سرمقاله،

فروپاشی هژمونی آمریکا

دونالد ترامپ " یک معامله گر بزرگ و درعین حال هوشیار در همین حوزه است و بی تردید این هوش فقط و فقط در راستای جذب پول و نگاه اقتصادی است در حالی که اداره هر جامعه به نگاه جامع نگر و همه جانبه نیاز دارد.


ترامپ ساعت 10 و نیم شب سه شنبه 18 اردیبهشت ماه 97 با ژستی به ظاهرا مقتدرانه اما در واقع توخالی بر صفحه تلویزیون اعلام کرد، ایالات متحده از برجام که به زعم وی یک قرار داد بد است، خارج شد.
او بلافاصله بر روی میزی نشست و سند خروج از برجام را امضا کرد بدون آنکه اروپایی ها، نمایندگان مجلس، مردم آمریکا، افکار عمومی جهانی و .... را به حساب آورد.  آخرین آمارهای رسمی از درون آمریکا حاکیست که تنها یک سوم آمریکایی ها که هوادار دولت کنونی هستند از خروج آمریکا از برجام موافق بودند.!
ترامپ عنصری جاه طلب، پول پرست درعین حال نامتعادل و غیر قابل پیش بینی است که همین ویزگی هایش در 15 ماه گذشته موجب فروپاشی هژمونی آمریکا در جهان به خصوص در میان متحدان اروپایی شان شده است.
این برای نخستین بار است که کشورهای اروپایی با مخالفت با یک نظر آمریکا در مقابلش ایستاده و به دنبال راهکارهای مناسب هستند، چرا که اروپا دارای شخصیت جهانی است و نمی خواهد افکار عمومی جهان این حوزه را دست نشانده و نوکر آمریکایی ها بدانند.
حرکت رئیس دولت ایالات متحده آمریکا موجب شده است تا هم در دولت خودش و هم در میان متحدان دچار نوعی سرخوردگی و سردرگمی عجیبی شود، اما گویی که او هیچ فهمی از احترام ، عقل ، درک متقابل ، مشورت ، نگاه جمعی ، استدلال و امثال آن ندارد و آنچه خودش بپسندد " درست یا غلط " عمل می کند.
آش سیاست در آمریکا در این روزها آنقدر شور شده است که خانم نانسی پلوسی رئیس مجلس و دموکرات ها به تصمیم دونالد ترامپ تاخته و ابراز می کند: برجام یک قرار داد همه جانبه ومعتبر است و رئیس جمهور آمریکا نباید چنین اقدام ناپخته و خودسرانه ای انجام می داد.
در همین حال این خصیصه های  رئیس جمهور آمریکا موجب شده است تا شکاف میان اتحادیه اروپا و آمریکا گسترده تر شده و بعید به نظر می رسد با تداوم این شرایط  این شکاف به راحتی قابل ترمیم باشد.
 اتحادیه اروپا به خصوص کشورهای المان، فرانسه و انگلیس اکنون در شرایطی قرار گرفته اند که با راستی آزمایی ایران در موقعیت حییثتی قرار گرفته و باید یک بار برای همیشه به آمریکا ثابت کنند که پوشالی نبوده و برای خودشان قدرتی هستند و البته  فهمی بالاتر از کاخ نشین های آمریکایی دارند.
هیچ تردیدی نیست که مذاکرات سیاسی و دیپلماتیک جای عشق و محبت و احساس نیست و هر طرف باید به فکر منافع خود باشد و خدا را شکر مذاکره کنندگان ایران این لیاقت و عقلانیت را همان گونه که پس از امضای برجام در همین رسانه نوشتم و در نشریه واکنش بازتاب داده شد،  نشان دادند.
 اگر شاعر دو قلب یکی در سینه و دیگری در سر دارد، یک سیاستمدار و دیپلمات دو مغز یکی از سر و دیگر در سینه دارد و نباید احساسی شود و تنها وظیفه او حفظ منافع ملی و سرزمینی اش است و به نظر نگارنده  دستگاه دیپلماسی ایران با نظارت عالی رهبر انقلاب و کنترل رئیس دولت  دوازدهم در جریان مذاکرات برجام  با بهره مند از دو مغز عالی عمل کرد.
 
در شرایط کنونی ایران سرفراز و مقتدر بعنوان منتقد برنده بازی گردان صحنه است و اداره این فضا بسیار مهم است که به همدلی و همفکری بیشتر مسئولان نیاز دارد.
از سوی دیگر جمهوری اسلامی ایران به عنوان مقتدر معتقد نباید در خصوص این مذاکرات عمیق و چند جانبه که سازمان ملل آن را تایید کرد،  ذره ای عقب نشینی کند و با قدرت به لحاظ حقانیت خود ایستادگی کند . این خواست به حق  رهبر معظم انقلاب ، مردم بزرگ این سرزمین و همه صاحب نظران و اندیشمندان در داخل و خارج از کشور است که خواهان جهانی همراه با دوستی و صلح و همکاری ملت ها و دولت ها هستند.  
واقعیت این است که اگر عقب بنشنیم ، به اروپا و آمریکا سیگنال داده ایم که می توانند از  ایران امتیاز بیشتری بگیرند. آنها پذیرفته اند و باید به مفاد قرار داد برجام به طور کامل عمل شود و مردم به جز این از مسئولان نظام به خصوص دولت انتظار  ندارند. دولتی که ثابت کرد با هوشمندی و اقتدار درصحنه جهانی عملکردی ماندگار به یادگارگذاشته است.
امروز توپ علاوه بر ایران در عین حال  درزمین اروپایی ها هم هست و خوب است که قدرت ایران بار دیگر با عقلانیت به رخ کشیده شود به ویژه آنکه عملکرد خوب تیم سیاسی و رئیس دولت موجب شده است تا اروپا حساب خود را از دولت آمریکا جدا کند و این روند باید ادامه یابد.  
آقای ترامپ حتی به حرف وزیر خارجه  جدیدش آقای پمپئو عمل نکرد که گفته بود، رئیس جمهوری قول داده " حتی اگر از برجام بیرون رفت تحریم ها بر نخواهد گشت تا امکان ادامه گفت و گو باشد" .
رئیس جمهور بساز بفروش آمریکا در این مرحله از تاریخ جهان به سخنان سناتورهای مجالس  آمریکا،  اعضای دولت، متحدان  اروپایی و هیچ کس به جز نتانیاهو نخست وزیر فاسد و آدم کش اسرائیل و تا حدی ولیعهد کوته بین آل سعود توجهی نکرد.  
همین دو فرد فاسد کودن هم تنها کسانی در جهان بودند که به همراه دو ، سه شیخک بی عرضه ، ترسو حرکت ترامپ را تایید کردند.
ایران اکنون به پشتوانه مردم و اتحاد هر چند نسبی  در بالاترین جایگاه قدرت ایستاده و مسئولان باید این شرایط را بسیار خوب درک کنند و مبادا حتی یک نفر دراین اوضاع ویژه یک کلمه بر خلاف سخنان ارزشمند مقام معظم رهبری حرفی بزند.
 آنچه حضرت آقا فرمودند این است که درادامه مذاکره با اروپایی ها باید تضمین های محکم اخذ شود اگر چه آنها هم در گذشته نشان داده اند که دنباله رو کاخ سفید بوده و قابل اعتماد و  اطمینان نیستند.
مردم ما هم تا 90 درصد شان اعتقاد دارند، آمریکا با وجود افرادی مانند ترامپ ، جان بولتون مشاور ضد ایرانی  کاخ سفید و برخی نمایندگان نخ نما و کوته فکر سنا و کنگره آمریکا که تعداد آنها از 10 نفر فراتر نمی شود هرگز قابل اعتماد نیستند.
مردم عقیده دارند، درداخل باید مسئولان توان و اتحاد و همدلی عملی  خود را نشان داده و با سلامت و صلابت مدیریت کنند. دست اختلاس گران قطع ، حقوق های نجومی برچیده، منابع کشور در مسیر رفاه مردم قرار گرفته  و با شفافیت و درستی با این مردم خوب رفتار کنند.
مردم ما می گویند: آمریکایی ها همیشه تاریخ علیه ایران و اکنون علیه نظام اسلامی و شبانه روز دراندیشه براندازی هستند و اروپا هم تا کنون دنبال رو کاخ سفید بوده ، مگر آنکه در این ماجرا که ترامپ با پشت دست بر دهان خانم مرکل صدر اعطم آلمان،  ماکرون رئیس جمهوری فرانسه و ترزا می نخست وزیر انگلیس زد به خود آمده و با حفظ شان از این آمریکایی قلدر فاصله بگیرند.
مردم می گویند: ترامپ دشمن بی فکری است که تعادل فکری ندارد و امکان گفت وگو با چنین فردی اساسا ممکن نیست.
آمریکایی ها 40 سال علیه ایران توطئه می کند، منطقه خاورمیانه را علیه کشور مان ناامن کرده ، دانشمندان ایران را به کمک موساد سازمان جاسوسی اسرائیل شهید کرده و پولهای ایران را بلوکه کرده است و لذا باید درم قابلش ایستادگی شود.
                             مجید محمدپور
                       مدیر مسئول – 20 اردیبهشت 1397

منبع : گیلان 24

برچسب ها : سیاسی برجام تراوپ آمریکا ایران اروپا انگلیس فرانسه آلمان

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است