استادان و مدرسان بخوانند،

حضور دانشجو در کلاس الزامی است؟

به میمنت و برکت فراوان علم آموزی، سال تحصیلی جدید در کشور از نیمه مهر به صورت کامل آغاز شده است.

 اینکه دانشگاه ها و مراکز آموزشی به جای علم گرایی، متاسفانه مدرک گرا شده اند یا دانشجوی امروز به جز در تعداد معدودی از دانشگاه ها فقط در تلاش گذراندن واحدهای درسی است و هیچ تلاشی برای یادگیری و مهارت آموزی نمی کند و یا بسیاری از استادان در رنکینگ های گوناگون و مدرسان مراکز آموزشی و دانشگاهی به نوعی ماشین تدریس تبدیل شده اند و اغلب شان خودشان و نیز دانشجویان این سخن را شفاف و اشکارا درمحیط دانشگاهی و رسانه های بیان می کنند " موضوع بحث و بررسی این مقال نیست. در این تحلیل شیوه حضور منظم استادان و مدرسان از ابتدای سال تحصیلی در کلاس های درس و به تبعیت آن حضور دانشجویان  در دانشگاه و کلاس منظور نظر است که شایسته است مورد توجه خاص اساتید و مدرسان قرار گیرد.  
تقریبا در همه دانشگاه ها اعم از دولتی ، آزاد اسلامی ، غیر دولتی ، پیام نور و آزاد اسلامی براساس آموزش ها یا تجربیات سه روش برای حضور اعمال می شود و این در حالی است که هر سال یا هر دو سال یکبار برای مدرسان و استادان کلاس های مخصوص کوتاه مدت شیوه های اداره کلاس و مدیریت کلاس برگزار می شود.!
برخی از مدرسان و استادان عقیده دارند و آن را اعلام می کنند که دانشجو برای حضور یا عدم حضور در کلاس دارای اختیار است.  
بعضی به حضور دانشجویان بسیار حساس و پیگیرند و اعتقاد دارند ، اگر دانشجو به هر علت و عللی در کلاس حضور نداشته باشد، به طور طبیعی با درس ارتباط بر قرار نمی کند " به عبارتی چیزی یاد نمی گیرد ، ضمن آنکه انگیزه ای برای دنبال کردن درس و آزمون پایان ترم هم نخواهد داشت.
گروه سومی هم از مدرسان و استادان هستند که نسبت به موضوع بی تفاوت عمل می کنند و اگر دانشجو در کلاس در حد نصاب بود واکنش نشان نمی دهند و اگر به کمتر از حداقل برسد، بلافاصله حضور و غیاب کرده و اعمال قدرت می کنند. در این حالت دانشجو نمی داند و نمی تواند خود را وضعیت کلاس و حالات استاد هماهنگ کند.
این گروه از دانشجو ها، مدام با همکلاسی ها تماسی می گیرند و اگر کلاس در حالت نرمال بود، ترجیح می دهند که به کارهای دیگرشان برسند.!
نگارنده که از سال 1379 در دانشگاه های مختلف در تهران و گیلان به تدریس در رشته علوم ارتباطات، مدیریت و روابط عمومی اشتغال دارند، معتقد است، باید حضور دانشجویان در کلاس های درس الزامی باشد، زیرا حضور دانشجو به کلاس گرما می بخشد و اساسا نقش  و هدف غایی تاسیس یک مرکز آموزشی یعنی حضور دانشجو و استاد است. هرگاه یک طرف این معادله به هر علتی حضور پیدا نکند، روند گرمایی کلاس حتما کم می شود.
 نگاه دوم اینکه ، دانشجویان با حضور در کلاس با مفهوم درس ارتباط معنایی پیدا می کنند و درس را بهتر دریافت کرده،  هنگام امتحان نیز آسان تر نمرات خوب گرفته و نیاز به همراهی و کمک استاد و مدرس نیست.
در این راستا دانشجویانی که به هر دلیلی دارای عذری برای حضور مستمر در کلاس هستند،  دانشجویانی که  سن شان از میانسالی عبور کرده و قطعا دریافت مطالب برایشان دشوارتر است،  باید مورد توجه مدرسان و اساتید باشد که حق هم و عدالت هم همین است.
برخی از اساتید در این راستا بزرگواری خاصی دارند که همیشه محبوب دانشجوها بوده و همیشه زمان در یاد دانشجوخواهند بود، حتی اگر دانشجو به منصب وزارت برسد.
از سویی ، دانشجویان با حضورشان در  کلاس درس  در مباحث کلاسی شرکت کرده و این کار موجب انتقال اطلاعات بین دانشجویان با هم و دانشجو با استاد می شود و یادگیری در این شرایط جذاب تر، شیرین تر و ماندگارتر است.
هم چنین دانشجویان با حضور در کلاس می توانند درباره استاد نظر بدهند که از نظر رفتار، منش، شخصیت ، درسی دهی ، فهم درست درسی که ارایه می کند،  انرژی بالا یا  تنبلی ،  ارتباط های چشمی و بدنی و انتقال احساسات فضای علمی و دانشگاهی  چه نوع مدرس و استادی است. اگر چه دانشجوها نباید  استاد را براساس میزان نمره دهی قضاوت کنند اما استاد هم با نگاه عالمانه به شرایط دانشجو و درک درست فضای جامعه و فرد حاضر در کلاس رفتارهای متناسب در همه زمینه ها داشته باشد.  به عبارتی  نه دانشجو و نه استاد حق ندارد ، بگوید" به من چه ، مشکلش مربوط به خودش است" که این دیگر کلاس و دانشگاه نمی شود و باید نام دیگر برای آن انتخاب کرد.! مشکل و مساله استاد و دانشجو به هم ربط دارد و از آنجایی انسان موجودی اجتماعی است ، باید در یک اجتماع  همه این موارد را درست درک کرده و براساس این درک صحیح تصمیم لازم اتخاذ شود.
در یک کلام آنکه ، دانشجو و استاد موظف به حضور مستمر و منظم در کلاس هستند، مگر آنکه شرایط  خاصی برای یک یا دو جلسه یا حتی طول ترم رخ بدهد و امکان حضور میسر نباشد که اگر برای استادان  چنین شرایط به وجود آید، فرد دیگری جایگزین می شود اما  برای دانشجویان باید  شرایط جسمی، روحی، اجتماعی و .... او باید درک شود.  نظر شما استادان ، مدرسان و دانشجویان گرانقدر برای ما و برای افکار عمومی بسیار مهم است، منتظر دیدگاه ها و نظرات شما هستیم. نظرات با نام خودتان بازتاب می یابد. ممنون
Mohammadpour3650@yahoo.com
                                           موفق باشید – مجید محمدپور
                        مدیر رسانه و مدرس علوم ارتباطات و روابط عمومی  
12مهر 97
 

منبع : گیلان 24

برچسب ها : دانشگاه استاد دانشجو مدرس کلاس درس

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است