نظارت در حد یک واژه!

پزشکانی بی شخصیت و ضد مردم !

امروز عید غدیر سال 1397 است و به هیچ وجه قصد انتشار مطلب مایوس کننده برای افکار عمومی را نداشتم، اما برای خرید به مرکز شهر رفته بودم که در یک فروشگاه صحبت های زن و شوهر جوانی نظرم را جلب کرد.


گرچه بسیار متاثر و متاسف شدم و قطعا شما هم به حال چنین افرادی در جامعه ما در هر لباسی که باشند، تاسف خواهید خورد، اما لازم دیدم برای آگاهی مسئولان، مردم و عبرت دیگران این سخنان را بازتاب دهم
همه در طول تاریخ می دانند که شرافت یک پزشک به علت آنکه با جان مردم سر وکار دارند و نیز برای این حرفه ی مقدس قسم یاد کرده اند بسیار ارزشمند است و نباید هیچ پزشکی به هیج بهانه ای آن را زیر سئوال نبرد چه رسد به آنکه به این شرافت خیانت کند.!.
در چند ماه اخیر در چند سایت خبری داخلی و خارجی هم مطالبی درباره وضعیت  علوم پزشکی، عملکرد کادر درمانی و عدم نظارت  در این  مجموعه به خصوص برخی مراکز درمانی و بیمارستان های کشور و استان  خوانده بودم، اما هرگز باور نمی کردم مطالب منتشره تا این حد جدی باشد ، به ویژه آنکه شخصا عادت به انتشار اخبار و مطالب امید بخش دارم و اینکه افکارعمومی را دچار یاس نکنم.
زن و شوهر جوان با ناراحتی اظهار می کردند، پدر دچار عارضه ای شد که نیاز به عمل جراحی داشت. شوهر این خانم ادامه داد، با اینکه پدر خانم من را در  بخش مراقبت های ویژه بیمارستان ??? به طور موقت بستری کردیم، پزشک جراح از طریق یکی از عواملش دربیمارستان اعلام کرد ، برای آنکه عمل جراحی زودتر انجام شود " باید سه سکه بهار آزادی " غیر از هزینه عمل و ویزیت های مکرر بپردازیم. وی تصریح کرد: این دسته از پزشکان  پول یا سکه را مستقیم در مطلب خود دریافت می کنند. به گفته وی ،تنها چیزی که دراین بیمارستان برای خانواده بیمار بهتراز بیمارستان های خصوصی است ، هزینه کمتر عمل است. این مرد جوان گفت: دکتر در بیمارستان توصیه کرد، برای مذاکره در باره مریض باید به مطلب ایشان مراجعه کنم و آنجا هم 45 هزار تومان برای ویزیت دادم و چند دقیقه در باره عمل پدر همسرم گفت و گو کردیم.
حیرت انگیز اینکه هیچ مقام و مسئول و دستگاه نظارتی نیست به این آقای پزشک اعلام کند، شما که حق عمل جراحی را جداگانه از بیمارستان دریافت و همراه بیمار را به مطب کشانده و حق ویزیت دریافت می کند،  دریافت سکه دیگر چه صیغه ای است. آخر تو و امثال تو به چه قسم یاد کرده ای و چرا به جای درمان بیمار و حفظ شخصیت و مقام طبیب ، جیب مردم را در می آورید.!؟l

این شهروند دردمند و عصبانی این جمله عجیب را هم اضافه کرد، آخر شب وقتی از مطلب همین پزشک بیرون می آمدم، دکتر یک گونی کوچک پول نقد در دست از کنارم عبور کرد!. بیرون مطلب از یکی از همسایه ها پرسیدم، آقای دکتر این همه پول را عصر امروز ویریت کرده است .؟ پاسخ دادند، خیر – ایشان همراهان بیماران را حتی اگر بی بضاعت و از  روستاها به بیمارستان مراجعه کنند به مطب هدایت کرده و در نوبت دهی عمل جراحی و دیگر امور درمانی مبالغی را خارج از دستمزد در بیمارستان دریافت می کند و برای در امان ماندن از پرداخت مالیات یا به جای ماندن اثر و سندی ، با همراهان یا خود شخص  بیمار نقدی حساب می کند .!! ظاهرا همسایه های این دکتر جراح  که معلوم نیست چه باید نامیدش، گفتند: در هفته شب هایی را آقای دکتر با این گونی پول از مطب خارج می شود.!؟؟
حال سخن این است که گرچه ممکن است نظارتی بر کار این گروه از پزشکان از خدا بی خبر دردرون یا بیرون از بیمارستان نباشد و گویا نیست که اگربود چنین اقدام های ضد بشری انجام نمی دادند و دلشان برای مردم خوب  کشورشان به درد می آمد " اگر دلی درسینه داشته باشند" ، اما خودشان هم ذره ای  وجدان ندارند، انسان نیستند، این همه پول و درآمد را می خواهند چه کنند و کجا ببرند.؟  این ها در چه خانواده هایی بزرگ شده اند.
آدرس آن مغازه و زن و شوهرجوانی که درمورد این پزشکان بی انصاف افشاگری کردند و جزییات بیش از آنچه در این یادداشت آمده و نیز اسامی پزشکان در رسانه محفوظ است.
به اعتقاد نگارنده در گام نخست مشکل از این گروه از پزشکان بی انصاف نیست که متاسفانه نسل شان به علت مادی شدن جامعه و ثروت اندوزیهای بی حساب رو به فزونی است و آبروی جامعه پزشکی را برده اند، بلکه مشکل از مردم ما است که همیشه در ترس و نومیدی زندگی می کنند. مردمی که به محض بر خورد با یک مشکل، حل آن را در پرداخت رشوه ، جلوتر از دیگران بودن ، به حق خود قانع نبودن، فضای جامعه را به انواع تخلفات آلوده کردن " رشوه، پارتی بازی، زیر میزی ، فامیل بازی ، دلالی و ...." تعریف می کنند و همین فسادها به فرهنگ تبدیل می شود. همین افراد به محض آنکه در جایی به حقوق شان تعدی شد، فریاد بر می آورند که به داد برسید، بردند و خوردند و حق من بود.!!؟
اگر مردم ما اسامی این پزشکان را با مشخصات کامل از طریق رسانه ها افشا کنند،  این یک فرهنگ سازی است و دیگر نیازی نیست کسی جلوتر از دیگران مثلا عمل جراحی شود و پزشک باید بنا بر تشخیص  و شرایط بیمار فوریت عمل دارد را دراولویت قرار دهد.
ما در نشریه واکنش ، شبکه خبری گیلان 24  این آمادگی را داریم ، در صورتی که درمورد تخلفات پزشکان ناخلف  و ضد مردم  مستنداتی باشد آن را در نشریه مکتوب و مجازی انتشار دهیم.
از همه دوستان خوبم در عرصه رسانه های مکتوب و مجازی  کشور و به خصوص استان گیلان مصرانه در خواست دارم که دراین مسیر به مردم خوب مان کمک کنند و اجازه ندهند ، فساد هر روز گسترده تر و دامنه دارتر شود.
در یک بیمارستان خصوصی در همین شهر  یکی از پزشکان به دوستی گفته بود ، هر روز هفت یا هشت عمل جراحی دارد و عصرهم تا دیر وقت در مطب بیماران را ویزیت می کند و در آمد ماهانه اش به 200 میلیون تومان می رسد. پزشک دیگری که  در منطقه جراحی بینی انجام می دهد هم گفته ، هر عمل 7 تا 10 میلیون تومان هزینه دارد و ایشان گاه در روز سه عمل  جراحی بینی دارد. به راستی اگر این مطالب درست باشد ، چرا کسی ، سازمانی و دستگاهی نظارت نمی کند. پزشکی که از 8 صبح  تا  3 عصر در بیمارستان  و از 5 عصر تا 11 شب درمطب و گاه برخی شان تا یک بامداد کار می کنند، چقدر توان دارند و تشخیص آنها چه میزان درست است.؟ چرا کسی به کسی نیست.!!!؟
خدا را شکر که وزیر بهداشت کشورمان انسانی وارسته و فهیم است و بسیاری از پزشکان جوان به او اقتدا می کنند، وگرنه معلوم نبود ، جامعه پزشکی ما با این روند به کجا می رفت.
به هر حال شایسته است، سازمان های نظارتی در درون دانشگاه علوم پزشکی و خارج از این مجموعه به این موارد در صحنه رسیدگی کنند و افرادی را  ناشناس در محیط  بیمارستان هایی مانند دکتر حشمت بگمارند که به داد مردم برسند.
برای صحت و سقم مطالب فوق چند بار با روابط عمومی دانشگاه و دفتر رئیس دانشگاه تماس گرفته شد، اما کسی نه تنها جواب نداد که اعتنا نکردند - نام و مشخصات دانشگاه و شهر و استان  عمدا اعلام  نشد چون یکی از چیزهای مسئولان ما یاد گرفته اند که چند وکیل و بخش حقوقی در سازمان خود آماده نگه داشته اند تا بلافاصله اگر اسمی از آنها برده شد، به دادگاه شکایت کنند.
آنها باید یاد بگیرند که رسانه ها انتقاد، اعتراض و مشکلات مردم را شفاف بیان کرده و مدیران هم ضمن پاسخگویی درحل مشکلات و نارسایی ها بکوشند.  امیدواریم به زودی لایحه ای که از سوی وزارت ارشاد به مجلس ارجاع شده تا به غیر از مسائل امنیتی سایر موارد برای رسانه ها جرم تلقی نشود، به تصویب نمایندگان برسد و روزنامه نگارها نفسی راحت کشیده و با دست باز و آزادانه اطلاع رسانی کنند و هرمدیر و مسئولی برای هر ایراد کوچکی آنها را روانه دادگاه و کلانتری نکند. انشاء الله.!!
اگر شما شهروند عزیز دراین باره اطلاعات و مستندات و مواردی برای انتشار دارید،  ما آماده ایم.   یا علی مدد
                        مجید محمدپور --   مدیر مسئول – 8 شهریور 97

منبع : گیلان 24

برچسب ها : پزشکان مردم بیماران دانشگاه علوم پزشکی گیلان زیر میزی فساد ثروت اندوزی

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است