مدیران کل راه و شهرسازی 2 استان کشور،

انحراف سازمان‌های نظام مهندسی از رسالت اصلی

گیلان 24 و نشریه واکنش: مدیران کل راه و شهرسازی استان‎های خوزستان و هرمزگان می‌گویند: ابلاغیه ها به نفع مهندسین و جامعه است؛ حتی اگر مخالفت هایی را هم در بین مسئولان نظام مهندسی و جامعه مهندسان به همراه داشته باشد.

در آستانه برگزاری هشتمین دوره از انتخابات هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی، مدیران کل راه و شهرسازی استان‎های خوزستان و هرمزگان با اشاره به بازخوردهای ابلاغیه های انتخاباتی وزیر راه و شهرسازی معتقدند: این ابلاغیه ها به نفع مهندسین و جامعه است؛ حتی اگر مخالفت هایی را هم در بین مسئولان نظام مهندسی و جامعه مهندسان به همراه داشته باشد.
 
ایرادات نظام مهندسی در حوزه نظارت‌‌ها
 
در همین رابطه مدیر کل راه و شهرسازی استان خوزستان با اشاره به ایراداتی که نسبت به عملکرد سازمان نظام مهندسی در حوزه نظارت‌ها وارد است، تصریح کرد: ایراداتی نظیر اینکه در سازمان نظام مهندسی بیشتر به امر ارجاع کار پرداخته شده و یا اینکه سازمان های نظام مهندسی در برخی موارد توان و اضطرار خود را بر روی درآمدزایی از محل گرفتن درصد سهم ارجاع کار و سایر موضوعات گذشته‌اند.
 
عباس پورسلان در گفت و گو با «صما» ادامه داد: از نظر وزارت راه و شهرسازی، این گونه مسائل در سازمان های نظام مهندسی نه تنها به عنوان یک ضرورت مورد تایید نبوده؛ بلکه حتی یک انحراف از مسیر اصلی و رسالت اصلی تلقی شده است.
 
این مسئول با اشاره به راهکار وزارت راه و شهرسازی برای حل این مسائل اظهار کرد: وزارتخانه تاکید کرده‌ که سازمان‌های نظام مهندسی ارجاع کار را به شهرداری‌ها بسپارند و اخذ سهم 5 درصدی حق نظارت را هم متوقف کنند. همچنین سازمان‌ها به رسالت اصلی خود بپردازند که شامل کنترل کیفی ساختمان، نظارت بر مسائل و امور فنی ساختمان‌ها و شهرها و رسیدگی به چنین مواردی است.
 
وزیر راه، مجری قوانین نظام مهندسی است
 
پورسلان با بیان اینکه این موارد به عنوان بارزترین تاکیدات وزیر راه و شهرسازی است که در حال حاضر به یک چالش تبدیل شده است، گفت: بعضا برخی از اعضای سازمان نظام مهندسی هنوز به این باور نرسیده‌اند که باید به شکلی که وزارت راه به آنها ابلاغ کرده و به شیوه ای که در شیوه‎نامه برای آنها تعیین شده است، به این وظیفه بپردازند.
 
وی با بیان اینکه اگرچه از سوی بخشی از افراد هنوز مقاومت‌هایی وجود دارد، اما بخش عمده‎ای از بدنه نظامات مهندسی این موارد را پذیرفته‎اند، افزود: به هر حال قانونگذار، وزارت راه و شهرسازی و شخص وزیر راه را مجری قوانین نظام مهندسی دانسته است.
 
پورسلان تاکید کرد: اگر کسی به این موضوع اعتراضی دارد، می‎تواند از مجاری قانونی و از طریق دیوان عدالت اداری و نهادهای ذیربط اعتراضات خود را مطرح کند. به طور قطع وزارت راه و شهرسازی نیز از تفاسیری که مراجع و مبادی قانونی در این رابطه دارند و تصمیماتی که اخذ می کنند، تبعیت خواهد کرد.
 
به گفته مدیر کل راه و شهرسازی استان خوزستان، تاکنون تصمیمات وزارت راه و شهرسازی مورد تایید دیوان عدالت بوده و دیوان بر تصمیمات و نظرات وزیر راه و شهرسازی صحه گذاشته است.

منبع : گیلان 24

برچسب ها : نظام مهندسی ساختمان

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است