تخریب باغات چای واجارگاه در سال حمایت از تولید ایرانی!

چای گیلان دم نمی کشد ...!

اوضاع چای و چایکاران سالهاست که خراب بوده و فقط در مورد وضعیت نامناسب و گاه بحرانی آن بحث و گفتگو می شود و گاهی هم کارهایی انجام می گیرد که بصورت مقطعی از بحران می کاهد اما هیچگاه نتوانسته ایم به دوران اوج صنعت چای برگردیم!

مجتبی عابدینی بی بالانی- گیلان-
 
از یک سو در مورد عدم صدور مجوز به تغییر کاربری باغات چای صحبت می کنیم و از سوی دیگر به راحتی در مواردی خاص این مجوزها را صادر می کنیم! بطور نمونه در اواخر سال گذشته بخش قابل توجهی از باغات 100 ساله ی واجارگاه توسط شهرداری این شهر تخریب شد و قرار است در آینده نیز بقیه ی باغات که یکی از بهترین و باکیفیت ترین برگ سبزهای استان را تولید می کند،جای خود را به دانشگاه بدهد!
حال چرا این زمین های 100 ساله ی چای برای ساخت دانشگاه در واجارگاه در نظر گرفته شده و چه کسانی در این میان سود خواهند برد ، سوالی است که ذهن مردم را سخت به خود مشغول کرده است.این در حالی است که یک فرد عادی برای تغییر کاربری زمین شخصی خود و تبدیل آن به منزل مسکونی و ساختن سقف برای خانواده ، با مشکلات بسیار فراوانی روبرو است و باید از 7 خان رستم بگذرد تا مجوز این کار را بگیرد!
البته در گفتگویی میدانی با مردم دریافتیم که هیچکس با ساخت دانشگاه در این شهر که به شهر علم و اندیشه هم شناخته می شود، مخالف نیست اما چرا این زمین ها که سالهاست در آن چای باکیفیت ایرانی تولید می شود،می بایست تخریب شوند!؟  
این در حالی است که امسال ، سال حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده و بارها نیز مردم و انجمن های زیست محیطی به این مهم و تخریب باغات چای واکنش نشان داده اند اما هنوز تابلوی ساخت دانشگاه در باغات قدیمی چای واجارگاه پابرجاست و گویا کسی گوشش بدهکار این مهم نیست.
ناگفته نماند که استاندار گیلان نیز به تازگی تاکید کرده که باید چای، متناسب با ذائقه مردم تولید شود و باید بجای تعصبات بی‌جهت، ذائقه مردم را ملاک عمل قرار داد.
مصطفی سالاری در جلسه کمیته چای استان با بیان اینکه چایکاران و کارخانه‌داران بهترین کسانی هستند که به عنوان ذینفعان این صنعت می‌توانند راهکار ارائه دهند، اعلام کرد: وضعیت صنعت چای استان نامطلوب است و نباید شرایط به نحوی باشد که چایکاران و کارخانه‌داران وابسته به دولت باشند، باید بررسی شود صاحبان صنایع موفق چه کرده‌اند؟ چه کنیم شرایطی فراهم شود که اگر سوبسید دولتی حذف شود تأثیر منفی بر صنعت چای نگذارد؟ متاسفانه امروز در شرایطی هستیم که اگر حمایت دولت برداشته شود، ممکن است چایکاران کار خود را رها کنند.
وی تصریح کرد: باید بررسی شود که تفاوت چای داخلی با چای وارداتی که غالباً طرفدار بیشتری دارد چیست؟ باید فاصله را کاهش داده و تفاوت را کم کنیم.باید جلوی رانت را بگیریم ، کارخانه‌دار و چایکار دارای منافع مشترک هستند، انتظار می‌رود حساس‌تر عمل کنند و ارائه راهکار دهند، باید تخصصی صحبت کنیم و نمی‌خواهیم کسی را مقصر معرفی نماییم.
نماینده عالی دولت در استان با تأکید بر لزوم در نظر گرفتن ذائقه مردم به عنوان مصرف کننده، خاطرنشان کرد: برای پویایی صنعت چای نیازمند کمک همه اقشار به خصوص بخش خصوصی و دست‌اندرکاران این حوزه هستیم.
نکته اینجاست که ما باید ابتدا زمین ها و باغات چای را حفظ کنیم تا بتوانیم در آن تولید داشته باشیم!
با توجه به این گفته های استاندار گیلان و تاکیدات همه مقام های استانی و کشوری در خصوص حمایت از تولید داخلی و کالای ایرانی ، مردم منطقه انتظار دارند تا ترتیبی اتخاذ گردد که باغات چای واجارگاه که مربوط به حدود یک قرن پیش می شود،تخریب نشود و در عین حال شهر علم و اندیشه بدون دانشگاه نماند.نکته ای که با کارشناسی می توان مکانی دیگر را برای این مهم در نظر گرفت.

منبع : گیلان 24

برچسب ها : چای گیلان حمایت کالای ایران باغات تخریب

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است