مدیریت علمی پیشه کنید،

40 سال آزمایش و خطا کافی است!!

اگر قدیمی ترها یادشان باشد که هست ، زمانی در دهه اول و دوم انقلاب وقتی که رئیس دولتی می خواست بودجه سالانه را به مجلس تقدیم کند، سه یا چهارجلد چند ده صفحه ای را تدوین و طی مراسم ویژه ای به رئیس خانه ملت تحویل می داد.

متن بودجه سالانه آنقدر سنگین بود که رئیس دولت به زحمت مجلدهای قانون بودجه سالانه  را بلند می کرد تا از پای تریبون سخنرانی در صحن علنی مجلس به رئیس مجلس که آن بالا نشسته ، بدهد.
از دهه هشتاد با آمدن دولت های نهم و دهم که یک رئیس دولت خاص داشت ، به یکباره متن بودجه یک سال کشور چند صفحه شد و حتی احمدی نژاد اعلام کرد، می توان قانون بودجه کشور را باز هم خلاصه کرد .
دولت اعتدال که آمد ، رویه ای میانه را برگزید و قانون بودجه را نه در چند صفحه و نه در چندین جلد ، بلکه در یک جلد چند ده صفحه ای تقدیم رئیس خانه ملت کرد که بگوید: قانون یعنی این و بقیه دولت ها باید یاد بگیرند. به عبارتی در چهاردهه گذشته برای نوشتن قانون بودجه کشور که امری فوق العاده مهم  برای ایران  و مردم این سرزمین است به صورت مکرر آزمایش و خطا کردیم.!؟؟
این روزها اخباری در رسانه ها مبنی بر آزاد سازی بلیط هواپیما و تعیین نرخ از سوی ایرلاین ها مطرح شده است و داد و فریاد " بخوانید آه ازنهادشان" اعم از مسافران داخلی و خارجی به اسمان است. یک مسافر مشهد مقدس می گوید، بلیط  رفت به مشهد 380 هزار تومان و برگشت 200 هزار تومان و یا در سایرمسیرها مانند تهران به بوشهر و بندر عباس رفت و برگشت به اظهار یکی از نماینده های مردم استان بوشهر در مجلس به حدود یک میلیون تومان یعنی دوبرابر چند ماه قبل بر می گردد. در این کشاکش بی برنامگی و به قول خودشان آزاد سازی قیمت ها بدون توجه به در آمدها و دنبال روی کورکورانه کشورهای پیشرفته و پر درآمد با حقوق های بالا - یک فرد برای مسافرت به قصد زیارت و یا سیاحت باید چه میزان نقدینگی داشته باشد و چه قدر هزینه اش می شود.!
ایرلاین ها یا همان شرکت های هواپیمایی هم بنا به تشخیص خود قیمت ها را  بالا و پایین می کنند و هر یک استدلالی دارند و این رقابت تمام و کمال به زیان مسافران " مردم "است که باید فکری کرد.
حالا گفته می شود، درآینده نزدیک نرخ بلیط اتوبوس ها و قطارها به تصمیم مجلس و مسئولان دولتی و سازمان های مربوطه آزاد می شود که یعنی گرفتاری و کلافگی پشت گرفتاری و کسی هم پاسخگو نیست.
کسی پاسخگو نیست که بعد از چهل سال مدیریت دراین کشور ، مدیران چه آموخته اند و با مردم که به فرمایش امام "ره"  ولی نعمت هایشان هستند، چرا چنین می کنند.؟!
از سوی دیگر خبر می رسد ، مجلس شورای اسلامی با 290 نفر نماینده که دهها کارشناس و فوق کارشناس در سطح فرا دکتری به آنها مشورت می دهند، تصمیم گرفته تا برای قیمت بلیط های هواپیما، قطار، اتوبوس ... نرخ های حداقلی و حداکثری مشخص کند.  آیا مجلس و قانونگذاران هیچ آینده نگری نکرده بودند که بعد از اجرای طرح آزاد سازی قیمت بلیط در قطار و اتوبوس چه تنش های در میان مسافران رخ می دهد. اساسا چرا بی جهت در افکار عمومی ناراضی تراشی می کنیم .؟!
به راستی چرا مدیران قانون گذاری ، اجرایی و .... چنین رفتارهایی می کنند که برای رسانه های بیگانه هرروز خوراک دسته اول فراهم می شود و اصولا چرا به سخنان ، توصیه ها و فرامین رهبر انقلاب به درستی توجه نمی شود و بسیاری از مدیران فقط لب هایشان صبح تا شب تکان می خورد و شعار می دهند و شعور مردم را به بازی گرفته اند.!؟.
همین بستن شبکه یا کانال تلگرام هم از آن تصمیم های حیرت انگیز است. نگارنده بعنوان مدرس علوم ارتباطات اوایل زمستان سال 96  در میز گردی با حضور استادان دانشگاه و کارشناس های انتظامی و اجتماعی با ایرنا اعلام کرد: کشورنیازمند  شبکه های پیام رسان داخلی و ملی است، اما باید ابتدا زیرساخت ها و شرایط برای این شبکه ها آماده شود و با دقت ازمایش شوند که دچارخطای محاسباتی نشوند، یعنی پیش بینی های لازم و آینده نگری لازم انجام سپس طرح به مورد اجرا گذاشته شود. کاری کنند که مانند موسسات مالی و ضد اعتباری- قیمت تخم مرغ – نرخ ارز -  اشتغال و نظایر آن نشود.
آمدند بعد از سالها کار با تلگرام و افزایش تعداد کاربران به 40 میلیون نفردر ایران  که حدود 90 درصد کاربران این فضای مجازی را ایرانی ها تشکیل می دهند، اعلام کردند، مدیراین شبکه اشکالات متعددی داشت و دارد و علیه کشور ما دسیسه می کرد.  واقعا پیش ازاینها نمی دانستیم و نمی دانستید که تلگرام و مدیر این شبکه چه مشکلات دارد. مثلا عامل صهونیست بوده، با آمریکایی ها صبحانه می خورد و یا رواج دهند " بیت کوین" یا همان پول مجازی است و به اقتصاد ایران ضربه می زند.؟
 وقتی متوجه شدیم نباید فضای شبکه های داخلی پیام رسان رابه سرعت و به شیوه ای علمی و زیر ساختی آماده می کردیم.
 هم اکنون چرا اینترنت کشور درچنین شرایطی قرار گرفته است و پیام رسان های داخلی توان سرویس دهی به خلق الله را ندارند.؟ بسیاری از جوان ها در این فضا فعالیت ها ی اقتصادی دارند و شما با این کار بدون آینده نگری به اشتغال و در آمدشان  ضربه وارد کرده و خانواده های زیادی را دچار بی سرانجامی کرده اید. – به راستی چرا؟؟!
  تا چند سال باید آزمایش، خطا درکشورانجام شود. مدیرانی که حقوق های آنچنانی با پاداش ها و حق سختی کار و  نظایر آن دریافت می کنند، و هر کدام چندین مسئولیت و عضویت در انجمن ها و تشکل ها و امثال آن دارند و از هر تشکل دریافتی های جداگانه به جیب می زنند، ( آن هم طبق آماررسمی بیش از200 هزار نفر مدیر در کشورفعال که شاید خیر حضور دارند)،  و تقریبا الان دیگر اغلب شان مدرک فوق لیسانس و  دکترای توصیه ای و سفارشی حتی از دانشگاه های دولتی و به اصطلاح معتبر دارند، چه می کنند . تا چند سال دیگر مردم باید ضرر و زیان ندانم کاری های اقایان و خانم های مدیر آن هم اغلب از ژن های خوب  را بدهند.   
به راستی چه زمانی این آزمایش  و خطاها به پایان خواهید رسید و افکارمردم درحوزه اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی و .... به ثبات می رسد.؟
فراموش نمی کنیم ، وقتی که موسسه های مالی ، اعتباری – بی اعتباری" خودسرانه مثل قارچ " کاسپین ، ثامن ، فرشتگان، و ...." سبز شدند و آن افتضاح را ببار آوردند و یا تخم مرغ در زمان کوتاهی به علت معدوم کردن 25 میلیون مرغ تخم گذار در پی شیوع بیماری  حاد تنفسی به دانه ای 1200 تومان رسید، رئیس دولت در جلسه ی رسمی فریاد بر آورد که شما وزیران و مدیران مربوطه نباید این اوضاع را پیش بینی می کردید. تردیدی نیست  وقتی مدیرانی در سطح روسای قوا یا وزیران اشتباهات فاحش مرتکب شوند،  دامنه این اشتباهات و نتایج آن مانند مهره های دومینو به سطوح پایین کشیده می شود و مردم باید خواه ، ناخواه تاوان آن را بپردازند.!
به راستی مدیران حوزه اقتصادی نمی دانستند که وضعیت ارز این گونه می شود .چرا صادقانه با مردم سخن نگفتند که اکنونی عده ای ملک و طلا و ثروت خود را فروخته برای آنکه در جایی دیگر سرمایه گذاری کنند و به یکباره از دلار 3500 تومان به دلار 8 هزار تومان بر خورد کرده اند.مردم تا چه زمانی باید این گونه سردرکم و گیج باشند که مسئولان چه می کنند.
همین امروز شنبه 29 اردیبهشت به یک قصابی مراجعه کردم که قصاب می گفت ، الان گوشت گوسفند کیلویی 70 هزار تومان برای ما تمام می شود و باید 80 تا 90 هزار تومان بفروشیم اما نمی شود. او می پرسید: واقعا آقای دکتر کشور به کجا می رود و چه پیش می اید . نمی دانیم تا هفته آینده قیمت ها چگونه است.  این وضعیت اقتصادی و آزمایش و خطاها در ارز و سیستم بانکی و تسهیلات و سرمایه گذاری تا کی باید ادامه یابد. شما را به اعتقادات تان  آنچه به مردم می گویید: درست باشد و تعهد نشدنی و شعار گونه ندهید که افکار عمومی را دچار یخ زدگی فکری می کنید.
پرسش نگارنده این است که شما چه مدیری هستید و حق مدیریت بالا دریافت می کنید که این اوضاع و شرایط را پیش بینی نکرده و اینده را بررسی نکردید.  بعنوان فردی که 37 سال در حوزه رسانه در چندین استان مدیریت داشته ام، الان به شما مدیران مسئول  مرتبط اعلام می کنم که آزاد سازی قیمت بلیط قطار و اتوبوس مشکلات زیادی از نگاه افکار عمومی به دنبال دارد، لطفا مطالعه، آینده نگری و بررسی کرده و بعد اقدام کنید.
باید یاد بگیریم به جای حرف و حرف و حرف زدن درعمل تصمیم های شایسته اتخاذ کرده و تیشه به ریشه انقلاب نزنیم. باید به جای ایراد گرفتن به این و آن و زیرسئوال بردن خدمات دیگران کمی به خودمان نگاه کنیم که دراین سالهای چه کردیم و چقدر برای کشور و مردم انرژی و توان صرف کرده ایم. چرا وقتی توان مدیریت نداریم کنار نمی رویم که یک فرد شایسته تر بیاید، مگر در کشور قحظ رجال و بانوان شایسته است.؟ باید بتوانیم بعنوان مجلس ، دولت و دستگاه قضایی با قانون گذاری ، اجرا و در صورت نیاز برخوردهای قانونی و مناسب به دور از توصیه ها جلوی چندین و چند میلیارد دلار قاچاق کالا درسال را بگیریم. نباید اجازه دهیم که تولید کننده ایرانی و کارگران واحدهای تولیدی به خاک سیاه بنشینند.  باید اعلام کنیم با این همه دانشگاه جور وا جور و مدارج علمی کارشناسی ارشد، دکتری و فرا دکتری به خصوص برای مدیران سطوح میانی از جمله شورای های شهر و عالی کشور،  آزمایش و خطا بس است و از این به بعد تصمیم ها با ثبات ، علمی و مدیریتی باشد و همه در هر مقام و مسئولیتی به آن پای بند باشیم.  
باید یک روز آن هم خیلی زود، زود به مردم اعلام شود که از این تاریخ و این ساعت هر کسی در این کشور اختلاس، فحشا، رانت ، باند بازی ، گرانفروشی ، کم فروشی ، قاچاق ، اشرافی گری و نظایر آن انجام دهد، زیر میزی و رو میزی بگیرد در هر لباس و مقامی که باشد، در همان روز به مردم اعلام و از کار برکنار می شود. اگر توانستیم جلوی این فسادها را بگیریم، اقتصاد ما سروسامان پیدا می کند و به جای اعتیاد، فقر و فحشا، مهاجرت ها، بیکاری ، تورم  و اعتراض ها شاهد جامعه ای سالم و یک دست و همدلی بدون بیکار و با عدالت اقتصادی و اجتماعی خواهیم داشت. به امید آن روز                 انشاء الله  
                           مجید محمدپور
                  مدیر مسئول -  اردیبهشت  1397

برچسب ها : مدیریت آزمایش خطا دولت بودجه بلیط هواپیما موسسه های مالی وزیران افکار عمومی شعار وعده تورم بیکاری

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است