زلالی آبهای آلوده گوهر رود رشت،

44 نقطه آلوده کننده را کور کنید، کار تمام است

گیلان 24 و نشریه ی منطقه ای واکنش: رودخانه های گوهر رود و زرجوب که بخش عمده ای از شهر رشت را فرا گرفته به ادعای کارشناس های محیط زیست از آلوده ترین رودخانه های جهان به شمار می روند!.

 

این دو رودخانه در 30 سال گذشته 14 استاندار و شاید همین تعداد شهردار مرکز استان را به خود دیده اند و همه این مدیران و دیگر مدیران گیلانی مقیم تهران تعهد کردند که مشکل آلایندگی رودخانه را حل خواهند کرد، اما.....
وضعیت این دو رودخانه که زمانی نه چندان دور " مثلا 50 سال قبل" آب زلالی داشتند که مردم منطقه در آن ماهی صید می کردند و زنان خانه دار ظروف غذایشان را در این آب می شستند، به وضعیتی در آمده است که به هنگام عبور از کنار رودها باید بینی خود را محکم بفشارید.
گفته می شود که سازمان های جهانی و نیز دولت در سالهای قبل بودجه های قابل توجهی به اصلاح این رودخانه ها اختصاص داده اند اما به اظهار رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای شهر رشت ، معلوم نیست که این اعتبارها کجا هزینه شده است.!
اوضاع گوهررود و زرجوب در فصل گرم سال به شکلی است که اساسا قابل تحمل نیست و بوی تعفن ناشی از جاری بودن فاضلاب های خانگی و صنعتی قلب ساکنان اطراف رود را به شمارش انداخته و عده ای به خصوص کودکان شهر رشت دچار بیماری های حاد تنفسی و ریوی شده اند. به راستی چرا و چه کسی و کدام مدیر در استان و شهر رشت پاسخگو است.؟ چرا در حالی که خودتان این بوی بد را استشمام می کنید، هیچ اقدامی نمی کنید.؟
به راستی تصور می کنید با این فضا گردشگر به مرکز استان برای اقامت خواهد آمد.؟
به تازگی در اخبار به نقل از یکی از مسئولان محیط زیست آمده بود که گوهر رود به وسیله 44 نقطه الاینده ناشی از فاضلاب خانگی و صنعتی به این سرنوشت شوم دچار شده است و ظاهرا کسی به فکر کور کردن این نقاط نیست، اقدامی که نه تنها نویسنده بلکه به فکر هر شهروندی می رسد.!
مدیران اجرایی ، مدیریت شهری ، محیط زیستی ها و ..... توجه کنند که اگر این نقاط الاینده را بسته و مسببان را به محاکم قضایی معرفی و به آنها فرصت داده شود طی مدت دو ماه باید سیستم دفع و اصلاح فاضلاب احداث کنند، این رودخانه به گذشته خود باز می گردد.
واقعا چرا مسئولان تا این حد ضعف نشان می دهند. چاره کار چیست و چرا تشکل های زیست محیطی وارد این عرصه نمی شوند و  رسانه های به طور مستمر مطالبه گری نمی کنند.
چرا مردم رشت همه آلودگی، بیماری و هزینه های درمان را تحمل کرده ، اما فریاد بر نمی آورند که حق شان چنین رودخانه هایی نیست. فریاد بر سر آنهایی که در بخش خانگی و صنعتی این رودها را آلوده کرده اند.
شما ، بله شما شهروند گرامی رشت و مسئولان چنانچه نظر، انتقاد، پیشنهاد و راهکار بهتر و مناسبتری دارید با ما در میان بگذارید.  
مجید محمدپور – مدیریت رسانه
mohammadpour3650@yahoo.com

منبع : گیلان 24

برچسب ها : رشت گوهر رود زرجوب آلایندگی خانگی صنعتی اصلاح استانداران شهرداران مردم مطالبه گری رسانه ها

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است