کوچکی نژاد

زیرساخت‌ها برای افزایش ارتباط صنعت و دانشگاه فراهم نشده است

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه دولت دست خود را از جیب دانشجویان بیرون بکشد، گفت: امیدوارن شائیه اینکه منافع برخی دولتمردان در بخش خصوصی مانع رسیدن دانشگاه و صنعت به یکدیگر شده، درست نباشد.

جبار کوچکی نژاد با  اشاره به اینکه براساس سند تحول بنیادین، دانشگاه‎ها باید تا سال1400 نزدیک به 30درصد امورات‌شان را از طریق فعالیت و درآمد دانشگاهی حل و فصل کنند، گفت: هدف از این تصمیم حرکت دانشگاه به سمت پژوهش و حل مشکلات صنعت و کسب درآمد برای خودشان در پی این مهم بود تا دیگر از طریق دانشجو کسب درآمد نکرده و به درآمدزایی برسند اما متاسفانه اکنون درآمد پژوهشی دانشگاه‌ها بسیار اندک است.


دولت دست خود را از جیب دانشجویان بیرون بکشد

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان مثالی، افزود: به‌عنوان مثال اگر یک دانشگاه سالانه 100میلیارد درآمد از جیب دانشجو کسب می‌کند حتی یک میلیارد هم درآمد از طریق کار پژوهشی ندارد در حالی که این آمار باید عکس و دگرگون شود و دولت دست خود را از جیب دانشجویان بیرون بکشد، این مسئله با انجام پژوهش‌های کاربردی محقق خواهد شد.

اگر این شائبه که برخی از مسئولانی که در بخش خصوصی دست دارند مانع از رسیدن دانشگاه و صنعت به یکدیگر شده‌اند درست باشد و میخواهند منافع اقتصادی خودشان از بین نرود باید موضوع از طریق دستگاه‌های نظارتی رسیدگی شود.
منافع برخی دولتمردان در بخش خصوصی مانع رسیدن دانشگاه و صنعت به یکدیگر شده است؟

وی با اشاره به اینکه دانشگاه باید نیازهای بخش خصوصی و دولتی را با کار علمی برطرف کند، اضافه کرد: اگر این شائبه که برخی از مسئولانی که در بخش خصوصی دست دارند مانع از رسیدن دانشگاه و صنعت به یکدیگر شده‌اند درست باشد و می‌خواهند منافع اقتصادی کلان خودشان به دنبال واردات و وابستگی به دیگر کشورها از بین نرود باید موضوع از طریق دیوان محاسبات، سازمان بازرسی و دیگر دستگاه‌ها رسیدگی شود و اجازه داده نشود آن‌هایی که هم از بخش دولتی می‌خورند و هم از بخش خصوصی بیشتر از این کشور را به فقر و بدبختی نکشند.

زیرساخت‌ها برای افزایش ارتباط صنعت و دانشگاه فراهم نشده

کوچکی‌نژاد همچنین با بیان اینکه زیرساخت‌های لازم برای افزایش ارتباط صنعت و دانشگاه نیز آن‌طور که باید فراهم نشده، گفت: دانشگاه‌های صنعتی در دل شهر و کارخانه‌ها خارج از شهر هستند و این به معنای آن است هنوز زیرساخت‌های اولیه برای تحقق این مهم فراهم نشده است.  

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس معتقد است اگر نخبگان دانشگاهی در بخش صنعتی به کار گرفته شوند و مثلا طراحی‌های آن‌ها در حوزه خودرو به خط تولید برسد، در ادامه بازار واردات ماشین دچار مشکل خواهد شد!/

منبع : Gilan24

برچسب ها : دولت کوچکی نژاد ارز دانشجویی دانشگاه

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است