۲۶آذر ۱۳۹۷ ساعت ۷:۵۳

مرکبات کاران گیلان وغرب مازندران آماده باشند

گیلان 24 و نشریه واکنش: هواشناسی اعلام کرد: از امروز و امشب 26 آذر ماه بارندگی همراه با کاهش شدید دما منطقه وسیعی از گیلان و غرب مازندران را فرا می گیرد.


با توجه به تجربه سه سال قبل که بارش باران و برف موجب یخ زدگی مرکبات شهرستان های رودسر، املش، رامسر و تنکابن  در گیلان و مازندران شد و کشاورزان زیان زیادی را متحمل شدند،  به مرکبات کاران توصیه می شود با برنامه ریزی و تدابیر لازم نسبت به برداشت محصول اقدام کنند.
تا کنون از سوی مسئولان و سازمان های مربوطه دو استان در این خصوص هشدار و توصیه ای نشده است، اما بعنوان یک بومی منطقه ی شرق گیلان و روزنامه نگار به همشهریان توصیه می کنم که مراقب شرایط جوی باشند و نگذارند سرمای و سرما زدگی احتمالی آنها را غافلگیر کند.
مسئولان جهاد کشاورزی گیلان اعلام کرده اند، امسال بیش از یکصد هزار تن انواع مرکبات درشهرستان رودسر برداشت می شود که بیش از 95 درصد آن پرتقال خواهد بود. بخشی از این پرتقال توسط شرکت " خزر نوش" چابکسر خریداری و به آب پرتقال و کنسانتره  تبدیل می شود. بخش دیگر هم از هفته گذشته به تدریج برداشت و روانه بازارمصرف  شده است.
سال گذشته 100 هزار تن پرتقال، نارنگی، نارنج و مقدار کمی هم لیمو در این شهرستان تولید شد و پیش‌بینی می‌شود‌ امسال بیش از سال گذشته این محصولات مرکبات در رودسر تولید شود.
بیش از 6هزار نفر در 5هزار و 300هکتار در باغات رودسر به تولید مرکبات مشغول هستند که  در حال حاضر 35درصد باغات مرکبات اصلاح شده است. محصول با کیفیت این منطقه علاوه بر مصرف در گیلان به دیگر استانها ارسال  می شود اما هنوز زمینه صادرات برای آن فراهم نشده است.
هم اکنون قیمت هر کیلوگرم پرتقال تامسون درجه یک در بازار عرضه استان گیلان حداکثر 2500 تومان است و در محل تولید حدود 1500 تومان درکیلو خریداری میشود.
پرتقال آبگیری یا به اصطلاح مرکبات داران منطقه " پرتقال جنگلی" نصف این قیمت عرضه می شود.
شنیده شده که شرکت خزر نوش با حضور مهندس محمود رضایی مدیر عامل جدیدش امسال با یک شرکت بزرگ تولید و بسته بندی آب میوه قرارداد خوبی منعقد کرده است که در این خصوص به زودی گزارشی با هماهنگی این شرکت  منتشر می شود.
م، محمدپور – مدیریت رسانه

منبع : گیلان 24

برچسب ها : گیلان رودسر املش مرکبات پرتقال سرما یخ زدگی

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است