یادداشت روز،

نقش رسانه ها و خبرنگاران در پیروزی انقلاب اسلامی

هر قدر که رسانه ها و خبرنگاران در کشورهای پیشرفته از جایگاه و منزلتی ویژه بر خوردارند، متاسفانه در جهان سوم به خصوص در کشور ما چه قبل و چه بعد از پیروزی انقلاب آن منزلت و جایگاه را نداشته و ندارند که این امر از یک سو ریشه در نوع نگاه مسئولان دارد و از سوی دیگر عملکرد خبرنگارها، سردبیران و مدیران مسئول رسانه ای چنین فضای مبهمی را فراهم کرده است

الحمدالله با پیروزی انقلاب اسلامی جایگاه خبرنگار و روزنامه نگار به علت دانشگاهی شدن گسترده رشته های عرصه  روزنامه نگاری، افزایش تنوع و تعدد رسانه ها، حرفه ای تر شدن کار اطلاع رسانی در جامعه و در سالهای اخیر و  شتاب فن آوری و ورود اصحاب رسانه در شکل های نوینی از اطلاع رسانی موجب شده است تا به این قشر و تلاشهای بی وقفه شان خواسته یا ناخواسته اهمیت بیشتری داده شود.
خبرنگار و روزنامه نگار در واقع کسی است که، به وسیله ابزار کارش یعنی " انواع رسانه" با بهره مندی از هوش سرشار خود، قلم و اندیشه اش و بی تردید کار حرفه ای ، هنرمندانه و تاثیر گذار، پیام های موثر و متناسب و مناسب را لحظه به لحظه در اختیار افکار عمومی قرار دهد یا کسی است که باید چنین رسالت و نقشی را به دقت و حرفه ای گری در جامعه ایفا کند. تردیدی نیست، اگر رسانه و خبرنگار و روزنامه نگاری به جز این عمل کند، در جایگاه خود  و انجام رسالت سنگین اش قرار نداشته و البته عدم وجودش به از وجودش خواهد بود.
در تاریخ بشریت و در دین مبین اسلام که دین پیام های حیات بخش و زیست سالم با ویژگی برجسته اتکال به وجود لایزال الهی است ، همه بزرگان به نوعی کار خبررسانی و اطلاع رسانی را با هدف زندگی بهتر به مردم را تجربه کرده و به انجام رسانده اند.
یکی از علمای بزرگ اعتقاد داشت، رسالت و نقش خبرنگار، نقش انبیاء و اولیاء الله است ، مشروط بر آنکه جایگاه خود را بشناسند و با درک صحیج از پیام های مفید ، افکار عمومی را به سعادت و نیکبختی هدایت کنند.
با این تشریح جایگاه خبرنگار، می توان به خوبی دریافت که رسانه ها در سرزمین ایران در پیروزی انقلاب چه نقش اساسی داشتند.  تیترهای برجسته روزنامه های کیهان و اطلاعات تنها روزنامه های ابتدای پیروزی انقلاب، نقش خبرگزاری جمهوری اسلامی " ایرنا" تنها خبرگزاری آن دوره از تاریخ ایران و اخبار رادیو و تلویزیون بهترین گواه در این راستا بوده و به طور مستند قابل تبیین است.
این رسانه ها درسالهای پیش از پیروزی انقلاب اسلامی به صورت مفهومی و گاه مستقیم با انتشار اخبار به هنگام و  با تحلیل ها ، تفسیرها ، سرمقاله و مقاله های  تاثیر گذرا و تحول گرا در پیروزی انقلاب اسلامی نقش بسزایی ایفا کردند که نمونه ها و مصداق های آن بسیار متنوع و قابل دفاع  است.
امروز در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ، نقش و اثر گذاری رسانه ها به یقین بیش از گذشته است. فن آوری ها نوین و ظهور روزنامه نگاری نوین از یک سو و وارد شدن هزاران شبکه ی ماهواره ای و روزنامه های الکترونیکی و اینترنتی در جهان و فعالیت های آنها علیه آرمان ها و استقلال کشورها به خصوص نظام اسلامی ما موجب شده است، اکنون نقش رسانه های داخلی به مراتب مهم تر و  برجسته شود.
باید اذعان کرد که در حقیقت واژه افسران جنگ نرم در دوره کنونی برای مدیران رسانه ها، دبیران و سردبیران و روزنامه نگاران، عنوانی به جا و درست است به شرط آنکه این نیروها و چهره ها بتوانند با درک درست از شرایط داخلی و جهانی مسائل مربوط به انقلاب اسلامی را به شیوایی تبیین کرده و همزمان با مقابله علیه توطئه های دشمنان در مسیر امید بخشی جامعه و هدایت درست افکار عمومی نقش افرینی کنند.
به خاطر داشته باشیم به فرمایش بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران " جنگ ، جنگ است و عزت و شرف ما در گرو همین جنگ" ، از این روی رسانه ها در زمان حاضر در صحنه جنگ واقعی علیه استکبار و بنگاه های سخن پراکنی قرار دارند و نباید اجازه دهند که رسانه های جهان استکبار با مطالب گمراه کننده ، فریبنده و توطئه آمیز علیه نهضت های آزادی بخش ، انقلاب ها و مردم کشورهای مستقل همچون ایران عملیات کرده و موفق شوند.
                                                         مجید محمدپور
                                               مدیر مسئول – 5 بهمن ماه 1397
 
 
 

منبع : گیلان 24

برچسب ها : رسانه ها انقلاب اسلامی استکبار روزنامه نگاری نوین ماهواره ها

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است