گیلانی ها هشیار باشید،

انقراض نسل تان بسیار جدی است

نشریه ی منطقه ای واکنش و شبکه خبری گیلان 24: مردم سراسر گیلان به خصوص شهرنشین ها با این میزان اندک زاد آوری از یک سو و افزایش سطح طلاق ها در جامعه از سوی دیگر به جد نگران انقراض نسل خود باشند.

به قلم : مجید محمدپور
نویسنده ، روزنامه نگار و استاد علوم ارتباطات
 
براساس مستندات علمی و تجربیات جهانی ، جمعیت ها  همیشه عامل توسعه و پیشرفته بوده و خواهند بود  و جامعه سالمند و پیرشده اگر چه دارای تجربیات خوبی است ،اما توان اداره خود را ندارد. جمعیت جوان، شاداب ،  فهیم و پر انرژی  در طول تاریخ همه شاخصه های برجسته پیشرفت و رفاه را با خود به همراه داشته و همه جوامع  برای استمرار این مهم تلاش می کنند.
 
در هفت سال اخیر که بعد از  حدود 30 سال  خدمت  در تهران و چهار استان کشور  به رشت بازگشتم، مکرر این موضوع را در رسانه های منطقه ای و کشوری منتشر کرده  و گوشرد کرده ام و  در کلاس های دانشگاه نیز بر این مساله فوق العاده مهم تاکید می ورزم که نسل گیلانی با سرعت بسیار در حال نابودی است - هشیار باشید
.
گیلان در عین حالی که از منظر مساحت و جغرافیا یکی از کوچک ترین استان های ایران زیبا ست، طبق آمارهای مرکز آمار ایران ، وزارت بهداشت و درمان  و مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی  از نظر زاد و ولد هم آخرین استان ایران است.؟!.
بسیاری از گیلانی ها در بازار و مزرعه و دانشگاه ، مشکلات مالی و اقتصادی را عامل کاهش شدید زاد و ولد خود مطرح می کنند در حالی که ترک ها که از استان های همسایه در همین استان و در رشت مرکز گیلان و دیگر شهرستان های غرب  استان مهاجرت کرده اند، با همین شرایط چندین برابر زاد و ولد دارند.! - شاید برای شما گیلانی حیرت انگیز باشد!
اینجا موضوع ، نگاه ناسیونالیستی " ملی گرایی و قوم گرایی نیست" بلکه مساله وضعیت کنونی جامعه، آینده منطقه  و نابودی فرهنگ یک جمعیت پر افتخاراست. قومی به بزرگی گیلان  که با شتاب نور در حال محو شدن است.!...
 
مدیران استان به خصوص مدیران فرهنگی و روحانیان آگاه باشند این کاهش جمعیت و پیرتر شدن گیلان یک آسیب جدی اجتماعی شاید بدتر از  بسیاری از بیماری ها است که بیماری علاج دارد ، اما عدم زاد و ولد و حفظ نسل درمانی ندارد.
مردم گیلان باید آگاه باشند و جوان های این موضوع مهم را  باری به هر جهت نپندارند که ادامه چنین روندی خیانت به نسل های آینده است و باید نسل امروز پاسخگو باشد
.
در همین راستا اظهارات تازه یک متخصص و کارشناس حوزه پزشکی خواندنی است.
 
مدیر کل دفتر سلامت، جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، هدف کلی برنامه همکاری مشترک بین دستگاهی را، ارتقای کمی و کیفی برنامه آموزش های هنگام ازدواج، عنوان کرد و افزود: برخورداری زوجین در آستانه ازدواج و پس از آن از مهارت ها و توانمندی های بیشتر برای آغاز و ادامه زندگی مشترک برای افزایش رضایتمندی از زندگی زناشویی و نهایتا تحکیم بنیان خانواده، از دیگر اهداف این برنامه است.
 
دکتر سیدحامد برکاتی، با اشاره به رشد باروری در کشور، اظهار کرد: بر اساس سرشماری سال ۹۵ ، باروری کلی در کشور ۲.۰۱ در پنج ساله منتهی به سال ۹۵ بوده است.
 
وی در یک سخنرانی  در تاریخ 11 دی ماه در رشت ، رشد جمعیت در کشور را 24.1 اعلام کرد و افزود: در بین در استان های کشور، استان گیلان، کمترین رشد جمعیت و نرخ باروری را دارد. همچنین میزان ازدواج و فرزند آوری در گیلان کاهش داشته است. وی با اشاره به ثبت 18 هزار و 800 مورد ازدواج و 6 هزار و 600 مورد طلاق در گیلان طی سال 96 گفت: میزان طلاق در گیلان در مقایسه با سایر استان های کشور بالاست.   
 
مدیر کل وزارتی، با اشاره به این که سالمندی در کشور با دو الگو همراه است، اذعان کرد: جمعیت سالمندی بالای ۶۰ سال در استان های شمالی، ۹.۲ است، که این آمار در گیلان ، ۱۳.۲ درصد است که با تا پایان سال 97، به ۱۴ درصد هم می رسد.
 
وی با اشاره به این که، استان گیلان در زمینه سوء تغذیه کودکان مشکلی ندارد، افزود: افزایش وزن و چاقی در بین کودکان گیلانی و بحث سالمندی و افزایش بیماری های غیرواگیر در این استان بسیار جدی است که کنترل این موارد، به تامین سلامت جمعیت استان کمک خواهد شد.
 
دکتر  برکاتی، یکی از اقدامات دفتر سلامت، جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، را آموزش های حین ازدواج و پس از آن عنوان کرد و افزود: آموزش های حین ازدواج با همراهی و مساعدت شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای اجتماعی کشور و ستاد ملی زن و خانواده، با نظارت وزارت بهداشت صورت می گیرد.
 
وی با بیان این مطلب که تا کنون، 95 درصد زوجین موظف به گذراندن دوره های آموزشی حین ازدواج بودند تا بتواند مراحل ثبت قانونی ازدواج را طی کنند، خاطرنشان کرد: قوه قضایه، سازمان تبلیغات اسلامی و سازمان بهزیستی نیز در برگزاری دوره های آموزشی با وزارت بهداشت مشارکت دارند.
 
مدیر کل دفتر سلامت، جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، بازنگری در بسته آموزشی ویژه زوجین در آستانه ازدواج، توانمندسازی نیروی انسانی، برگزاری سه دوره آموزشی برای ارتقای توانمندی مربیان ارشد کشور، تهیه محتوای آموزشی برای مربیان منطقه ای، برگزاری سه کارگاه تربیت مربیان منطقه ای، را از اقدامات انجام شده برشمرد و افزود: استقرار خدمات و مراقبت های سطح بندی شده، با اولویت، 5 سال اول پس از ازدواج، از دیگر برنامه های در دست اقدام وزارت بهداشت است.
 
همان گونه که از اظهارت مستند این کارشناس ارشدحوزه  بهداشت و سلامت بر می آید : گیلانی های در ازدواج و فرزند آوری  در ردیف استان های بالای کشور  و احتمالا مقام اول یا دوم  را داراست  و در همین حال در طلاق و فروپاشی خانواده ید طولایی داشته و گوی سبقت را از دیگران ربوده اند که هر دو امر مهم به فرهنگ سازی ، تبلیغات و رسیدگی نیاز دارد..
اگر همه روحانیان به خصوص امامان جمعه ، دستگاه فرهنگی و مسئولان آن ، رسانه ها استان به خصوص صدا و سیمای  گیلان در این خصوص تا چند سال فقط در همین مقوله فعالیت کنند، شاید بتوان به آینده استان و حفظ نسل گیلان امیدوار شد.
از رسانه ملی، روحانیت و رسانه های استان تقاضا می کنم در این  راستا همت کنند و آن را سبک نشمارند و خانواده های نیز نسبت به این موضوع حساسیت بالای داشته باشند. انشاء الله

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است