آرزویی که مرحوم هاشمی رفسنجانی داشت

نشریه منطقه ای واکنش و گیلان 24: گفته می شود یکی از آرزوهای بزرگ مرحوم ایت الله هاشمی رفسنجانی انتقال آب دریای خزر به منطقه مرکزی کشور به خصوص استان کرمان بود.


هاشمی می دانست که کرمان به زودی با مشکل حاد آب مواجه می شود و باید یک کار ماندگار برای تامین آب شرب و زراعی این استان کرد.
هاشمی به علت بودجه هنگفت اجرای این پروژه هرگز موفق به اجرای طرح نشد ، اما شنیده شده که بعضی از مقام های مناطق مرکزی از استان کرمان در دولت همچنان به دنبال این پروژه هستند
همان زمان که هاشمی رفسنجانی این آرزو را داشت و اکثر هیات وزیران که اکثرشان اهل مناطق مرکزی بودند با این اقدام همدلی و همزبانی داشتند،  بسیاری از کارشناس های زیست محیطی اجرای این پروژه را خطا می دانستند به ویزه آنکه  بر محیط زیست شمال ایران ، مناطق مرکزی و سراسر ایران آثار مطلوبی نخواهد داشت..
امروز دهم آذر ماه که زلزله بالای 6 ریشتر بخشی از کرمان را تکان داد و با یادمان زلزله " بم" به ذهنم رسید که وقتی گفته می شود که استان کرمان هم اکنون 17 گسل بزرگ دارد ، آب هم ندارد و امکان ادامه کشت و رزع در آن نیست چرا برای نجات مردم از این منطقه وسیع کاری انجام نمی شود.
مقام های دولتی حاضر در دولت و مدیران کرمانی به جای اصرار در آبدار کردن این استان که زلزله با آن مانوس است بیایند جمعیت را به منطقه ای دیگر منتقل کنند.
البته قصد نگران کردن مردم کشورمان را ندارم، اما گفته می شود با این روند مصرف بی رویه و خودسرانه آب " آبهای دریاپه ها، رودخانه،  چشمه ها ، قنات ها و آبهای زیر زمینی ایران از سال 1420 یعنی 24 سال دیگر با کمترین آب ممکن مواجه است. در این سال به بعد برخی از مناطق ایران از جمله کرمان به عنوان مناطق کاملا خشک اعلام می شود .
مگر آنکه مسئولان کشاورزی را تعطیل کنند ، در مصرف آب جیره بندی مقرر شود و بخشی از آب مورد نیاز ایران از کشورهای همسایه مانند تاجیکستان پر آب تامین شود.
مسئولان کشور از هم اکنون برای آن زمان چاره اندیشی کنند و مانند " لنبک آبکش " نباشند که در کتابهای ابتدایی قبل از انقلاب می خواندیم که هر روز به اندازه نیاز همان روز در آمد می کرد.
ما هم نباید فقط در اندیشه امروز و فردا و چشم انداز سه یا چهارسال آینده باشیم بلکه باید چشم انداز را نه در شعار که در عمل ، دورتر و بلند ببینیم.
نگارنده این سطرها در سال 1376 کتاب نوشت : با عنوان: خزر باز هم پیشروی خواهد کرد"  و به خاطر دارم که استانداری گیلان برخی تیسم معنا داری می زدند که مثلا این آدم الان چه می گوید.
امسال در سال 1396 مراکز دریا شناسی و اقیانوس شناسی و آبی کشور اعلام کرده اند که طراز آب دریای خزر 4 سانتی متر بالا آمده و دریا بار دیگر در حال پیشروی است.
آن سال نوشتم که به دریا تعرض نکنید که باز هم پیشروی می کند، اما بسیاری از مردم و نهادها و حتی ارگان های نظامی در ساحل دریا خانه و تاسیسات ساختند. اینها باید از سال آینده " 1397 منظر " تبعات ناشی از این اقدام خود باشند.
کتاب " تعرض نکنید، خزر باز هم پیشروی می کند" در مسکو مورد توجه قرار گرفت ، اما در ایران کسی برای آن به اصطلاح " تره خورد نکرد" و اکنون باید بهای این توجهی ها را هم مسئولان و هم مردم بدهند که سرمایه زیادی در ساحل ریخته اند و بی نظارت و مهندسی این سخت و سازها با سرعت وشتاب ادامه دارد.  
آی اقایان مسئولان از هم اکنون هم به فکر خشکی و بی آبی کشور و هم  در اندیشه پیشروی آب دریای خزر باشید و نگذارید ، زمانی که کارد به استخوان رسید تازه  اقدام ها و ستاد های بحران و نظایر آن را تشکیل دهید و کاری هم از دست تان بر نیاید.    یا علی مدد
                                  مجید محمدپور – نویسنده ، روزنامه نگار و مدرس دانشگاه
                                        دهم ماه سال 1396

منبع : گیلان 24

برچسب ها : مرحوم هاشمی رفسنجانی کرمان خشکسالی ایران دریای خزر پیشروی دولت

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است