مدیران و مردم حتما بخوانند......

کالای گران نخریم

طی ماههای اخیر موضوع گرانی کالا و رشد قیمت ها " بحران پولی و ارزی"، مهم ترین گفتمان مردم سراسرایران در خانواده ها ، اداره ، بازار و محافل عمومی دیگر است و هر شهروند و روستایی براساس دانسته ها و خواسته ها و نیازهای خود این مساله را تفسیر و تحلیل می کند.


بعنوان یک روزنامه نگار که دراین مجامع حضوری فعال دارد، آنچه از مردم شنیده می شود، گرانی و نابسامانی اقتصادی، فشار شدید به اقشار کم درآمد، ضعف مدیران، بی برنامگی و چشم اندازی تیره برای ماههای آینده است.!؟
 به جرائت می توان گفت، در همه شهرها  و روستاها مردم از گرانی ها، آینده ی نگران برای خانواده ها به خصوص برای فرزندان این سرزمین سخن می گویند و اینکه مسئولان نظام از جمله معاون اول و  وزیران و مدیران اتاق بازرگانی و گمرگ و اتحادیه ها دانسته یا خدای ناکرده نادانسته بر آن دامن می زنند.! این در شرایطی است که مقام های عالی بر انتشار امید در جامعه و توضیح آنچه در کشور می گذرد ، برای افکار عمومی تاکید دارند.
صدا و سیما، نشریات، سایت های خبری و فضای مجازی آنلاین و لحظه به لحظه از گرانی ها و ضعف مدیریت ها، بی اخلاقی ها ، ناهماهنگی ها، اختلاف ها  درحوزه های گوناگون، نگاه به انتخابات آینده به ویژه  به بهره گیری در بخش اقتصادی ، افزایش قیمت ارز، طلا، سکه، مواد خوراکی ، دارو و مسکن و در برخی موارد نبود نیازهای جامعه از جمله در بخش دارو  و پوشک و ... می گویند و می نویسند. حتی در جلسات رسمی در استانداری ها و فرمانداری ها ، مسئولان قبل و بعد و در جریان جلسات از چنین فضایی سخن می گویند، در حالی که باید از امید و توانمندی ها و چشم انداز آینده گفته شود.!؟
گویی ماموریت همه تکرار این جملات و کلمات شده است ، بدون آنکه به عواقب خطرناک این عمل اندیشه کنند. رسانه های داخلی به درستی می دانند که رسانه های بیگانه به قدر کافی در خصوص گرانی ها مستمر و پر شتاب، بحران اقتصادی، اعتراض های مردمی با تفکر براندازی به طور شبانه روز تلاش می کنند و در این اوضاع و احوال دامن زدن به مشکلات که البته وجود دارد، به نظر نگارنده خیانت به نظام و دولت و در نهایت مردم ایران است.!
در هر حکومت و حاکمیت و دولتی که رسانه ها از بیرون مرزها و درداخل به حاکمان و دولت به حق یا ناحق حمله کنند، بی تردید از آن مجموعه چیزی باقی نمی ماند  و قطعا و حتما افکار عمومی اعتماد خود را از دست می دهد. اکنون شرایط کشور به گونه ای است که در بخشی قابل توجهی از جامعه اعتماد ها از بین رفته و مردم می گویند، مسئولان با حقوق های آنچنانی، زندگی اشرافی ، اندوخته های بانکی در داخل و خارج از کشور ، درد اقشار کم در آمد و افراد بیکار و بی پول را درک نکرده و فقط شعار می دهند!.  
این یک بحران اجتماعی شدید است که مردم غلط یا درست به چنین نتیجه ای برسند و آن را در محافل و مجامع ، در تاکسی ، اتوبوس، مترو، اداره ، بازار و محله با صدای بلند مطرح  و مکرر بازگو کنند. به زودی فعالیت های دانشگاه ها در کشور آغاز می شود و بهترین فضا در مدارس و دانشگاه هاست که معلمان و استادان توان تفسیر و تحلیل شرایط اقتصادی و پولی و ارزی کشور را داشته باشند و شفاف سازی کنند ، بدون آنکه جوان ها را بی جهت بیش از پیش نگران کنند. شایسته است وزارت علوم تا دیر نشده و آموزش و پرورش برای این هدف مهم برنامه ریزی داشته باشند.
اینکه افکار عمومی خواسته های خود را مطرح می کنند و مطالبه گر هستند، بسیار عالی است ، اما اینکه چرا مسئولان از حل مشکلات عاجز مانده اند و مدام از آینده ای تاریک ، غیر شفاف و بحران و قحطی و سالی سخت و زندگی دشوارتر خبر می دهند، بسیار بد و تاسف بار است.
 
 
بیائیم در عمل هم عهد شویم
رسانه ها در ایران و جهان در تاریخ فعالیت شان بسیار تاثیر گذار بوده اند و هر قدر فناوری ها گسترده تر می شوند، این تاثیر پرشتاب تر و موثرتر می شود. نگارنده بعنوان یک روزنامه نگار با سابقه فعالیت 37 ساله  و مدرس علوم ارتباطات در دانشگاه ها   پیشنهاد می کند، از سوی دولت " وزارت ارشاد اسلامی" یا اتحادیه های مرتبط ،  دانشگاه ها ی دولتی و غیر دولتی و یا تشکل های غیر دولتی و در صدر آنها انجمن های روابط عمومی یا روزنامه نگاری و...  مرکزی تاسیس و بعنوان یک اتاق عملیاتی در مسیر هدایت افکار عمومی " بعنوان افسران جنگ نرم" وارد کارزار شوند.  
 این مرکز عالی یا پایگاه و یا انجمن  با راه انداختن " هشتک کالای گران نخریم" وارد عرصه شوند و بر روی افکار و اندیشه آحاد جامعه تاثیر بگذارند. آنچه هم اکنون در کشور اعمال می شود " رسانه های جناحی با وابستگی های خاص است که حتی در این شرایط تلاش دارند، رقیب را به هر شیوه ای از صحنه خارج کنند و در چنین شرایطی این عمل بسیار تاسف بار است.
رئیس جمهوری کشورمان بارها در خصوص اطلاع رسانی به هنگام ، کار آمد و روزانه به وزیر و وکیل و قوای دیگر تذکر داده  و توصیه داشته اند، اما گویی  گوشی بدهکار این سخنان نیست و حتی در خیابان پاستور نیز از سوی دولت و دستگاه قضایی  امکان لازم برای اطلاع رسانی به هنگام، موثر و روز آمد وجود ندارد!.  رئیس دولت دوازدهم به عنوان نمونه در دولت قبل و چند ماه بعد از انتخاب شدن در دوره کنونی گفت: اگر سیستم بانکی کشور اصلاح و درست شود، همه مشکلات ما درست می شود و در این سالها سیستم بانکی درست نشد که هیچ، بلکه مسیر انحرافی خود را  با جسارت و لجاجت دنبال کرد و اکنون شاهد  بحران اقتصاد پولی و بانکی هستیم. در لحظه ای هم که این مطلب تالیف می شد، رئیس کل قبلی بانک مرکزی بعنوان مشاور پولی و مالی رئیس دولت انتخاب شد در حالی که از نظر روحی و روانی افکار عمومی این انتصاب هرگز مناسب نبود، زیرا تاسیس موسسه های مالی و اعتباری بی اعتبار و کلاهبردار و مشکل ساز برای کشور در دوره ایشان شکل گرفت و بقیه ماجرا.....!؟
سیستم بانکی ناکارآمد ، فشل و بنگاه داری موجب شد تا میزان نقدینگی کنونی به یک هزار و 600 میلیارد تومان برسد و رو به افزایش است  و چون بانک پول مردم و سرمایه  را به سمت تولید هدایت نکرد، بازار دلالی و واسطه گری در سراسر کشور به صورت رقابتی تقویت شد و اکنون نقدینگی به یک بلا  تبدیل شده است که رئیس دولت  و معاونان وی و وزیران نمی دانند ، چه کنند.!!
وقتی رهبر معظم انقلاب دراردیبهشت سال 82 فرمان هشت ماده ای مبنی برمبارزه جدی با مفاسد اقتصادی را اعلام و خواستار جدیت شدند و این فرمان نه از سوی دولت ها از آن زمان تا کنون  و نه دستگاه قضایی  و مجلس عمل نشد و مماشات و کارهای جناحی و حزبی و رانتی در دستور کار حضرات قرار گرفت،  باید منتظر چنین روزهای بودیم که هستیم.!
امروز هم اگر با جدیت مبارزه با مفاسد را از دانه درشت ها " به معنای صاحبان ثروت، قدرت ، رانت خوارها و از درون دولت ها، مجالس و دستگاه قضا"  از سالهای قبل تا کنون شروع کنیم و سیستم بانکی اصلاح شود و مردم  با نخریدن کالاهای گران شده و  کمیاب همکاری کنند به نظر نگارنده بسیار زود به شرایط مطلوب و مقتدر اقتصادی و اجتماعی خواهیم رسید.
 
 
نفاق و دور رویی آگاهانه یا ناآگاه
 
شرایط جامعه متاسفانه به تبعیت از برخی مدیران و مسئولان  سمتی سوق پیدا کرده است که تعدادی بسیاری از شهروندان به جای حس همدلی و همکاری با دولت به صورت آگاهانه یا ناآگاه نفاق و دو رویی را پیشه کرده اند. همه با صدای بلند در محافل و حتی در رسانه ها اعلام می کنند ،  خرید بیش از نیاز کار نادرستی است و سبب بحران می شود، اما خود این افراد از اولین کسانی هستند که خانه و انبارهای خود را مرکز انواع کالا کرده اند. مگر می شود  در کمتر از یک روز کالایی مانند پوشک کمیاب و حتی  نایاب شود در حالی که مواد اولیه و تولید آن در داخل کشور است. این اتفاق رخ نمی دهد مگر آنکه همه به سمت خریدن هجوم آورده و کمبود تصنعی ایجاد شود. اگر برای خرید خودرو هجمه می شود برای آن است که افراد و خانواده های دارای تمکن مالی خودرو را برای واسطه گری و دلالی خریداری می کنند که این کار هم اقدامی زشت و دور از شان یک جامعه فهیم  است و اجازه نمیدهد افراد نیازمند خودرو خریداری کنند،  اما خرید دارو، پوشک، مواد غذایی به خصوص حبوبات و ادویه و امثال آن و انبار کردن آنها که قطعا تاریخ مصرف دارند، به جز خیانت به کشور از سوی هر کس که باشد، هیچ چیز دیگر نیست. رسانه ها باید در این لحظه ها وارد عمل شده و به مردم ارامش بدهند و از تولید کافی و موجود بودن کالا خبر بدهند و مدیران هم آیه ی یاس نخوانند. رسانه های باید با کمک مسئولان قوا با فیلم، عکس ، متن و گزارش و خبرافکار عمومی را دعوت به همکاری و همدلی و همزبانی کنند و اینکه ملت باید در چنین شرایط به فکر هم باشند نه آنکه هر کسی برای خودش و هر طور خواست عمل کند، ضمن آنکه باید قوانین در این زمینه باید محکم و بدون تبعیض درمورد همه اجرایی شود که اکنون چنین نیست.!؟
 
سهل یا دشواری ساماندهی اقتصاد
اقتصاد ضعیف ، افت شدید ارزش پول ملی ، بحران در برخی زمینه های پولی و مالی تبعات ناثواب خود را به بخش های اجتماعی ، فرهنگی ، ورزشی و حتی امنیتی هم سوق داده و حال جامعه بی تردید خوب نیست. به نظر نگارنده کشوری که این همه ثروت و امکانات و توان بلقوه و بلفعل دارد  با مدیریت و دور اندیشی و نظارت و مهم تر از همه وفاق و همدلی می تواند ، به جای یاس  با هم پوشانی و همدلی از این شرایط  سخت عبور کند.
مدیران، اقاها و آقا زاده اعلام کنند که ساده زیستی را پیشه کرده " توصیه مکرر امام " ، و همنوا با مردم همه دارایی خود را به حساب خزانه واریز می کنند. سازمان های غیر ضروری بر چیده و یا ادغام شوند، دولت کوچک و چابک شود و سرمایه ها به سمت تولید هدایت  و کارخانه های تعطیل شده یا در حال رکود احیا شوند. همه این ها از طریق رسانه های مستقل ، فهیم و دلسوز  به مردم اعلام شود تا  افکار عمومی اعتماد کنند.
بنیان گذار جمهوری اسلامی اعتقاد داشتند، حفظ نظام از اوجب واجبات است  و به نظر نویسنده اگر کسی بخواهد در چنین فضایی قرار گیرد،  ابتدا مسئولان و مدیران هستند که در تمام عمر خویش بیش از همه از سفره انقلاب بهره می برند و سپس مردم که خودشان این انقلاب را به ثمررساندند. از این روی مدیران توان خود را به دور از وابستگی های جناحی و حزبی و رانتی و رقابت های انتخاباتی آینده " که هم اکنون بسیار پررنگ است"  ثابت کرده  و مردم هم به دولت، مجلس و دستگاه قضایی کمک کنند تا از این دوره تلخ و سخت عبور کنیم.
بدون تعارف اینکه، دولت مدیران ضعیف ، وابسته، صحنه ساز، کم عمل و پرگو در عین حال بی عرضه را با صدای رسا اخراج و این برکناری ها را رسانه ای کند ، مدیران شایسته تشویق  و بر اقتصادی و بازار و زندگی مردم نظارت و کنترل فشرده و شبانه روزی صورت گیرد.
مردم و مسئولان به درستی آگاهند ، اگر چنین اقدام های شایسته ای صورت گیرد ، وضعیت کشور و نظام از هرزمان دیگری بهتر می شود و گرنه باید منتظر شرایط بسیاربدتر باشیم . مدیران کشور از روسای قوای سه گانه گرفته تا نمایندگان مجلس و مدیران کل و مدیران عامل بخش های دولتی و خصولتی و شرکت های وابسته  هرزمان توانستند از خودشان و فرزندان و وابستگان بگذرند و آنهایی که در خارج از کشور از دلارهای آنچنانی بهره مندند، یا درداخل زندگی اشرافی دارند و برخی از مسئولان درآپارتمانها و ویلاهای 30 میلیارد تومانی و بالاتر در تهران و البرز و شهرهای بزرگ سکونت دارند و در سخنرانی هایشان مطالب دیگری عنوان می کنند،  باید از خود بگذرند تا این دوره گذار به خوبی سپری شود" . دراین صورت زندگی ساده و همنوا با مردم ، به کارگیری افراد شایسته در مدیریت ها، جهت دادن نقدینگی ها به تولید و کار و تلاش ، کاهش حقوق های نجومی، ادغام سازمان و انحلال سازمانهای غیر ضروری و رسانه ای کردن مکرر این اقدام ها و البته رفع تبعیض ها به یقین  انقلابی در انقلاب است و نظام و دولت و کشور و مردم را احیا می شوند.
در استان ها نیز استاندارها و فرماندارها با مطالعه مطالب رسانه های برجسته و مهم  و پرهیز از برگزاری جلسات مکرر فرمایشی و نخ نما و صرف وقت شان برای امور مهم تر و تاثیر گذار و تشکیل کارگروه اطلاع رسانی دقیق و علمی دراستانداری ها و شفافیت در این زمینه می توانند به دولت و نظام کمک کنند. وزیر، استاندار و فرماندارهایی که چنین اعمالی را انجام ندهند و هرهفته به دولت گزارش کار ندهد، بهتراست به سرعت جایگزین شود.  در حوزه نظارت هم سازمان های نظارتی و عملیاتی بیش از پیش وارد صحنه شده  و با اطلاع رسانی روزانه، منظم و گسترده اجازه ندهند دربازار و اداره و مرکز درمانی و امثال آن به مردم جفا و اجحاف شود.   
                                                مجید محمدپور
                نویسنده، روزنامه نگار و مدرس دانشگاه           
 

منبع : گیلان 24

برچسب ها : اقتصادی مدیران دولت مردم گرانی ها آینده جناح ها انتخابات رقابت

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است