چرا فقط " سیستم بانکی"

تیم اقتصادی دولت چاره اندیشی کند

رئیس دولت دوازدهم بارها تکرار کرده است " اگر وضعیت نظام بانکی ایران درست شود ، همه امور کشور درست خواهد شد.

نمی توان گفت که سیستم بانکی ایران فاقد  اشکال است که عملکرد بانک مرکزی و موسسه های مالی ، اعتباری  چنان بر سر مردم آوردند که فریاد خلق خدا  به عرش بلند شد. اما باید اذعان کرد ، شرابط اقتصادی کشور و دولتمردان به گونه ای شده است که  زور و توان دولت دیگر  به خودرو سازها هم نمی رسد. به صنعت مرغ و دامداری و عرضه گوشت قرمز هم نرسیده است. قدرت دولت به قطعه سازان، پتروشیمی ها که اتفاقا دولتی هستند و ارز حاصله از صادرات را به صندوق دولت واریز نمی کنند، به صنعت شیر و لبنیات، به حوزه مسکن، به دارو سازان و داروخانه ها،  به پزشکان هم نمی رسد. زور و توان  دولت 12 به کنترل نرخ ارز و طلا هم که به هیچ وجه نمی رسد و در بهترین شرایط نرخ دلار آمریکا روی 10 تا 11 هزار تومان متوقف مانده است در حالی که بیل کلینتون رئیس جمهوری وقت آمریکا یک روزی جلوی دوربین تلویزیونی اعلام کرد، دلش می خواهد تا ارزش دلار ایالات متحده آمریکا به  هزار تومان برسد!!! ، به دلال ها و نمایندگی ها ی خودرو  به رشوه خواری ها در اداره های دولتی ، به زیر میزی ها چند سال قبل و اکنون رو میزی های اطباء سودجو، مدیران دولتی و به خصوص مدیران شهری نیز نرسیده و نخواهد رسید. قدرت  شما در عین حال به نانوایان نیز نمی رسد که به قول خودشان ضعیف ترین قشرها هستند و نان را بی کیفیت، کوچک و گران فروشی می کنند.
اینکه زورتان به تولید کننده های نیازهای ضروری مردم هم  نرسیده ، حتی جانبازان عزیز در تامین دارو و درمان خود دچار مشکلات متعدد و سردر گمی هستند و این مطلب را همین هفته چند امام جمعه در خطبه های نماز اعلام کردند و .... حالا پرسش من روزنامه نگار این است اساسا دولت محترم در کجای مرکز ثقل زمین ایستاده است و از اردیبهشت ماه تا کنون روی کدام بخش اقتصاد ایران نظارت و کنترل دقیق دارد. !؟  چرا همه چیز به گونه ای به حال خود راه شده و چشم انداز روشنی برای مردم ترسیم نمی شود. درست  است که افزایش نرخ ارز از آخرین سال دولت دهم " محمود احمدی نژاد"  با سه هزار تومان شروع شد اما دیگر نرخ 17 و 18 هزار تومان فاجعه بود..!
وقتی این نظارت ها، کنترل ها ، برخورد ها در عرصه بازار و خدمات و تولید وجود ندارد و زور و توان دولت به  آنها نمی رسد به طور طبیعی هزینه مسکن، طلا، خوراکی ، دارو و درمان و همه نیازهای مردم  به ویژه نسل جوان و بسیاری از بیکاران به چندین برابر افزایش یافته و تورم براساس اعلام منابع رسمی تا 40 درصد بالا می رود ، نرخ  انواع کالای مورد نیاز خانواده ها در چند ماه 300 تا 400 درصد گران می شود و در نشست ها ، جشنواره ها و در رسانه ها به جوان ها می گوییم ازدواج کنید که سنت رسول الله است، آقایان مدیران تدبیر بفرمایند، راهکار چیست؟.
جوانی که اولین نیازش بعد از ازدواج یک سرپناه حداقلی حتی اجاره ای است، با کدام در آمد و پشتوانه ای ازدواج کند و بدون اشتغال پایدار وحقوق مکفی چگونه به زندگی ادامه دهد.؟ ( نگاهی به رشد آمار طلاق در جامعه و تبعات ویرانگر آن ) و  در همین شرایط سخت در آن سوی سکه  زمانی که ازدواجی صورت نگیرد، سطح و عمق فساد اخلاقی در همه جای جامعه افزایش می یابد و دادگاه  ها انباشته از پرونده های طلاق و درگیری و قتل و تجاوز می شود که حضرات اعلام می کنند دستگاه قضایی کوتاهی می کند.!؟  به راستی چه کار می کنید یا  بنا دارید چه کنید و این شرایط تا چه زمانی ادامه خواهد داشت، چشم انداز تا کجاست و مردم باید چه کنند!؟.
این سئوال ساده را با اطلاعات و آمار بالا که به صورت رسمی از مرکز آمار ایران ، بانک مرکزی، اتحادیه ها، نمایندگان مجلس و رسانه ها به طور مستمر منتشر می شود با متانت پاسخ دهید بدون آنکه بر آشفته شده و نگاه جناحی و حزبی را دخالت بدهید.مهم این است که چنین مشکلات دامنه دار و گسترده ای به گواه بازار و سخنان افکار عمومی متاسفانه وجود دارد.!!؟
متاسفانه شواهد میدانی در بازار عرضه و تقاضا حکایت از آن دارد که قیمت ها  نه با شیب ملایم که با شتابی حیرت انگیز همچنان رو به افزایش است، در حالی امروز23 آذر ماه اعلام شد، نرخ دلار آمریکا به مرز 9500 تومان رسیده متاسفانه قیمت هیچ کالایی روندی کاهشی ندارد رو به افزایش هم هست. تیم اقتصادی دولت در کجای اقتصادی دچار اشتباه هستند و چرا آن را اصلاح نمی کنند.؟؟!.!.
 آن زمان که دلار آمریکا 18 و  19 هزار تومان بود نرخ اجناس شامل شیر و لبنیات، گوشت قرمز، مرغ، نان و حبوبات، نرخ خدمات در بخش درمان، خانگی ، خودرو ، سفر چه زمینی یا هوایی و دریایی، سفرهای خارجی ، مسکن و املاک و دیگر بخش ها کمتر بود و دستکم امروز باید به اندازه 10 هزار تومان در هر دلار قیمت ها کاهش می یافت.!
به راستی دولت با این همه وزارتخانه و هزینه و نیروهای حقوق بگیرد " سه میلیون نفر"  و مجلس و افرادی که منتخب مردم ایران هستند،  در کجای مرکز ثقل زمین ایستاده و چه تدبیری دارد؟!.
در کشاکش گرانی ها، بخش صنعت با کاهش تولید به علت مواد اولیه مواجه است و هر روز از یک گوشه ی کشور عده ای به علت دریافت نکردن چند ماه حقوق  که حق شان است ، شعار زنده باد و مرده باد سر می دهنددر حالی که شرایط یک فرصت بزرگ برای تولید داخلی و فرصت طلایی است..
دولت اگر مدیریت و رسیدگی کند در کشوری که همه چیز وجود دارد نباید شعارهای آنچنانی وجود داشته باشد ..
در همین اوضاع و احوال که چهره های برجسته مفاسد اقتصاد محاکمه می شوند، خبر می رسد که یک عده در شهرهای بزرگ چه ثروت هایی اندوخته اند و برخی شان یا وابسته بوده و یا خودشان از مقام های دولتی به معنای عام آن هستند و بخشی از دارایی ها را به خارج از کشور می برند. امیدواریم این اخبار کار دشمنان باشد و واقعیت نداشته باشد.!!
همه جهان می داند که ایران اسلامی در تولید داخلی و نقدینگی و نیروهای کارآمد توان بسیاری دارد، پس چرا مانند کلاف سردرگم به دور خود می پیچیم.   
امروز کار به جایی رسیده که در مدارس راهنمایی و حتی ابتدایی کودکان هم برای دولت نسخه عملی اداره کشور را می پیچند و از اینکه با این همه توانمندی و داشته ها مدیریت کشور 81 میلیون نفری اصلا سخت نیست.
یادمان باشد که این سرزمین با خون هزاران شهید آبیاری شده و درخت انقلاب تنومند و در حال رشد است و حیف است که با بی مدیریتی ها و عدم نظارت و ضعف در اداره کشور همه این داشته ها با شرمساری زیر سئوال باشند.
همین دیروز بود که اعلام کردند، قیمت شیر هر کیلو 2500 تومان است و به زودی ارزان می شود، اما امروز کیلویی 3200 تومان  شد و گفته می شود که باز هم گران تر خواهد شد.
انواع نان که غدای اصلی  مردم به خصوص اقشار کم در آمد است هم از هزار تومان به 1200 تا 2000 تومان " ساده و کنجدی" افزایش یافت و هم اکنون نانواها در سراسر کشور اندازه نان را نصف کرده اند" یعنی نان بربری و سنگک هر قرص 2400  تومان.!
شما دولتمردان به خوبی می دانید تا زمانی که مدارا و مسامحه می کنید و نگاه جناحی و حزبی به اداره کشور داشته باشید، شرایط نباید خیلی بهتر باشد.  باید با کسانی که به مردم این سرزمین جفا می کنند " در هر بخشی و در هر لباسی " با شدت و بی رحمانه برخورد شود، ضمن آنکه فرهنگ سازی و هدایت افکار عمومی از سوی تریبون ها، رسانه ها و سینمای ایران و رسانه ملی یک اصل اساسی است
این مطالب گفته شد، این را هم انصافا باید گفت : در سالهای اخیر کشور به توفیق های بسیاری آنگونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی می فرمایند، در حوزه تولید داروها، نانو تکنولوژی، تولید موشک های پیشرفته و توسعه فضای دفاعی ایران،  حوزه وسیع و مهم دانش هسته ای  در بخش " ای تی" ، تولید سلول های بنیادی و ....دست یافته است..
با این توفیق ها در بخش های مهم و ناکامی در عرصه اقتصادی، ارزش پول ملی، تورم و بیکاری - آقایان به خود بیایید و به این وضعیت سر و سامانی بدهند که مردم به خصوص اکثریت جامعه که قشر کم در آمدند، زیر فشار زندگی کمرشان  تا شده و بیکاران که دیگر جایی برای بحث و بررسی ندارند و شما به خوبی به اوضاع  اشراف دارید.!.   
فراموش نکنید که شهدای انقلاب و امام شهدا شما را به ساده زیستی ، همراه مردم بودن و خدمت به خلق خدا توصیه کردند. دست های متجاوزان به اموال مردم را قطع و عدالت اقتصادی را برقرار کنید که در آن صورت می توانید با مردم گفتمان داشته باشید. نظرات، پیشنهادها و انتقادهای شما راهگشاست. یا علی مدد
 
آذر ماه 1397

منبع : گیلان 24

برچسب ها : تیم اقتصادی دولت تورم بیکاری

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است