سکه ارزان می شود؟

گیلان 24: سکه نیمه اردیبهشت ماه امسال در شرایطی رکورد 2 میلیون تومانی را در قیمت‌ها زد که بانک مرکزی از 28 اردیبهشت طرح پیش فروش سکه را آغاز کرده اما بازار بدون توجه به سکه‌های ارزان بانک مرکزی برای سکه نرخ هایی نجومی تعیین می‌کند.

 بهمن سال گذشته بانک مرکزی در راستای کنترل بازار ارز بسته ای را اجرایی کرد که سه بخش داشت:فروش اوراق گواهی سپرده ریالی،گواهی سپرده ارزی و پیش فروش سکه.دو بخش  این بسته سیاستی یعنی فروش گواهی سپرده ارزی و ریالی در پایان اسفند ماه سال گذشته بسته شد.اما پیش فروش سکه بنا به آنچه مقامات بانک مرکزی اعلام می کنند،به دلیل استقبال خریداران همچنان ادامه دارد. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرآنلاین،طبق اعلام بانک مرکزی متقاضیان خرید سکه در این طرح در زمان ثبت نام برای سررسید ۶ ماهه مبلغ یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و سررسید یکساله یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان پرداخت می کنند.
 
شرط خرید سکه هم شامل تمام افراد ۱۸ سال به بالا به شرط داشتن حساب در بانک ملی اعلام شد. هر مشتری باید قبل از مراجعه به شعبه به تعدادی که قصد خرید سکه دارد، پول به حساب خود نزد بانک ملی ایران واریز و سپس به شعب منتخب مراجعه و نسبت به پیش خرید سکه اقدام کند.
 
آمارهای اولیه حکایت از استقبال مردم از طرح پیش فروش سکه داشت.به طوری که بنا به اعلام بانک مرکزی تا پایان اسفندماه سال گذشته حدود 500 هزار قطعه سکه به دو شیوه شش ماهه و یکساله فروخته شد.این آمار البته در پایان روز 14 فروردین به 820 هزار قطعه رسید که نشان می داد،استقبال ادامه دارد.
 
از همین رو بانک مرکزی تصمیم گرفت تا شیوه های جذاب تری را برای کنترل تقاضا در بازار سکه که با وجود پیش فروش ها روز به روز بالاتر می رفت،رونمایی کند.
 
فراز و فرود یک طرح
 
قیمت سکه به دنبال افزایش قیمت دلار در بازار جذاب شد.اگرچه مقامات بانک مرکزی بارها اعلام کردند که این افزایش قیمت حباب است و به زودی با عرضه سکه های پیش فروش این حباب می ترکد،اما از آنجا قیمت دلار بی محابا بالا می رفت،سکه هم بدون توجه به این هشدارها راه خود را طی می کرد.کار به جایی رسید که فاصله قیمت های پیش فروش سکه با آنچه بانک مرکزی اعلام کرده بیش از 500 هزار تومان شد.
 
سکه از ابتدای شروع پیش فروش یعنی 28 بهمن یک میلیون و 566 هزار تومان بود.با شروع پیش فروش سکه،این قیمت کاهش نیافت اما تا پایان اسفند ماه رشد بسیار کندی داشت.در پایان آخرین روز معاملات اسفند قیمت سکه سکه تمام بهار آزادی یک میلیون و 573 هزار تومان بود.این افزایش سبب شد تا حراج سکه هم از پایان اسفند ماه متوقف شود.

منبع : گیلان 24

برچسب ها : سکه قیمت

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است