مدیرکل استاندارد، ۱۴آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۵

استاندارد سازی سوغات گیلان امتیازی برای گردشگری است

گیلان 24 و نشریه واکنش: مدیرکل استاندارد گیلان گفت: با توجه به گردشگر پذیر بودن گیلان، کیفیت محصولاتی همچون چای، برنج و زیتون که بعنوان سوغات مشتریان اهمیت خاصی دارد.

داریوش اشکانی‌پور در جلسه استاندارد استان گفت: شهروندان کالاهای دارای نشان استاندارد را با رعایت سه شرط برخورداری از کد 10 رقمی، شرایط نگهداری درج شده روی بسته بندی و تاریخ انقضاء اعلام شده با اطمینان خاطر مصرف کنند.
 
وی افزود: شهروندان باید به تاریخ انقضاء و شرایط نگهداری کالاها توجه ویژه داشته باشند، چرا که به طور مثال برای محصولات فاسدشدنی بویژه مواد غذایی، رعایت زنجیره سرما جزو الزامات است.
 
وی با اشاره به اینکه استاندارد فقط بر کالاهای دارای بسته بندی نظارت می‌کند، تصریح کرد: واحدهای تولیدی، مجموعه استاندارد را با رعایت خط قرمز سلامت مردم در کنار خودشان ببینند.
 
مدیرکل استاندارد گیلان با اشاره به اینکه در حال حاضر 829 واحد تولیدی در استان تحت پوشش و مشمول استاندارد اجباری هستند،گفت: تاکنون 756 واحد از این واحدها موفق به اخذ پروانه معتبر استاندارد شده‌اند.
 
اشکانی‌پور تصریح کرد: تا پایان مهرماه امسال، 241 مورد گواهی نامه استاندارد تمدید و 50 مورد گواهی نامه جدید استاندارد نیز صادر شد.
 
وی اضافه‌کرد: در ارزیابی‌ها، 110 گواهی نامه بدلیل توقف تولید و یا نقص، ابطال و 68 گواهی نامه تعلیق شد که در صورت رفع نشدن نواقص ابطال می‌شود.
 
مدیرکل استاندارد گیلان همچنین از صدور 331 گواهینامه صادراتی از ابتدای امسال تا پایان مهر ماه خبر داد و گفت : 796 گواهی نامه وارداتی برای محموله های مشمول استاندارد اجباری نیز درهمین مدت صادر شد.
 
وی اضافه کرد: در هفت ماه گذشته بیش از2 هزار و 200 مورد از واحدهای تولیدی گیلان بازدید فنی انجام شد.
 
به گفته مدیرکل استاندارد گیلان در این مدت 769 گواهی نامه نیز برای آسانسورهای ساختمان های در حال ساخت صادر شد .
 
اشکانی پور در ادامه با اشاره به نظارت بر کیفیت ایمنی آسانسورها به عنوان یکی از وظایف استاندارد گفت : متاسفانه مبحث 15 توسط مهندسان ناظر در ساخت و ساز رعایت نمی شود که این امر مالکان را دچار مشکل می کند .
 
وی تصریح کرد : شهروندان می توانند با ارسال شناسه 10 رقمی که روی آسانسورها نصب شده است به سامانه پیامکی 10001517 از موارد مربوط به آسانسور ها اطلاع یابند .
 
مدیرکل استاندارد گیلان در ادامه با تاکید بر لزوم تمدید گواهینامه استاندارد در هر سال گفت : اعتبار گواهی نامه ها فقط یکساله است و ممکن است بعد از آن ، ایمنی لازم برای آن وسیله وجود نداشته باشد .
 
مدیرکل استاندارد گیلان گفت: با توجه به گردشگر پذیر بودن گیلان، کیفیت محصولاتی همچون چای، برنج و زیتون که بعنوان سوغات مشتریان زیادی دارد، دارای اهمیت ویژه‌ای است .
 
اشکانی پور با اشاره به اینکه برای 40 واحد بسته بندی چای پروانه و نشان استاندارد صادر شده است افزود : چایکاران می توانند محصولات خود را به هریک از این واحدهای بسته بندی عرضه کنند اما اگر محصول آنها در این واحدها بسته بندی شد بایستی استانداردهای لازم را داشته باشد .
 
وی ادامه داد : تلاش می کنیم به بسته بندی برنج نشان استاندار اختصاص یابد  تا فرهنگ سازی، مردم به سمت خرید کالاهای بسته بندی بروند

منبع : گیلان 24

برچسب ها : مدیر کل استاندارد سوغات گیلان گردشگری

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است