با ورود فاضلاب از 44 ناحیه،

فاضلاب های خانگی گوهر رود رشت را به نابود کشانده است

گیلان 24: رئیس حفاظت محیط زیست رشت گفت: ورود فاضلابهای خانگی از 44 نقطه به رودخانه‌های رشت نفس این اکوسیستم های ارزشمند را تنگ کرده است.

 اصغر خودکار  گفت: وضعیت آلودگی رودخانه‌های رشت همچنان بسیار بد است.
 
وی افزود: با توجه به بارندگی اخیر ورود شیرابه زباله جایگاه سراوان از 8 لیتر به 12لیتربرثانیه رسیده است و همه این شیرابه‌ها بدون تصفیه وارد رودخانه‌های رشت می‌شوند.
 
خودکار با بیان اینکه خرید و نصب زباله‌سوز برای ساماندهی زباله جایگاه دفن سراوان به درازا کشیده شده است، خاطرنشان‌ کرد: مراحل ساخت تصفیه‌خانه شیرابه‌های این جایگاه دفن هر روز رصد می‌شود و کارها در حال انجام است.
 
رییس اداره حفاظت محیط زیست رشت یکی دیگر از عوامل جدی آلودگی رودخانه‌های رشت را ورود فاضلابهای خانگی به این اکوسیستم ها ارزشمند عنوان‌ کرد و گفت: از 44نقطه شهر رشت فاضلاب خانگی وارد رودخانه‌های رشت می‌شود و این آلودگی‌ها نفس رودخانه‌های گوهر رود و زرجوب را تنگ آورده است.
 
وی تصریح کرد: به مدیران دستگاههای مربوطه برای جلوگیری آلودگی ها به رودخانه‌های رشت اخطار داده شده است و حتی برخی از آنها به دادگاه معرفی شده‌اند.
 
خودکار افزود: برخی از مدیران نبود اعتبارات را دلیل انجام نشدن وظایفشان عنوان می‌کنند.
 
وی با بیان اینکه اگر چه رودخانه‌ها در مقابل آلودگی ها خودپالایی انجام می‌دهند اما اگر شدت آلودگی ها بیش از حد باشد این توان از آنها کاسته می‌شود.
 
رییس اداره حفاظت محیط زیست رشت گفت: آلودگی رودخانه های رشت به دیگر اکوسیستم های ارزشمند استان نیز می‌رود بنابراین همه باید برای نجات این رودخانه‌ها از آلودگی دغدغه داشته باشیم.

نگاه رسانه حامی محیط زیست:
به راستی مسئولان محیط زیست گیلان، مدیران اجرایی از جمله استاندار  گیلان و فرماندار رشت و دستگاه های نظارتی توان جلوگیری از ریزش فاضلاب از این 44 نقطه به گوهر رود را ندارند. این در حالی است که  وضعیت رودخانه زرجوب در همین شهر رشت به مراتب بدتر از گوهر رود است.
کارشناس های محیط زیست اظهار می دارند، بیش از دو دهه است که رودخانه های زرجوب و گوهر رود از آلوده ترین رودخانه های  جهان به شمار می روند.
هم اکنون به حدی فاضلاب خانگی و صنعتی وارد این رودخانه ها می شود و بوی تعفن آن بخش بزرگی از شهر رشت را فرا گرفته و بسیاری از شهروندان  به خصوص سالمندان و کودکان را مریض کرده  که کافیست مدیران مسئول در مرکز استان یک بار از حاشیه این دو رود عبور کنند.
در این باره رسانه های استان سالهاست که می گویند و می تویسند، اما گویی برای خودشان می گویند و مردم رشت که روحیه مطالبه گری ندارند  یک بار نشده که نسبت به این مساله مهم واکنش جدی نشان دهند.
.  

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است