یادداشت روز،

اساسا دولت در کجای مرکز ثقل زمین ایستاده است!

رئیس دولت دوازدهم بارها تکرار کرده است " اگر وضعیت نظام بانکی ایران درست شود ، همه امور کشور درست خواهد شد.

 

این در شرایطی است که زور و توان دولت به خودرو سازها هم نمی رسد. به صنعت مرغ و دامداری و عرضه گوشت قرمز هم نرسیده است. قدرت دولت به قطعه سازان، پتروشیمی ها که اتفاقا دولتی هستند، به صنعت شیر و لبنیات، به حوزه مسکن، به دارو سازان و داروخانه ها،  به پزشکان هم نمی رسد. زور دولت به کنترل نرخ ارز و طلا هم که به هیچ وجه نمی رسد! ، به دلال ها و نمایندگی ها ی خودرو  به رشوه خواری ها در اداره های دولتی ، به زیر میزی چند سال قبل و اکنون رو میزی های اطباء سودجو، مدیران دولتی و به خصوص مدیران شهری نیز نرسیده و نخواهد رسید. قدرت  شما در عین حال به نانوایان نیز نمی رسد که به قول خودشان ضعیف ترین قشرها هستند و نان را بی کیفیت، کوچک و گران فروشی می کنند.
اینکه زورتان به تولید کننده های نیازهای ضروری مردم هم  نرسیده ، حتی جانبازان عزیز در تامین دارو و درمان خود دچار سردر گمی هستند و این مطلب را همین هفته چند امام جمعه در خطبه های نماز اعلام کردند و .... حالا پرسش من روزنامه نگار قدیمی این است اساسا دولت محترم در کجای مرکز ثقل زمین ایستاده است و از اردیبهشت ماه تا کنون روی کدام بخش نظارت و کنترل دقیق دارد. !؟  چرا همه چیز به گونه ای به حال خود راه شده و چشم انداز روشنی برای مردم ترسیم نمی شود.!
وقتی این نظارت ها، کنترل ها ، برخورد ها در عرصه بازار و خدمات و تولید وجود ندارد و زور و توان دولت به  آنها نمی رسد به طور طبیعی هزینه مسکن، طلا، خوراکی ، دارو و درمان و همه نیازهای مردم  به ویژه نسل جوان و بسیاری بیکار به چندین برابر افزایش یافت و تورم تا 40 درصد بالا می رود ، نرخ  انواع کالای مورد نیاز خانواده ها در چند ماه 300 تا 400 درصد گران می شود و در نشست ها ، جشنواره ها و در رسانه ها به جوان ها می گوییم ازدواج کنید که سنت رسول الله است، راهکار چیست؟.
جوانی که اولین نیازش بعد از ازدواج یک سرپناه حداقلی حتی اجاره ای است، با کدام در آمد و پشتوانه ای ازدواج کند و بدون اشتغال پایدار و  حقوق مکفی چگونه به زندگی تداوم ببخشد ( نگاهی به رشد آمار طلاق در جامعه و تبعات ویرانگر آن ) و  در همین شرایط سخت در آن سوی سکه  زمانی که ازدواجی صورت نگیرد، سطح و عمق فساد اخلاقی در همه جای جامعه افزایش می یابد و دادگاه انباشته از پرونده های طلاق و درگیری و قتل و تجاوز می شود.!؟  به راستی چه کار می کنید یا  بنا دارید چه کنید و این شرایط تا چه زمانی ادامه خواهد داشت، چشم انداز تا کجاست و مردم باید چه کنند!؟.
این سئوال ساده را با اطلاعات و آمار بالا که به صورت رسمی از مرکز آمار ایران ، بانک مرکزی، اتحادیه ها، نمایندگان مجلس و رسانه ها به طور مستمر منتشر می شود،  پاسخ بدهید بدون آنکه به دنبال نویسنده باشید که مهم نیست چه کسی است ، مهم این است که چنین مشکلات دامنه دار و گسترده ای متاسفانه وجود دارد.!!؟
متاسفانه شواهد میدانی در بازار عرضه و تقاضا حکایت از آن دارد که قیمت ها  نه با شیب ملایم که با شتابی حیرت انگیز همچنان رو به افزایش است، در حالی امروز23 آذر ماه اعلام شد، نرخ دلار آمریکا به مرز9000  تا 9500 تومان رسیده و قیمت هیچ کالایی روندی کاهشی ندارد!.
 آن زمان که دلار آمریکا 18 و  19 هزار تومان بود نرخ اجناس شامل شیر و لبنیات، گوشت قرمز، مرغ، نان و حبوبات، نرخ خدمات در بخش درمان، خانگی ، خودرو ، سفر چه زمینی یا هوایی و دریایی، سفرهای خارجی ، مسکن و املاک و دیگر بخش ها کمتر بود و دستکم امروز باید به اندازه 10 هزار تومان در هر دلار قیمت ها کاهش می یافت.!
به راستی دولت با این همه وزارتخانه و هزینه و نیروهای حقوق بگیرد و مجلس و افرادی که منتخب مردم ایران هستند،  در کجای مرکز ثقل زمین ایستاده اند، چه می کند و چه تدبیری دارد؟!.
در کشاکش گرانی ها، بخش صنعت با کاهش تولید به علت مواد اولیه و بعضا رکود و گاه تعطیلی  دچار اختلال جدی است و هر روز از یک گوشه ی کشور عده ای به علت دریافت نکردن چند ماه حقوق  که حق شان است ، شعار زنده باد و مرده باد سر می دهند.
دولت اگر مدیریت و رسیدگی کند در کشوری که همه چیز وجود دارد نباید شعارهای آنچنانی وجود داشته باشد.
در همین اوضاع و احوال که چهره های برجسته مفاسد اقتصاد محاکمه می شوند، خبر می رسد که یک عده در شهرهای بزرگ چه ثروت هایی اندوخته اند و برخی شان یا وابسته دولت بوده و یا خودشان از مقام های دولتی به معنای عام آن هستند و بخشی از دارایی ها را به خارج از کشور می برند. - چرا!
همه جهان می داند که ایران اسلامی در تولید داخلی و نقدینگی و نیروهای کارآمد توان بسیاری دارد، پس چرا مانند کلاف سردرگم به دور خود می پیچیم.  
امروز کار به جایی رسیده که در مدارس راهنمایی و حتی ابتدایی کودکان هم برای دولت نسخه عملی اداره کشور را می پیچند و از اینکه با این همه توانمندی و داشته ها مدیریت کشور 81 میلیون نفری اصلا سخت نیست.
یادمان باشد که این سرزمین با خون هزاران شهید آبیاری شده و درخت انقلاب تنومند و در حال رشد است و حیف است که با بی مدیریتی ها و عدم نظارت و ضعف در اداره کشور همه این داشته ها با شرمساری زیر سئوال باشند.
همین دیروز بود که اعلام کردند، قیمت شیر هر کیلو 2500 تومان است و به زودی ارزان می شود، اما امروز کیلویی 3200 تومان  شد و گفته می شود که باز هم گران تر خواهد شد.
انواع نان که قوت حداقلی مردم به خصوص اقشار کم در آمد است هم از هزار تومان به 1200 تا 2000 تومان " ساده و کنجدی" افزایش یافت و هم اکنون نانواها در سراسر کشور اندازه نان را نصف کردند" یعنی نان بربری و سنگک هر قرص 2400  تومان.!
شما دولتمردان به خوبی می دانید تا زمانی که مدارا و مسامحه می کنید و نگاه جناحی و حزبی به اداره کشور داشته باشید، شرایط نباید خیلی بهتر باشد.  باید با کسانی که به مردم این سرزمین جفا می کنند " در هر بخشی و در هر لباسی " با شدت و بی رحمانه برخورد شود، ضمن آنکه فرهنگ سازی و هدایت افکار عمومی از سوی تریبون ها، رسانه ها و سینمای ایران و رسانه ملی یک اصل اساسی است
این مطالب گفته شد، این را هم انصافا باید گفت : در سالهای اخیر کشور به توفیق های بسیاری آنگونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی می فرمایند، در حوزه تولید داروها، نانو تکنولوژی، تولید موشک های پیشرفته و توسعه فضای دفاعی ایران،  حوزه وسیع و مهم دانش هسته ای  در بخش " ای تی" ، تولید سلول های بنیادی و ....دست یافته است..
با این توفیق ها در بخش های مهم و ناکامی در عرصه اقتصادی، ارزش پول ملی، تورم و بیکاری - آقایان به خود بیایید و به این وضعیت سر و سامانی بدهید که مردم به خصوص اکثریت جامعه که قشر کم در آمدند، زیر فشار زندگی کمرشان دو تا شده و بیکاران که دیگر جایی برای بحث و بررسی ندارند و شما به خوبی به اوضاع  اشراف دارید.!.  
فراموش نکنید که شهدای انقلاب و امام شهدا شما را به ساده زیستی ، همراه مردم بودن و خدمت به خلق خدا توصیه کردند. دست های متجاوزان به اموال مردم را قطع و عدالت اقتصادی را برقرار کنید که در آن صورت می توانید با مردم گفتمان داشته باشید.  
یا علی مدد -  مجید محمدپور ، 
آذر ماه 1397
 

منبع : گیلان 24

برچسب ها : دولت نظارت گرانی تورم بیکاری تدبیر

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است