رئیس سازمان صنعت ،معدن وتجارت گیلان :

حذف روادید اتباع آذری از طرف ایران شایعه است

گیلان 24 و نشریه واکنش: رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت گیلان گفت :خبر حذف روادید اتباع آذری از طرف ایران که در چند روز گذشته بازاریان و کسبه شهرستان مرزی آستارا را نگران کرده ، شایعه است.


فرهاد دلق پوش در نشست کارگروه رفع موانع تولید شهرستان آستارا گفت ؛ در آستارا باید متناسب با موقعیت و ظرفیت ویژه این شهرستان نسبت به توسعه صنایع و شهرک صنعتی با اعطای مجوزهای لازم برای احداث واحدهای صنعتی اقدام شود.
 
وی با اشاره به اینکه اکنون زیرساختهای بین الملی همچون راه آهن ، بندر وترانزیت مرز زمینی در آستارا به نحو احسن فراهم شده است.افزود : هیچ جای کشورمان چنین موقعیت استراتژیک و مناسبی ندارد ، اما متاسفانه از نظر استقرار صنعت ، آستارا دچار مشکل است ، که نماینده و فرماندار آستارا باید پی گیر و در جهت رفع این مشکلات آن باشند.
 
وی به طرح ایجاد شهرک صنعتی بین المللی و مشترک مرزی که قبلا در دولت مصوب شده اشاره کرد و بیان داشت ؛ در این طرح مقرر شده بود تا زمینی در حدود ۲۵۰ هکتار از طرف ایران و ۲۵۰ هکتار از طرف جمهوری آذربایجان برای احداث شهرک صنعتی مشترک اختصاص یابد که باید پی گیری و اقدامات لازم انجام شود.
 
دلق پوش با بیان اینکه برای لوندویل و بخش های دیگر شهرستان آستارا نیز می توان ارازی را برای شهرک صنعتی اختصاص داد ، افزود : سازمان صنعت ، معدن و تجارت گیلان به سرمایه گذاران در این بخش ، مجوزهای لازم را صادر می کند.
 
رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت گیلان در ادامه با تاکید بر اینکه بخش خصوصی اگر در هر منطقه ای ، حتی در روستا واحد صنعتی راه اندازی واشتغال زایی ایجاد و تولیدات او صادرات محور و ارزآوری داشته باشد ، از او حمایت می کنیم.
 
وی سپس ایجاد پایانه صادرات میوه و تره بار را در این شهرستان آستارا برای توسعه صادرات در استان گیلان بسیار ضروری و مهم دانست و بیان داشت ؛ اقدامات خوبی در زمینه انجام و زمینی برای این کار مشخص شده که نماینده و فرماندار آستارا نیز پی گیر آن هستند و با مساعدتهای استاندار گیلان این کار انجام خواهد شد.
 
وی طبق آخرین آمار تعداد واحدهای صنعتی فعال شهرستان آستارا را ۵۳ واحد عنوان کرد و گفت : این واحدهای صنعتی با سرمایه ای بالغ بر ۷۳۲ هزار و ۲۶۲ میلیون ریال و اشتغال زایی ۶۸۱ نفر وجود دارد که بعضی بصورت فعال و بعضی نیمه فعال هستند.
 
دلق پوش همچنین با اشاره به صدور مجوز جدید برای احداث ۴۴ واحد صنعتی در شهرستان آستارا افزود : این واحدها با سرمایه ای در حدود ۹۴۲ هزار و ۲۷ میلیون ریال و با اشتغال زایی ۹۳۴ نفر در حال احداث و تاکنون بین ۱۰ تا ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
 
وی در ادامه نسبت به ابراز نگرانی برخی بازاریان و کسبه شهرستان آستارا در چند روز گذشته مبنی بر خبر حذف روادید اتباع آذری ، آن را شایعه دانست و گفت ؛ صحبتهای که با سفیر ایران در جمهوری آذربایجان داشتم ، ایشان چنین خبری را کاملا تکذیب کردند.
 
رئیس سازمان صنعت ، معدن وتجارت گیلان در پایان تاکید کرد : نه تنها روادید حذف نمی شود ، بلکه دولت گامهای موثری در جهت رونق بیشتر تجارت چمدانی و مراودات مرزی در بندرآستارا برداشته است.
 
سیدمحمدرضارشیدی

منبع : گیلان 24

برچسب ها : استارا رئیس صمت گیلان روادید ایران جمهوری آذربایجان

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است