بالاترین میزان رشوه در میان کارمندان گیلانی!!؟

نشریه واکنش و گیلان 24: مرکز پژوهش های مجلس در آخرین بررسی خود درباره میزان رشوه گیری در ادارات و سازمان دولتی گیلان را " در واقع کارکنان استان را" قهرمان رشوه خواری اعلام کرد!.

 

جالب آنکه بعد از گیلان ، استان های البرز و مازندران " هر سه درمنطقه شمال ایران"  بیشترین میزان رشوه گیری را به ثبت رسانده اند. !؟
در این بررسی و پژوهش استان های مرکزی، اردبیل و همدان کمترین رشوه خواری را دارند. راستی به نظر شما مخاطب گرانقدر چرا کارمندان گیلانی و البرزی و مازندرانی بیش از دیگران رشوه دریافت می کنند و چرا مراجعان چنین رشوه هایی را می پردازند.؟  
اگر از نگاه اقتصادی ، پولداری و تمکن مالی مقایسه ای میان استان های کشور هم  نگاه کنیم، گیلانی ها به علت آنکه اغلب کشاورز و خرده مالک یا نسبت به مردم دیگر استان ها فقیر هستند " میانگین دارایی زمین زراعی کمتر از  هفت هزار متر مربع یا 7 جریب" ، نباید اساسا رشوه بدهند یا بگیرند. پرسش این است که مردمی با این اقتصادی پایین مگر چه انتظاراتی از کارکنان اداره ها و سازمان ها دارند و چقدر کارشان مهم است که باید رشوه بدهند.؟؟
در قرآن مجید آمده است: رشوه گیرنده و رشوه خورنده هر دو در آتش جهنم خواهند بود، لذا چرا مردم استان ما و شمال " اعم از مراجعه کننده و کارمند" به این مهم توجه ندارند و آتش جهنم را به اسانی برای خود خریداری می کنند.
آیا ریشه های دینی و مذهبی گیلانی ها سست است و یا آنکه در فرهنگ خانواده ها گرفتن و دادن رشوه زشت شمرده نمی شود.  شخصا بارها و بارها شاهد بودم، شهروندان و برخی روستاییان گیلانی برای آنکه کارشان که در سطح  پایین و معمولی و انجام آن از وظایف کارکنان و مدیران است را به پیش ببرند دست درجیب  و کیف شان کرده  و " یک چیزی ، پولی ، کادویی برای فلان کارمند و مسئول و مدیر کل  در نظر می گیرند.
پرونده های بی شمار رشوه خواری در محاکم قضایی و نظارتی استان  از مسئولان و کارمندان گواه این آمار درست  تحقیق مرکز پژوهش های مجلس است، اما چرا ....
جای بسی شرمساری است که مردم گیلان با آن همه پز فرهنگی بودن و اولین ارتباط هایشان با اروپا ییان و مقوله هایی مانند آن ، چرا رشوه خوار و رشوه دهنده اند. چرا در رسانه ها ، خانواده ها و تربیون ها در این باره  با شدت و گستردگی فرهنگ سازی نمی شود.  
البته این مقام اولی  در رشوه خواری برای اولین بار نیست که متاسفانه به نام گیلان ثبت می شود بلکه در دو دوره قبل شورای شهر رشت هم موضوع رشوه خواری تعدادی از اعضای شورا  و شهردار وقت و برخی کارکنان و مدیران شهری به جایی رسید که خبر بازتاب جهانی داشت. چند تن از مدیران کل و معاونان استانداران و .... هم در سالهای اخیر به همین اتهام و جرایم از کار برکنار شدند" اگر چه بسیاری از آنها بعدا شرکت هایی تاسیس کردند که به علت ارتباط های قبلی از منابع دولتی باز هم بردند و .....
جا دارد رسانه ها، روحانیان، خانواده ها و کارشناس های حوزه اخلاق و رفتارهای اجتماعی در این راستا جدیت، حرکت و اقدام کنند و اجازه ندهند که رشوه خواری در استان بیش از همه گیر و فرا گیر شود.  شما هم تاییئ می کنید - مردم با فرهنگ ، مردمی هستند که به حق خود قانع بوده ، پاک زندمی می کنند، رشوه نمیدهند و رشوه نمی گیرند و با درک درست از شرایط ، افزایش سطح مطالبه گری به حق و حفظ شخصیت فردی و اجتماعی آینده بهتری برای خود و فرزندانشان که آینده منطقه و کشورند را فراهم می آورند.   
                            مدیر مسئول -  مهر 1397
 

منبع : گیلان 24

برچسب ها : گیلان رشوه خواری کارمندان مردم مرکز پژوهشهای مجلس

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است