ایجاد سد لاسک باعث نابودی گونه ی پلنگ ایرانی می شود

گیلان 24 و نشریه واکنش: براساس اظهار نظرهای کارشناسی استادان دانشگاه و محققان محیط زیست احداث سد " لاسک" از یک سو موجب نابودی گونه ای از پلنگ ایرانی شده و از سوی دیگر بر اکوسیستم تالاب انزلی آثار مخرب دارد.

کارشناسان و کنشگران این حوزه با اشاره به آثار منفی احداث سد بر روی حیات اکوسیستم منطقه تالاب انزلی از پرندگان و گونه های مختلف جانوری که رو به انقراض اند خاطر نشان می کنند،  تالاب بین المللی انزلی موضوعی فرامنطقه ای ا ست و برای هر گونه تغییر و تحول و ساخت و ساز در این منطقه باید به این اکوسیستم توجه ی خاصی بشود.
دکتر نادری مدرس دانشگاه  با ارائه آماری دقیق در این راستا، عنوان کرد: از اثرات مخرب این سد نباید به راحتی چشم پوشی کرد و طی بررسی های گسترده با کارشناسان آبخیز داری به این نتیجه رسیده اند که میزان متوسط بارش، توزیع و پراکنش باران در منطقه به هیچ وجه در واقع سندی که در این مکان سدی احداث شود  را نمی‌دهند.
طبق نظر اساتید دانشگاه، جنگل‌های هیرکانی طی میلیون‌ها سال در شمال ایران و این منطقه خاص شکل گرفته اند و یک "بایوسئوزنوز" هستند (جامعه ای بسیار چند بعدی ). و این جنگل ها میراث ملّی و اکوسیستمی میلیون ساله و غیر قابل احیا هستند.  
اعضای کمیسیون  برنامه و بودجه عمران در شورای شهر بندرانزلی در نشستی پس از شنیدن نظرات کارشناسانِ امر، پایندگان سازمان های مردم نهاد، اساتید دانشگاه و مسئولین ذیربط، به اتفاق آرا موافقت کردند تا نتایج بررسی‌ها در این خصوص بصورت مستدل و مستند تهیه و به کمیسیون ارائه گردد تا تصمیمات لازم اتخاذ شود.
در این جلسه، اعضای شورای شهر و اساتید دانشگاه گیلان، فعالین و کنشگران حوزه ی محیط زیست و همچنین اصحاب رسانه با ارائه ی عکس ها، مدارک و آمار مختلف نظرات خود مبنی بر مشکلاتی که پس از ساخت سد گریبانگیر اکوسیستم منطقه خواهد شد
 
پنجم شهریور ماه امسال وزیر نیرو مهمان مردم استان گیلان برای بهره برداری از چند پروژه در حوزه برق و آب بود و آغاز عملیات اجرایی «سد لاسک» در شهرستان شفت یکی از برنامه های سفر وزیر نیرو در این استان اعلام شده بود.
 
 در حالی که  اهالی روستای لاسک و مسئولان این شهرستان خود را آماده می کردند که این پروژه بعد از بیش از ۱۸ سال وقفه، عملیات اجرای آن با حضور وزیر اجرایی شود  لغو شد..
بندر انزلی - شهریوریان

برچسب ها : سد لاسک تالاب انزلی حیات جانوری

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است