اندیشه های زیبای واجارگاه، ۱۱خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۸

ایجاد دانشکده فنی، مهندسی حق واجارگاه است

گیلان 24 و نشریه واکنش: طی دو سال اخیر یکی از دوستان خبرنگار متن و مطلبی را در خصوص احداث ساختمان دانشکده فنی، مهندسی در شهر واجارگاه واقع در شرق گیلان " شهرستان رودسر" منتشر کرد.

نشریه ی دانش بنیان  " واکنش "و شبکه خبری گیلان 24 هم این مطالب را منعکس و هشتم خرداد صدای مرکز گیلان گزارشی در این خصوص تهیه کرد که پیک بامدادی و نیمروزی رادیو ایران آن را بازتاب داد.  آنچه نگارنده را وادار کرد تا در این خصوص واکنش نشان دهد به ویژه آنکه اسم نشریه ی منطقه ای ما " واکنش" است،  کفایت و شایستگی واجارگاه برای داشتن این مرکز علمی موثر در منطقه است.
شهر واجارگاه که در مثلث  بخش های کلاچای ، رحیم آباد و چابکسر واقع شده، علاوه بر زیبایی های فوق العاده طبیعی  و یکی از بهترین نقاط گردشگری سرزمین پهناور ایران ، دارای خانواده ها و شخصیت های بسیار هوشمند، با ذکاوت و تحصیلکرده  به خصوص در نسل جدید است.
خانواده های عاشوری،  کهنسال ، بینا، داغبندان، کوشا، یوسفی، فتحی، ملکی  و دهها خانواده دیگر که نگارنده اسامی شان را در حال حاضر به خاطر نمی آورد از جمله  خانواده هایی هستند که شخصیت های علمی در سطح بالا در آنها به تعداد حضور دارند و افتخاری برای منطقه ، شهرستان رودسر و استان گیلان و البته ایران به شمار می روند.
این استعداد ها ی برجسته  در واجارگاه چه از نظر زیبایی منطقه و چه از منظر هوش بالا که بی تردید فرزندان این نسل در آینده ای نزدیک قوی تر و بهتر از پدران و مادران خود خواهند بود، استحقاق داشتن یک دانشکده بزرگ، مجهز و سر آمد را دارند. از این روی شایسته است که دانشکده فنی  و مهندسی وابسته به دانشگاه گیلان در همین منطقه ایجاد شود. زمین احداث دانشکده در باغ چایی که معروف به باغ دولتی از دوره پهلوی اول است در نظر گرفته شده که گویا این زمین در اختیار بنیاد علوی است.  
منتقدان احداث دانشکده در این زمین اعتقاد دارند که نباید ساختمان و مجموعه دانشکده  در این مکان که یک باغ چای یکصد ساله است بنا شود و زمین دیگری به آن اختصاص یابد. به عقیده نگارنده اگر زمین مناسبی در نزدیکی شهر واجارگاه وجود داشته باشد که بسیار هم مناسب است تا مکان جدید انتخاب شود در غیر این صورت همین باغ بهترین ناحیه احداث دانشکده می باشد.  
دانشکده فنی ، مهندسی شرق گیلان هم اکنون نزدیک به 800 دانشجو در مقاطع کاردانی و کارشناسی دارد و ضروری است که مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به سرعت در آن تاسیس شود. 
در همین راستا چون دانشکده در ورودی جاده ساحلی رودسر به رامسر در سه راهی واجارگاه و در یک مدرسه به صورت استیجاری مستقر شده ، امکان توسعه برای آن میسر نیست و باید مسئولان دانشگاه گیلان، مقام های منطقه به خصوص نماینده مردم در مجلس و فرماندار دراین حوزه همت شبانه روزی داشته باشند.
اگر مسئولان شهرستان در این خصوص کوتاهی و مسامحه کنند، تردیدی نیست که امتیاز دانشکده به شهر و منطقه ای دیگر واگذار می شود و لذا لازم است که تشکل های مردمی و مردم واجارگاه هم از طریق رسانه ها و دیگر تریبون های شرایط را به روز  و زنده نگه دارند تا زمین احداث دانشکده  اختصاص یابد.
نظر به اینکه در دو دهه اخیر دهها هکتار از باغ های چای استان گیلان و همین منطقه واجارگاه، چابکسر و رحیم آباد و کلاچای  به ویلا، آپارتمان، راه، مراکز عمومی مانند سازمان های دولتی و درمانی و خدماتی و بیش از آن انبوه سازی تبدیل شده است ، اختصاص یک قطعه 10 هکتاری به احداث دانشکده فنی و مهندسی کاملا قابل درک و پذیرش است. مردم این نواحی آگاه باشند که با احداث مجموعه بزرگ دانشگاهی در  این ناحیه و حضور دانشجویان از استان های دیگر ، شرایط اقتصادی همه بخش های و روستاهای همجوار تحول پیدا می کند.
از این نگاه مردم روستا ها و بخش های دیگر  به جای خدای ناکرده حسادت یا نگاه بخشی و یا هر منظور  و نظر د یگری کمک کنند تا دانشکده فنی و مهندسی در واجارگاه زیبا ایجاد شود.
یا ایجاد این دانشکده همه امکان و زمین های حومه تا شعاع کیلومترها ارزش بیشتری پیدا می کند و مهم تر از آنکه فرزندان خانواده های این ناحیه به ویژه دختران  بدون نیاز به خوابگاه دانشجویی  می توانند در کنار کانون گرم خانواده از امتیاز دانشکده بهره مند شوند.
 آنچه گزارش رادیو گیلان انعکاس داد حاکی از آن است که رئیس جهاد کشاورزی درجریان موضوع نبوده، فرماندار هم دستور پیگیری داده و منابع طبیعی نیز مکاتباتی انجام داده است. این زمین به علت آنکه باغ چای است فقط به سازمان جهاد کشاورزی ارتباط دارد و مدیران این سازمان کمک کنند تا در صورت پیدا نشدن زمینی مناسب ، همین مکان را به احداث دانشکده اختصاص دهند.
رودسری ها، لنگرودی ها، املشی ها،  رامسری ها، چابکسری ها، کلاچایی ها ، رحیم آبادی ها و مردم خوب اشکورات هم با همه توان و امکان و نفوذی که در استان و پایتخت دارند با جدیت از این طرح فوق العاده حمایت کنند و مدیران دانشگاه گیلان هم بیکار  ننشینند که کار ایجاد دانشکده دستخوش تمدید مکرر زمان شود.
این حق مردم شهرستان های رودسر، رامسر، املش، لنگرود و نواحی اطراف است که یک دانشکده دولتی خوب در مرکز این چهار شهرستان احداث شود.
با ایجاد مجموعه بزرگ دانشکده ما را هم از یاد نبرید. نظرها و پیشنهادهای شما در این دو رسانه " نشریه ی منطقه ای واکنش"  و " شبکه خبری گیلان 24"  منعکس می شود.   یا علی مدد
     
                                    مجید محمدپور            
                                                مدیر مسئول – 11 خرداد ماه 1397

منبع : گیلان 24

برچسب ها : واجارگاه دانشکده فنی مهندسی استعدادها دانشگاه گیلان

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است