سرمقاله

مدیریت چیست !!

از همه مدیران کشور از صدر تا ذیل و از مقام عالی قوای سه گانه تا سطح پایین و کوچکترین عاجزانه تقاضا دارم، به خاطر خود و خداتان به اوضاع کشور سروسامانی داده و در عمل " نه در حرف و شعار" صادقانه ، عالمانه، مقتدرانه و متعهدانه مدیریت کنید.

 


 
مدیریت کنید، یعنی آنکه:
 
به اقتصاد ثبات بخشیده و اجازه ندهید قیمت ارز، طلا، سکه ، خودرو، لوازم خانگی ، خدمات پزشکی، مواد غذایی،قیمت کالا ها و خدمات اجتماعی و....هر ماه که خیر هر لحظه افزایش یابد. اقایان و خانم های مدیر دولتی و خصولتی ، شما بفرمایید که مردم  باید با این روند چه کنند و با چه آینده و چشم اندازی تصمیم گیری کنند. آنهایی که  در داخل و خارج  کشور دانش آموز و دانشجو  و بیمار دارند، یا کسی که باید جهیزیه دخترش را مهیا ، پسرش را داماد کند یا کسی که عمل جراحی چندین میلیونی داشته و یا به داروهای کمیاب نیاز دارد با این اوضاع متزلزل باید چه گلی بر سرش بگیرد.؟!
 
+ مدیریت یعنی آنکه به جای بزرگ سازی و جداسازی وزارت ها و سازمان ها و افزایش مدیران و کارمندان با شرایط کنونی اقتصادی و تحریم ها و برخی مشکلات اجتماعی، دولت را کوچک و چابک تر کنید. از هزینه ها کاسته و بر خدمت صادقانه بیفزایید، بدون آنکه به دنبال مقصر باشید. مگر قرار نبود تعداد وزارتخانه کمترشود یا آنکه سازمان تبلیغات، حوزه هنری و ارشاد اسلامی و مجموعه های مشابه هم خدمت برای کاهش هزینه های کشور در یک سازمان مجتمع شده یا زیر نظر بخش فرهنگی شهرداری ها در آیند.؟

مدیریت علمی و کارآمد یعنی آنکه برای سرمایه گذاری و تولید و اشتغال نیاز به این  آئین نامه  و بخشنامه و مصوبه  نباشد و سرمایه گذار بتواند در کمتر از یک هفته با یک یا دو امضا به کار و تولید دسترسی پیدا کند و کارهای بروکراسی  حذف یا در درون سازمان ها اجرا و انجام شود و افراد و مجموعه گرفتارچنبره کاغذ بازی ها و رشوه دادن ها و سرگرادنی های بی مورد نشوند.

+ مدیریت یعنی به شیوه ای بر امور نظارت کنیم که از هر گوشه ی کشور هر فرد و گروهی به هر شیوه که دلش خواست کالا وارد نکند که کارگاه ها و کارخانه های داخلی دچار رکود و کارگران بیکار و خانواده های دستخوش فقر بیشتر شوند. کالاهایی که در سطح انبوه کشور وارد می شود، گاهی حتی ذکر نام آنها خجالت آور است و افکار عمومی می گویند- مگر کشور در و پیکر ندارد که ارز ناشی از پول نفت را خرج این اقلام می کنند، اقلامی که چند قرن در داخل کشور تولید و کیفیت بالایی دارند!؟.
 
+ مدیریت به معنای آن است که فقط نگوییم، وضع مان خوب است بلکه در عمل نشان بدهیم که شرایط خوب است و دلار همان 4200 تومان و سکه حداکثر یک میلیون و خودروها مثلا با 5 درصد افزایش سالانه به مردم عرضه  شوند. به گونه ای عمل نکنیم که مردم در خانه یشان به جای آرامش و اسایش و گفت و گوهای خانوادگی،  صبح و ظهر و شب فقط در باره قیمت ها، بحران اقتصادی، تورم، بیکاری و اینکه چه بخرند و بفروشند که چند میلیونی سود کنند.!؟
 
با ادامه این روند دیگر کانون خانواده ای باقی نمی ماند که گرم باشد و دشمن هم از همین خلل ها نهایت استفاده را برده و دسیسه چینی می کند.
 
+ مدیریت یعنی اولا اجازه ندهیم که افراد در هر رده ای چند صدها و چند هزار سکه و خودرو و کالای خانگی خریداری و با قصد گرانفروشی انبار کنند بلکه به شدت و دقت  با پیش بینی و اینده نگری به گونه ای سکه و خودرو و حتی لوازم خانگی را حتی  با کارت ملی یا هر شناسه دیگری بفروشیم که هر کسی متقاضی است خریداری کند ، نه آنکه همه خانواده ها فروشنده باشند و خانه ها انبارهای کالا !.
 
+ مدیریت یعنی به جای شعار دادن در تلویزیون و نشان دادن بطری های آب و بنزین و مقایسه آن ها از نظر قیمتی،  در شرایط ویژه کشور مردم را محرم انقلاب دانسته و با اعلام قبلی از طریق همه رسانه ، همه انواع سوخت را سهمیه بندی و قیمت به صورت متعادل افزایش داده شود.
 
+ مدیریت یعنی آنکه، کسانی که در آب ، برق و گاز و  احداث چاه نیمه عمیق وعمیق و سوء استفاده آن و سوق دادن سرزمین ایران به سمت خشکسالی بیشتر، با اصراف کنندگان و متخلفان بدون واهمه و تعارف  برخورد و آن را رسانه ای کنیم . آمارهای چاه های غیر مجاز در کشور بیداد می کند.؟؟!
 
+ مدیریت یعنی آنکه در مورد حجاب به جای شعار و هوار و امثال آن یک الگوی مناسب عملی مانند لباس های بلند و مثلا رنگی به زنان جامعه پیشنهاد شود و دختران و زنان را این گونه دچار سرگردانی نکنیم که حالا مرکز پژوهش های مجلس با انتشار نتیجه یک تحقیق عجیب را منتشر و رسانه ای کند. حجاب باید از طریق الگوهای عملی و اطلاع رسانی رسانه ای فرهنگ شود.
 
+مدیریت یعنی ، اگر پزشکی اجحاف کرد، مدیری اختلاس کرد، مهندسی بنایی را کج در آورد، افرادی هنجاری های جامعه را نادیده گرفتند، سازمان ها و انجمن های از مردم پولهای بی حساب و اضافه دریافت کردند و....  با ارائه راهکار ابتدا هشدار و سپس برخورد قانونی شود، حتی اگر متخلفان اقازاده و خانواده.... و ژن خوب و امثالهم باشند.
 
+ مدیریت به معنای آن است که عمل کنیم و به افکار عمومی گزارش های شفاف بدهیم، نه آنکه فقط پشت تریبون قرار گرفته و اعلام کنیم مثلا دلار در 4200 تومان ثابت خواهند ماند و این دیگر آخر مساله است ، اما همین حرف ما یک ماه بقا و دوام نداشته باشد.
 
= مدیریت یعنی آنکه به معنای واقعی و به صورت علمی مدیر باشیم و بدون آن که زندگی اشرافی رو به تزاید را پیشه کنیم ، برای جامعه در ساده زیستی الگو بوده و مانند امام " ره" ساده زیستی و دوری از رانت و خط و جناح را پیشه سازیم. در این صورت است که نباید هیچ نگرانی داشت.  موفق باشید
 
    محمدپور -  مدیر مسول نشریه ی منطقه ای واکنش-    مرداد 97

منبع : گیلان 24

برچسب ها : مدیریت

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است