قابل توجه دادگستری گیلان،

اجازه ندهید جنگلهای آتش سوزی شده تصرف شود

اوایل فروردین ماه 97 با تغییر شرایط جوی در دو روز متناوب و حاکم شدن " سیستم فون" یا وزش بادهای گرم به اصطلاح شرق گیلانی ها" گرمش باد، بخش زیادی از جنگل های گیلان و غرب مازندران دچار آتش سوزی شد.


به قلم : مجید محمدپور

این آتش سوزی ها که بنا به اظهار مسئولان سازمان جنگل ها و  ستاد بحران استان بر اثر بی احتیاطی ها مسافران رخ داد و در پی وزش بادهای تند به سرعت گسترده شد، حداقل 8 استان را در بر گرفت..
جنگل های شهرستان های شفت، فومن و رودبار هم چنین سیاهکل، لاهیجان، املش ، لنگرود و رودسر در این بحران دچار حریق شد و گفته می شود 250 تا 270 هکتار از جنگل ها به صورت جزیره ای سوخت.
ساکنان بومی، نیروهای مردمی و جنگلبان ها برای مهار وارد عمل شدند، اما در حقیقت این بارش بارا ن بود که حریق را خاموش کرد.

نکته انحرافی و هشیاری مسئولان  
برخی از شهروندان جنگل نشین و حاشیه نشین  در گفت و شنودهای فی مابین خودشان اظهار کرده اند، بخشی از آتش سوزی ها به مسافران و گردشگران و بی احتیاطی های آن ها ارتباطی ندارد و حاشیه نشین ها و جنگل نشین هایی که درارتفاعات زمین هایی را تصرف کرده اند، هر سال در این شرایط خاص و همین روزها به عمد جنگل را آتش می زنند تا بر سطح تحت تصرف شان بیفزایند.!
امید واریم این سخنان در حد شایعه باشد ، اما اگر واقعیت داشته باشد  خیانتی بزرگ به منابع ملی  و نسل های بعد است و متاسفانه در یک دهه اخیر به علت زیاد خواهی ها و مسائل اقتصادی  سرعت نابودی جنگل ها توسط عده ای افراد سودجو شتاب گرفته است.
البته نگارنده بعنوان یک بومی که در نزدیک دریا و جنگل در منطقه ای بین بخش های کلاچای، واجارگاه و رحیم آباد زندگی می کرده، در فصل های مختلف سال به خصوص در اواخر زمستان و اوایل بهار که فصل کاشت درخت و نهال است، هر پنج شنبه و جمعه شاهد حریق محدود جنگل ها توسط جنگل نشین ها و حاشین نشین ها است.
این آتس سوزی ها و افزایش زمین های تحت احتیار جنگل نشینان از فاصله های خیلی دور مثلا از جلگه و از مناطق شهری قابل مشاهده است و اینگونه نیست که مسئولان منابع طبیعی ، دادگستری و محیط زیست ندانند در مناطق جنگلی چه خبر است و کجا باید به دنبال متجاوزان به جنگل و منابع طبیعی باشند.!
این افراد در تعطیلات آخر هفته با این آگاهی که ماموری  و اغلب ناظری در کار نیست و همه در تعطیلات به سر می برند ، درختان تنومند را بریده و می فروشند و زمین ها را با فندق و گردو و مرکبات به زیر کشت برده و پس از مدتی هم مدعی مالکیت شده و خانه سازی و ویلا سازی را آغاز می کنند.؟.
در خصوص مالکیت هم برخی از جنگل نشین های چند سال گفته بودند که افراد را در ثبت اسناد و املاک و دیگر ارگان ها دارند که زمینه سند سازی و بنچاق سازی را می شناسند که به پرداخت مبالغی اراضی ملی را با این ترفند مستمر  مالا خود می کنند.
 
پیشنهادی برای رئیس کل دادگستری، منابع طبیعی و محیط زیست
گر چه مسئولان دادگستری ، منابع طبیعی و جنگلبانی و محیط زیست استان گیلان و غرب مازندران حتما حساسیت لازم را در این خصوص دارند ، اما بعنوان یک بومی  و گیلانی پیشنهاد می شود تا دیر نشده ترتیبی بدهند که مناطق سوخت شده جنگلی به سرعت مهار شده و درختکاری شود.
با این اقدام ، سوء استفاده کنندگان  اعم از بومی و غیر بومی دیگر امکات تصرف اراضی ملی و منابع طبیعی را نخواهند داشت. اگر چه این عملیات باید در یک پروسه زمانی سه تا پنج ساله شامل همه اراضی مناطق جلگه ای ، کوهستان، سواحل دریا ، ساحل تالاب ها بشود.
درعین حال از مردم مناطق ساحلی و جنگلی درشمال ایران و مسافران در خواست می شود هرجا که نشان از تصرف اراضی ملی می بینند به رسانه ها اعلام کنند تا به گوش مسئولان برسد.
مسئولان هم حساسیت بیش از حدی نشان داده و اجازه ندهند فرهنگ " بخوانید ضد فرهنگ"  ساحل و دریا خواری ، جنگل خواری، ساحل خواری در گیلان و مازندران ترویج یابد. این ضد فرهنگ در سه دهه اخیر در شمال به خصوص گیلان سرعت گرفته به شکلی که براساس آمارهای سطح جنگل های شمال را به نصرف کاهش داده است.  
شایسته تر آنکه رسانه های منطقه شمال بیش از دیگران حساسیت و واکش نشان بدهند و بی تفاوت از این بحران عبور نکنند.  انشاء الله
 

منبع : گیلان 24

برچسب ها : جنگل ساحل دریا تالاب گیلان شمال آتش سوزی

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است