برداشت گل گاو زبان درشرق گیلان شروع شد

گیلان 24: برداشت گل گاو زبان که گیاهی درمانگر سرطان و تصفیه کننده خون است ، در روستای میلاش اشکورات رحیم آباد رودسر آغاز شد.

برداشت گل گاو زبان در روستای میلاش اشکورات رحیم آباد رودسر آغاز شد؛ مساحت زیرکشت گل گاوزبان در ایران حدود هزار و 350 هکتار و سهم گیلان بیش از 640 هکتار و سهم رودسر 470 هکتار با 4 هزار نفر بهره‌بردار است.
خواص این گیاه.
 
گل گاوزبان از قدیم در مناطق اشکورات رودسر در ارتفاعات 300 تا 2 هزار و 500 متر از سطح دریای آزاد در قطعات چند صد تا چند هزار متر برای هر خانوار بهره‌بردار به صورت زراعی کشت و کار می‌شود
گل گاوزبان به دلیل دارا بودن مقادیر چشمگیر پتاسیم و کلسیم بسیار ادرارآور بوده و با تحریک بدن، تبادلات سلولی را تنظیم و سیستم اعصاب را آرام و برای درمان ناراحتی های اعصاب به کار می رود.
 
جوشانده و دم کرده این گیاه حواس پنجگانه را تقویت کرده و بسیار نشاط آور، بازکننده رنگ رخسار، کاهنده غم و اندوه و ضد وحشت و اضطراب است و می تواند حواس پرتی را رفع و تنگی نفس ناشی از آشفتگی ذهنی را بهبود بخشد.
 
● خواص ضد سرطانی
 
منیزیم موجود در گل گاوزبان ضدسرطان بوده و به دلیل دارا بودن «آلکوالویید» می تواند ضد حساسیت، ضد روماتیسم و ضد التهاب باشد.
 
این گیاه باعث کاهش تب در بیماری هایی چون سرخک، مخملک، آبله و کهیر می شود.
 
در برخی کشورها برگ های تازه گل گاوزبان را به علت داشتن مقادیری ویتامین C داخل سالاد می ریزند. گل های تازه این گیاه نیز بویی شبیه خیار دارد و وقتی در آب خیسانده شود و با آب لیمو و شکر مخلوط شود، مصرف آن برای روزهای گرم بسیار نشاط انگیز و خنک کننده است.
 
▪ تصفیه کننده خون
 
گل گاوزبان علاوه بر خواص درمانی فوق تصفیه کننده خون، ضداسپاسم، محرک غدد آدرنال، مقوی قلب و عروق، نرم کننده مجاری تنفسی، خلط آور، شیرافزا و مسهل بوده، ولی به دلیل دارا بودن آلکوالویید برای زنان باردار و کودکان مضر است.
 
دم کرده گل گاوزبان به همراه سنبل الطیب و لیموعمانی یک نوشیدنی نشاط آور و آرام بخش است که استفاده از آن به جای چای و قهوه در مجالس عزاداری برای ایجاد آرامش درونی توصیه می شود..

منبع : گیلان 24

برچسب ها : گل گاوزبان اشکورات رحیم آباد رودسر

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است