امام حسین: اگر دین ندارید، ازاده باشید

اربعین حسینی ، صحنه نمایشی بی نظیر از دلدادگی

آخرین آمارها از عراق حکایت دارد که برای برگزاری با شکوهتر اربعین حسینی افزون بر 20 میلیون نفر جمعیت از حدود 60 کشور جهان در کربلای معلا جمع شده اند.

 

 
 
اربعین در لغت به معنی چهلم است و در اصطلاح به بیستم صفر ۶۱ هجری قمری، چهلمین روز شهادت سرافرازانه حسین بن علی فرزند علی بن ابی طالب و فاطمه زهرا، امام سوم شیعیان اطلاق می‌شود. اربعین، مطابق نظر شیخ مفید در مسارالشیعه[۱] و شاگردش شیخ طوسی در مصباح المتهجد،[۲] زمان بازگشت اهل حرم از شام (دمشق) به مدینه است. همچنین بنا بر نقل ایشان، جابر بن عبدالله انصاری صحابی برجسته محمد به عنوان نخستین زائر حسین بن علی، یا لااقل از نخستین زائران او، در این روز وارد کربلا شده و زیارت اربعین را بجا آورده است.[۳] ابراهیم آیتی نیز می‌نویسد: «جابر بن عبدالله انصاری … بیستم ماه صفر، درست چهل روز بعد از شهادت امام وارد کربلا شد و سنت زیارت اربعین امام به دست او تأسیس گردید».[۴] بر این اساس «از همان آغاز که تاریخش معلوم نیست، شیعیان به حرمت آن، زیارت اربعین می‌خوانده‌اند.»[۵]زیارت اربعین تنها دربارهٔ حسین بن علی وارد شده و هیچ پیشینه‌ای را نمی‌توان برای اربعین و اعمال مربوط به این روز تا پیش از حادثه عاشورا تصدیق کرد و این ویژگی و امتیاز، تنها برای حسین بن علی دانسته شده‌است.
البته در باب علت اهمیت این روز نزد عرف شیعیان، برخی گزارش‌های تاریخی مبنی بر حضور بازماندگان اهل بیت امام در کربلا در روز اربعین از عوامل توجه خاص ایشان به اربعین است. در برخی منابع تاریخی مانند کتاب نزهه الزاهد اسیران شام یعنی بازماندگان کشته‌شدگان کربلا در چهلمین روز کشته شدن حسین بن علی به کربلا رسیدند.[۷] اگرچه نه‌تنها این مطلب در متون تاریخی پیش‌تر از قرن هفتم هجری نیامده است، با تصریح متقدمینی مانند شیخ مفید که بازگشت اسرا را به مدینه دانسته‌اند نیز در تضاد است.
مراسم چهلمین روز شهادت امام شهدا و یاران با وفایش  در چند سالهای اخیر به خصوص در پنج سال گذشته وارد عرصه و صحنه جدیدی در کربلا شده است.
آمارهای دولت عراق حکایت دارد که هر سال در این روز خاص  بیش ا ز 20 میلیون نفر عزادار حسینی  از   50 تا 60 کشور سراسر جهان در کربلا حاضر می شوند و هر قوم و جمعیتی براساس آئین ها و سنت های خود عزاداری می کنند.
این حرکت و جمعیت بی تردید بززگترین اجتماع جهانی است  که البته رسانه های غربی آن را به علت اثر گذاری بیش از حدش بازتاب نمی دهند. این رسانه ها تلاش می کنند تا با انعکاس برخی حاشیه ها این حرکت بی نظیر را زیر سئوال برده و به زعم خود از اعتبارش بکاهند. ........  یا حسین شهید
انشاء الله همه ما از صمیم قلب پیرو و رهرو راه آن امام بزرگوار باشیم و انتظار امام موعود را به همه وجور در قلب مان تقویت کنیم.
یا مهدی موعود " عج"
سردبیر

منبع : گیلان 24

برچسب ها : اربعین کربلا جمعیت بی نظیر عراق 20 میلیون نفر

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است