استیضاح حق مجلس است ، اما.....!

به قلم: مجید محمدپور - شکی نیست که استیضاح وزرای دولت " هر دولتی" حق قانونی نمایندگان مردم درمجلس است و این حق با 10 امضا از 290 نماینده خانه ملت موضوعیت پیدا می کند.

شکی نیست که استیضاح  وزرای دولت " هر دولتی"  حق قانونی نمایندگان مردم  درمجلس است و این حق با 10 امضا از 290 نماینده خانه ملت موضوعیت پیدا می کند.
نمایندگان مجلس در روزهای گذشته زمینه ای فراهم کردند تا سه وزیر دولت را برای طرح سئوال به مجلس بکشانند.
اقایان ربیعی وزیر کار و رفاه اجتماعی، آخوندی وزیر راه و شهرسازی و حجتی وزیر جهاد کشاورزی اکنون درتیر رس نمایندگان قرار دارند و باید پرسش های نماینده های مردم پاسخگو باشند.
موضوع سقوط هواپیماها، آتش سازی کشتی بزرگ نفتکش " سانچی" ،  واردات بی رویه برنج و ساماندهی وضعیت کشت و کار در کشور از جمله مهم ترین مواردی است که سه وزیر باید شفاف سازی کنند.
اینکه استیضاح و پرسش حق نمایندگان است سخن حق است اما  به نظر نمی رسد که این کار در استانه سال نو و البته آغاز فصل کشت و کار دربخش کشاورزی درست باشد.  انتظار بسیاری از نمایندگان مجلس، مقام های دولتی و حتی افکار عمومی این بود که موضوع استیضاح به اواخر فروردین سال آینده موکول می شد.  دکترروحانی رئیس دولت دوازدهم و معاون های وی نیز براساس آنچه رسانه ها منتشر کردند، تلاش زیادی برای تغییر زمان استیضاح به عمل آوردند، اما موثر واقع نشد.
قرار است امروز صبح و بعد از ظهر دو وزیر و فردا چهارشنبه 23 اسفند وزیر دیگر درمجلس استیضاح شوند. در این راستا وزیران راه و مسکن و شهرسازی و کار و رفاه اجتماعی در فضای مجازی توضیحاتی در باره استیضاح داده اند  که امید است این توضیحات موثر باشد.
برخی از نمایندگان مخالف استیضاح  گفته اند که استیضاح اخیربیش از آنکه درمسیرمنافع مردم باشد درراستای منافع فردی و شخصی است، اما توضیح داده نشد که منظوراز منفعت شخصی برای نمایندگان مردم چیست.
به نظرمی رسد که نمایندگان استیضاح کننده موارد را شفاف کرده اند  و شایسته است موافقان و مخالفان امروز و فردا نظرشان را در صحن علنی طرح و رای گیری صورت گیرد. نکته جالب دراین استیضاح دو موضوع برجسته است.
نخست آنکه وزیران بعد از 6 ماه دریافت رای اعتماد از مجلس اکنون به پای میز استیضاح می رود و دوم ، آخوندی وزیر راه و شهرسازی برای سومین بار دردولت های یازدهم و دوازدهم استیضاح می شود که هردو این عوامل رکوردهای جدیدی است.!

منبع : گیلان 24

برچسب ها : مجلس استیضاح وزیران راه و شهرسازی جهاد کشاورزی کار و رفاه اجتماعی پایان اسفند سقوط هواپیما نفتکش سانچی

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است