نماینده آستارا خبر داد :

منطقه ویژه اقتصادی راه آهن در آستارا تاسیس می شود

گیلان 24 و نشریه واکنش: نماینده مردم بندر آستارا در مجلس شورای اسلامی از تاسیس منطقه ویژه اقتصادی راه آهن در این شهرستان مرزی خبر داد.

 
ولی داداشی روز شنبه با بیان اینکه رایزنی های خوبی در خصوص ایجاد منطقه ویژه اقتصادی راه آهن در بندر آستارا با مسئولان ذی ربط داشته ایم. اضافه کرد : در این رابطه مجوزهای لازم اخذ شده که امیدوارم این امر هر چه سریعتر محقق شود.
 
وی با اشاره به سرمایه گذاری ۶۰ میلیون دلاری طرف آذری در بارانداز و ترمینال ریلی آستارای ایران افزود : راه آهن آستارا-آستارا در کنار منطقه ویژه اقتصادی ظرفیت بسیار بزرگی در راستای توسعه اقتصادی ، تولید ، اشتغال زایی و صادرات این شهرستان و کشور خواهد داشت.
 
وی فعالیت منطقه ویژه اقتصادی را همانند منطقه آزاد ولی در ابعاد محدوده جغرافیایی کوچکتر واختیارات قانونی کمتر بر توسعه صادرات دانست و خاطرنشان کرد : با ایجاد منطقه ویژه اقتصادی دوم آستارا زمینه و کلید ایجاد منطقه آزاد آستارا نیز استارت خواهد خورد.
 
نماینده آستارا در ادامه از حضور وزیر امور خارجه روز یکشنبه در صحن علنی مجلس در جهت پاسخگوی به سئوالات وی در خصوص مزایای استفاده از امتیازات گذر مرزی و دلایل عدم لغو ویزا برای اتباع ایرانی خبر داد و افزود : در حال حاضر روزانه ۱۰۰۰ الی ۱۵۰۰ نفر از اتباع آذری به طور یکطرفه بدون ویزا با بهره مندی از مزایای مزرنشینی وارد کشورمان می شوند.
 
وی با تاکید بر اینکه ویزا باید همانند طرف آذری برای اتباع ایرانی نیز لغو شود ،تصریح کرد : لغو ویزا برای اتباع ایرانی می تواند رشد اقتصادی و فرهنگی بین آستارا ایران و آستارای جمهوری آذربایجان را بیش از گذشته افزایش دهد.
 
نماینده آستارا با بیان اینکه آقای ظریف ادعا می کنند که دستگاه های حاکمیتی جمهوری آذربایجان بطور یکطرفه مانع برداشته نشدن ویزا برای ایرانی ها هستند.افزود : بنده به عنوان نماینده مردم این مسئله را قبول ندارم زیرا آقای ظریف به عنوان مذاکر کننده با ۱+۵ که مدعی اخذ امتیازاتی برای کشورمان هستند ، در این مدت می توانستند با دیپلماسی و مذاکره مناسب با دولتمردان جمهوری آذربایجان امتیازاتی همچون لغو ویزا را برای اتباع ایرانی کسب کنند.
 
داداشی در پایان در پاسخ به سئوال خبرما در خصوص تردد خودروهای منطقه آزاد در شهرستان آستارا اظهار کرد : در حال حاضر به لحاظ قانونی این امکان وجود ندارد ، ولی مکاتباتی را با استاندار گیلان  انجام داده ایم که امیدوارم بتوانیم با رفع موانع موجود شاهد تردد خودروهای منطقه آزاد در این شهرستان باشیم.
 
شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در شمال غربی استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان واقع شده و سومین مرز پرتردد کشور است و سالانه نزدیک به ۸۰۰ هزار مسافر داخلی و خارجی از مرز آن تردد می کنند.
 
خبرنگار : سیدمحمدرضارشیدی

منبع : گیلان 24

برچسب ها : نماینده مردم استارا در مجلس

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است