یادداشت روز،

اوضاع مالی شهرداری ها بحرانی است!

گیلان 24 و نشریه واکنش: وضعیت مالی بسیاری از شهرداری های سراسر کشور بسیار بد و اغلب شان حتی شهرداری تهران و رشت مرکز گیلان بسیار بدهکارند.


بدهکاری شهرداری تهران زمانی رسانه ای شد که قالیباف از جناح اصولگرایان پس از انتخابات ریاست جمهوری رفت  و یکی از اصلاح طلب ها جایگزین شد و میزان بدهی و برخی تحرکات در حوزه واگذاری امتیازها به برخی افراد و توزیع زمین در منطقه یک تهران به بعضی از چهره ها از جمله خبرنگارها و سردبیران صدا و سیما را افشا کرد. 
در رشت هم بعد از محمد علی ثابت قدم شهردار اسبق که گفته می شود پرونده های مفتوحی درمراجع قضایی دارد، اما الحق و الانصاف برای شهر کارهای ماندگاری کرد، یک شهردار از قزوین آمد و " نصرتی"  درهمان روزهای نخست مسئولیت گفت: شهرداری رشت بیش از 700 میلیارد تومان بدهی مانده از دوزه قبلی دارد و با این بدهی و در آمدهای قطره چکانی کار عمرانی چندانی نمی توان انجام داد.!
حالا نویسنده این تحلیل یک چیز را متوجه نمی شود و آن هم اینکه چرا اقایان با این اوضاع و احوال بد ، باز هم مسئولیت شهرداری در تهران و رشت را قبول می کنند. مگر غیر از آن است که امور دیگری را در ذهن دارند.!؟
مردم ما هم در شهرها به حدی در گیری مسائل روزمره زندگی شان شده اند که گویی هیچ اتفاقی در شهر رخ نداده و همه چیز طبق روال و قانونمند و پر شتاب جلو میرود.!؟!
معلوم هم نیست که مطالبات شهروندان بدون آنکه وارد خیابان ها شده و زنده باد و مرده باد بگویند، چیست .  واقعا مردم ما تا چه زمانی باید به حقوق خود براساس قانون و عرف و مردم سالاری اشراف پیدا کنند و حق خود را در چارچوب قانون و رسانه ای کردن امور و پیگیری آنها در همین راستا پیگیر باشند.
تصور م  این بود که شهرهای بزرگ به نوبه خود کارهای بزرگ و پر هزینه ای دارند و طبیعی هم است که باید در کنار اقدام های بزرگ ، بدهی ها بزرگ هم داشته باشند، اما سخنان شهردار و رئیس شورای شهر ماسال  در استان گیلان حیرت مان را دو چندان کرد.!
شهردار این شهر در یک گفت وگو  رادیو یی می گوید: بسیاری از شهرداری های کشور وضعیت مالی بسیار بدی دارند و حتی قادر به پرداخت حقوق کارمندان و پاکبان ها نیستند.
شهرداری ماسال هم اکنون  4 میلیارد تومان به اشخاص " توجه فرمائید به اشخاص"  بدهکار است و برای چند پروژه به سرمایه گذاری 15 میلیارد تومانی سند شهرداری در گرو است!!/
شهردار تصریح می کند: امسال یک میلیارد تومان بودجه مصوب داشته اند که 10 درصد آن اختصاص یافته است.
او با اشاره به اینکه در سراسر کشور 1300 شهرداری فعالیت دارند، افزود: هم اکنون برای روکش آسفالت شهر 3 میلیارد تومان بودجه نیاز داریم  که 10 درصد در اختیار است و ما در خدمت به جامعه کوتاهی نکرده ایم بلکه اعتبار لازم برای اجرای کار عمرانی و رفاهی را نداریم.
وی بر کمک مردم تاکید دارد ، اما نگفت که مردم با کدام اقتصادی و بودجه ای باید به شهرداری کمک  کنند. آیا عوارض شهرداری کفایت می کند یا آنکه مردم باید به حساب خاصی وجه نقد واریز کنند.
حیرت انگیز است که پس ازچهل سال هنوز بسیاری از مدیران بخش دولتی و شهرداری ها از نبود بودجه اعتراض و انتقاد دارند و هیچ مدیر و شهرداری نمی گوید ، برای درآمد زایی و تامین بودجه چه راهکاری دارند.  اینکه  یک نفر رئیس و عضو شورای شهر بشود و یا منصب شهرداری را بپذیرد و از نظر طرح و اقدام و عمل  تهی باشد که مدیر نیست.
مدیر در هر جامعه ای از جمله در جامعه ما چه رئیس دولت و چه شهرداری یک بخش کوچک کسی است که بتواند ضمن نظارت بر امور ، زمینه های در آمدزادیی ، کسب بودجه از راههای گوناگون و مشارکت عمومی را در دستور کار قرار دهد.
اگر غیر از این باشد به جای این همه مدیر مهندس و دکتری و فوق دکتری ، بروید کدخدای بی سواد یک روستا را  شهرداری قرار دهد که بهتر می تواند پولی که در اختیارش است چگونه با سلامت بالاتر آن را هزینه کند.
مدیریت در دنیای امروز به معنای باز کردن گره ها و گشودن چالش ها و تنش ها و حل مشکلات است ، وگرنه  همه می توانند در رسانه ها و پشت تریبون های ازصبح تا شب  شعار بدهد و تلاش کند که به قول خودش " گفتاردرمانی " می کند.  
دنیای امروز دیگر دنیا حرف و شعار نیست بلکه باید مردان عمل با طرح و فکر و علم مدیریت وارد صحنه شوند و مشکلات را حل کنند.
نظر شما چیست> ؟ ، اگر نظری ، پیشنهادی در این راستا دارید، آماده انتشار آن هستیم.
بسم الله .............م، محمدپور – مدیر مسئول ، دی ماه 1397
 

منبع : گیلان 24

برچسب ها : شهرداری ها بدهکاری ماسال تهران رشت

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است