یادداشت روز،

خنداندن مردم به بها باشد نه به بهانه!!

تحقیقات متعدد در مراکز علمی ، پژوهشی جهان و ایران نشان می دهد ، شادی و خنده نه تنها بر روی افراد سالم به خصوص در بیماران و حتی بر روی درختان و جانوان اثار فوق العاده مثبتی دارد.

در دین اسلام هم بر شادی و شادمانی  موثر و به جا بسیار تاکید  شده است به طوری که از امام محمد باقر "ع " ، امام شکافنده علوم  نقل است که شاد کردن دل و قلب یک مومن بالاترین عبادت است و شاعر هم می فرماید: خنده بر هر درد بی درمان دواست.
و با آمارهایی که از بیرون  مرزها و  مستندات پزشکان داخلی مشخص است ، میزان خنده و شادی در جامعه ایران در چند سال اخیر روند کاهشی داشته و باید برای جبران آن کاری کرد.
در این میان، سینماگران، نویسندگان و بازیگران رادیو و تلویزیون ایران و متاسفانه به موازات آنها ترانه سرایان و خواننده ها و آهنگسازان در سطحی گسترده تر وارد صحنه خنداندن مردم شده اند بدون آنکه به عمق موضوع توجه لازم  را بکنند.  اینکه باید برای افکار عمومی زمینه های شادی و خوشی فراهم شود بسیار پسندیده است ، اما در عصر علم و تکنولوژی و پیشرفت های شگرف  هنر گویندگی، سینما و موسیقی به خاطر داشته باشیم، خندیدن و خنداندن باید به بها و فاخر باشد نه اینکه به هر بهانه ای مردم را بخندانیم!!.
در چند سال اخیر عده ای سوداگر پول و دلار  که باز هم متاسفانه تعدادشان کم نیست، وارد بازار سینما و تئاتر، رادیو و تلویزیون و خوانندگی و آهنگسازی ایران شده اند که با ارائه کاری های فوق العاده سخیف، چیپ، سبک و بی محتوا و البته دارای ریتم " بخوانید، رقصی" سعی دارند، مردم را به هر شکل ممکن بخندانند.! اینکه یک فیلم و موسیقی ریتم  آهنگین و شاد داشته باشد خوب است، اما متن های سینمایی و اجرای برنامه های  طنز در رادیو و تلویزیون و شومن های طنز یا همان استند آپ کمدین ها در   سازمان های فرهنگی و دولتی ، خصولتی یا خصوصی بعنوان گوینده ، مجری ، خواننده ، صدا پیشته و هنرپیشه برای بالا نگه داشتن فرهنگ اصیل ایرانی، اسلامی و انتقال پیام های مهمی باید در تهیه و تولید متن های دقت بیشتری کنند. به عقیده نگارنده بی تردید این روندی که ادامه دارد در آینده نزدیک نسلی را تحویل جامعه خواهد داد که از صبح تا شب بدون علت و فهم مردم فقط بخندند و این خنده به عقیده نویسنده از هر گریه ی سوزناکی تلخ تر است.
خدا رحمت کند افرادی مانند " مرحوم اکبر رادی " نمایشنامه نویس بزرگ و برجسته گیلانی را که تا زنده بود متن های کم نظیر و فوق العاده اش به گواه اظهار نظر هنرمندان بزرگ و صاحب سبک ایرانی  در هنر سینما و تئاتر کولاک می کرد و اکنون نویسندگان جوان به هر بهانه ای حتی به قیمت نابودی فرهنگ یک ملت ،می خواهند کسب در آمد کنند.  
برخی برنامه های شوی تلویزیونی هم که قصد نام بردن شان را به دلایلی ندارم و متاسفانه پرطرفدار هم هستند! در همین چارچوب قرار می گیرند  و برنامه هایشان فاقد هویت و پیام موثر در تربیت  و رهنمود جامعه است و می خواهند با ادا و اطوار و شکلک مردم " بخوانید زورکی " بخندند، و جای بی تاسف است و تاسف بارتر آنکه چرا هیچ ارگان و سازمان بر این عرصه نامبارک نظارت و کنترلی ندارد. یکی از این عرصه ها ساخت فیلم های پر تعداد و بی محتوای سینمای خانگی است که بی محابا می تازند و گاه ضرر و زیان آنها از شبکه های ماهواره ای هم به مراتب بدتر و زیانبار تر است زیرا مردم به علت اشنایی به چهره ها به نوعی به این فیلم ها اعتماد می کنند!؟
. ما و شما به خوبی درک می کنیم که اگر برخی نمایشنامه های جهانی چنانچه پنج یا شش دهه است که در کشورهای مختلف در تئاتر و سینما اجرا و انجام می شود به این دلیل است که مفهوم عمیق و پیام موثر برای راهنمایی افکار عمومی دارند و به عبارتی مفید به حال جامعه است. مسئولان حوزه هنر و فرهنگ و سینماگران، آهنگسازان، نویسندگان متن های هنری و نمایشنامه نویس ها  و مهم تر از آنها دستگاه های نظارتی و فرهنگی فراموش نکنند، اگر به سرعت از این فضا خارج نشوند باید به نسل های آینده پاسخ باشند، ضمن آنکه مردم ما هم باید با تشخیص و درک درست وارد سالن سینما و تئاتر و موسیقی شوند و پیامی را دریافت کنند که نکته آموز بوده و برای آنها فایده ای داشته باشد.  قصد انتقاد و پیشنهاد یک سویه را ندارم و نظر و پیشنهادهای شما با مشخصات خودتان در نشریه و شبکه خبری گیلان 24 منتشر می شود. دست به قلم شوید، " منتظریم "
                                                 مجید محمدپور
                        نویسنده،  روزنامه نگار و مدرس علوم ارتباطات و مدیریت
                                                آذر ماه  1397
 

منبع : گیلان 24

برچسب ها : مردم خنداندن سینما رادیو تلویزیون بها و بهانه

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است