تحلیل روز،

مدیران دارایی هایشان را روی میز بگذارند

شاید حیرت کنید که چرا چنین تیتری را برای تحلیل اقتصادی یا بهتر تحلیل" اقتصادی ، اجتماعی" بر گزیده ام"


به قلم: مجید محمدپور، نویسنده، روزنامه و مدرس علوم ارتباطات

. این تیتر تحلیلی "نص صریح" قانون اساسی نظام اسلامی ما است که حتی قبل از پیروزی انقلاب در ماده 137 قانون اساسی کشور وجود داشت.  
در قانون آمده است، " از کجا آورده ای؟ " و در این راستا مدیران دولتی و شرکتهای وابسته به دولت باید به دستگاه قضایی پاسخ بدهند این ثروت و املاک و اندوخته ها  را از کجا آورده اند. اگر این قانون پیش و بعد از انقلاب به درستی اجرا می شد، شاهد اختلاس های چند هزار میلیارد تومانی ، تاسیس چندین شرکت به تنهایی توسط برخی مدیران  مختلف، دریافت تسهیلات میلیاردی بانکی  توسط برخی مسئولان و اقا زاده ها، نابود کردن تولید داخلی با واردات غیر ضروری به هدف ثروت اندوزی ها صدها میلیارد تومان، تاسیس موسسه های اعتباری  مشکل ساز برای کشور، انتصاب های رانتی و جناحی، حقوق های نجومی و هجومی و .... علیه روح و روان افکار عمومی نبودیم.  
مردم به خصوص نسل جوان پا به زندگی با این گرانی های بی حساب و کتاب و لجام گسیخته ماههای اخیر دیگر در شهرهایی مانند تهران حتی قادر به خرید یک مترمربع مسکن هم نیستند و در آمدهای خانواده های کارمند و کارگر فقط برای خورد و خوراک ، درمان را هم کفاف نمی دهد.!
به هیچ وجه قصد منفی بافی و انتقادهای بی منطق ندارم، اما این ها واقعیت های جامعه ما به گواه اظهارات شهروندان و مستندات بسیار منتشره در رسانه های داخلی و دلسوز نظام است . مردم دولت انتخاب می کنند تا در مقابل گرانی ها و ثروت اندوزی ها و اختلاس ها قد علم کند. دولت انتخاب می کنند " آن دولت  با هر نگاه سیاسی و حزبی و جریانی" بدون گفتار درمانی ، دغدغه عملی و اجرایی آرامش جامعه را داشته باشد.  اینگونه نباشد که عده ای خاص " حدود 4 تا 5 درصد جمعیت و اغلب رانت خواران، دلالان  و متاسفانه گروهی از مدیران در همه بخش ها ثروت کشور را مالا خود کنند و قشر اکثریتی" به اظهار خود مسئولان نظام" سالها در حسرت داشتن حداقل زندگی درمشکلات گرفتار بمانند.!!
هرگز قصد ناامید کردن جامعه را نداشته و ندارم ، اما آنچه روی زمین با سند و مدرک مشاهده می شود و همه مردم ناظر آن هستند و البته آزاد دهنده است، ثروت اندوزی مدیران در سطوح گوناگون است که تعدادشان هم متاسفانه کم نیست . به راستی این روند تا چه زمانی باید ادامه داشته باشد و مردم چه زمانی شاهد شفاف سازی ها در ثروت مسئولان خواهند بود؟. وقتی می گوییم " مدیران " مقصود همه مدیران قوای سه گانه در دولت، دستگاه قضایی و مجلس است.  رهبر معظم انقلاب اسلامی تا کی باید هشداربدهند، توصیه کنند، راه نشان دهند و مدیران گوش جان برای شنیدن نداشته باشند. چرا دارایی های وزیران، مقام های قضایی و مجلسی ها در ادوار قبل و زمان حاضر، به خصوص مدیران شرکت های دولتی و طرف قرار داد رصد نمی شود . چرا به مردم اعلام نمی شود که این همه ثروت از کجا آمده است و چه باید کرد.؟!
کلام آخر ،  واقعا حیف است برای کشوری که توانمندی های فوق العاده ای  در همه زمینه ها دارد و  در دو دهه اخیر در حوزه های علم و فناوری  پیشرفت های شگرفی به گواه  مستندات داخلی از جمله مرکز آمار ایران و مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی و نیز براساس مستدات  و آمارهای جهانی ثبت کرده و نیروی جوان آن نه تنها  در داخل که در بسیاری از کشورها منشاء خدمات، پیشرفت و توسعه هستند، نتواند مشکلی به این سادگی را حل کند. دستگاه قضایی باید در یک حرکتی انقلابی به همه مدیران در چهار دهه گذشته اعلام کند که دارایی های خود را باید  و باید روی میز بگذارند و پس از رسیدگی و رصد دارایی ها و رسانه ای کردن اطلاعات مربوطه ، شفافیت را به حداکثر ممکن برساند و میزان اعتماد عمومی را ارتقاء دهد.
مدیران قبلی و کنونی در چنین کشور و نظامی باید با تاسی از ساده زیستی بنیان گذار جمهوری اسلامی و رهبری معظم انقلاب  از خانه های چندین میلیاردی خارج شده و این آپارتمان ها و ویلاهایشان در اطراف تهران و کرج و جاده چالوس و شمال ایران  و کیش را به امور خیریه اختصاص داده و نشان دهند که در شرایط سخت و تحریم اقتصادی با مردم همراهی عملی دارند. شعار ها ی بدون عمل پشت تریبون ها به پشیزی نمی ارزد.!  
اینکه شعار بدهیم و مردم در عمل خلاف آن را نظاره کنند، اعتماد عمومی سلب و بدبینی ها افزایش می یابد که واقعا برای انقلاب اسلامی حیف است، انقلابی که اکنون در سراسر منطقه خاورمیانه و دیگر کشورها نفوذ کرده و دوستداران زیادی دربین ملت ها دارد.
مدیران ما باید بار دیگر به سالهای اول پیروزی انقلاب اسلامی بازگردند و با یک بازنگری جدی و اطلاع رسانی ها ی موثر و گسترده به مردم بگویند ، همزبان، همدلی و هم سفره و به زبان ساده تر هم اندازه آنها هستند. شما هم اگر در این باره نظر، انتقاد و پیشنهادی دارید، آماده انتشار هستیم.
یا علی مدد....          20 ابان ماه 1397
 

منبع : گیلان 24

برچسب ها : مردم انقلاب اسلامی مدیران سالم سازی شفافیت دستگاه قضایی ثروت اندوزی

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است