جوانها را باورکنیم،

مدیران باید تازه شوند

مدیران کشور باید با تازه شدن استانداران " رفرش" شوند و به قول رئیس مجلس دردوره انتخابات ریاست جمهوری " باید هوای تازه ای در حوزه مدیریتی کشور " بوزد و در این تغییرات باور کردن جوان ها یک نیاز اجتناب ناپذیر است.اگر هیات وزیران همان قبلی ها باشند که هستند و آنهایی هم که وزیر نیستند لیکن حدود 40 سال است که یک بخش از مدیریت کشور را خواه تا خواه  با پشتیبانی های خاص  و پیچیده  در اختیار گرفته اند ، مدیران عالم و هوشمند تر، جدیدتر، کار گشاترو موثرتر هرگز  جایی در این چرخه ندارند!.
 بسیار در دو دهه اخیر مشاهده تا به امروز مشاهده می شود که با وجود انتقادها، اعتراض ها و انتشار مطالب دررسانه ها، وزیران اسبق و سابق همان مدیران کل مورد نظر را به کار می گیرند و مدیران کل همان مدیران سابق شهرستان ها را که با وابستگی حزبی و جریان سیاسی و ستاد انتخاباتی و امثال آن روی کار خواهند بود ودر  این میان زیان اصلی و هنگفت نصیب مردم می شود.  
مردمی که هر چهار سال یکبار با حضور حماسی درچای صندوق ها و رای دادن به چهره های متفاوت در صدر نظام اجرایی کشور درانتظار مدیرانی کار آمدتر و تازه تر از نظر اندیشه و عمل و بهبود اوضاع اقتصادی ، دیپلماسی داخلی و خارجی ، ارتقاء فرهنگی و ادبی و هنری و تحول درحوزه ورزشی  هستند.  
الحمدالله امنیت کشور به برکت نیروهای کارآمد و هوشیار در صحنه فوق العاده خوب است و نیروی انتظامی هم با توجه به میزان تخصیص اعتبارات، نیرو  و توان  الحق و الانصاف خوب عمل کرده اند که در هر دو بخش به توجه و حمایت بیشتری است.
باید مدیرانی به خصوص در تهران و پس از آن در استان های سراسر کشور متصدی امور مملکت شوند که خدمت گذار و به اصطلاح مردمی کاربلد باشند و قبل از این ویژگیهای مهم " چشم و دلشان از دست اندازی به بیت المال ، جیب مردم و .... " پاک باشد.
اقتصاد ناپایدار با توجه به روند افزایشی نرخ دلار و گرانی های مستمر، واحدهای صنعتی ورشکسته، اختلاس،  محیط زیست درحال نابودی کامل ، افزایش طلاق درجامعه و کاهش شدید ازدواج به علت فضای بد اقتصادی،  افزایش تعداد معتادان ، بی بند و باری ها و فساد های ناشی از طلاق های رو به افزایش ، زمین خواری ، نابودی سواحل و کوه های سرسبز در شمال و شرق و غرب ، وطن فروشی ، فرار مغزها و .... ویژگیهایی نیست که یک ملت و مسئولانش به آن افتخار کنند و حتی سخن در باره آنها شرم آور است.!
اقتصاد باید با اتکا به توانمندیهای داخلی  اصلاح  و تقویت شود، محیط زیست اصلاح و جلوی زمین خواری در کوه و دشت و ساحل و دریا و حتی تالاب های کشور گرفته شود ، اشتغال ایجاد و از میزان طلاق کاهش و بر ازدواج افزوده شود و به خصوص به نیروی جوان و تحصیلکرده به دور از باند بازی و بازیهای جناحی و حزبی و امثال آن بها داده شده  و زمینه هایی فراهم شود که کسی نه برای دشمن نوکری و وطن فروشی کند و نه آنکه به هر بهانه ای جلای وطن کند.
این خواسته های به حق که از زبان مردم جامعه جاری است، شعار نیست و همه آنها شدنی است ، مشروط بر آنکه نمایندگان مجلس " فقط در خانه ملت قانون گذاری کنند" و  در انتخاب مدیران دخالت نکنند .بگذازند که استانداران با مشورت خود خواسته از نماینده مجلس و روحانیت و خیرخواهان، افراد صالح و کارآمد را انتخاب کنند.  
شدنی است اگر تهران برای شهرستان ها مدیر سفارشی پست نکند و استاندارها را مجبور نکند که فلانی معاون استانداری ، مدیر کل ، مدیر عامل شود وگر نه ....!.
این  خواسته های ناب که عزت یک ملت را به دنبال دارد ، شدنی است – اگر دست فاسدان و رانت خواران قطع شود " نه در شعار که در عمل" ، و هر فرد لایقی در جای خود بنشیند و خدمت کند،  مسئولان دارایی های خود را رسانه ای کرده و دستگاه قضایی نسبت به این دارایی ها حساس باشد.
شدنی خواهد بود اگر به فرمایش امام همه مسئولان ساده زیستی را پیشه کنند و  از ویلاها و آپارتمان های چند میلیارد بیرون آمده و مانند مردم قشر متوسط زندگی کنند و از کاخ نشینی دوری جویند.
شدنی است اگر استانداران با مطالعه زیاد و نازک بینی و حساسیت مدیران استانی را بر گزینند و اگر مدیری در سه ماه نخست مسئولیت خود توانایی اش  را نشان نداد ، بلافاصله برکنار و جایگزین شود.  شدنی خواهد بود اگر ، شوراهای شهر به جای رانت و رفیق بازی و باندی عمل کردن درانتخاب شهردار و رئیس شورا و امثال آن ، با نگاه بلند انسانی و اسلامی شایستگان را بر پست مدیریت و مسئولیت بنشاند. دستگاه های نظارتی بر میزان نظارت و قضات در صدور آرای بازدارنده همت بالاتری داشته باشند و همه متخلفان آنگونه که رئیس دستگاه قضایی تاکید دارند طبق قانون محاکمه و در صورت احراز حکم مجازات شوند.
شدنی است ، اگر حقوق هایی که دولت هم اکنون برای مدیران در نظر گرفته به مراتب کم تر شود و این کاهش حقوق از هیات دولت و نمایندگان مجلس و مسئولان قضایی آغاز شود ، زیرا کشوری که دچار کمبود نقدینگی  و مشکلات اقتصادی است و جهانخواران با تمامیت این سرزمین در جنگ بوده و به کم تر از براندازی رضایت نمی دهند و یکی از بزرگترین دولتهای جهان را از نظر تعداد و هزینه دارد که به همین دلایل شرایطی خاص و ویژه ای را سپری می کنیم ، شایسته تر آن است که حقوق وزیران حداکثر 10 میلیون ، مدیران کل و مدیران عامل در تهران و استانها حداکثر 5 میلیون  و مدیران شهرستان های تا 3 میلیون تومان حقوق بگیرند.  کارمندان هم با توجه به روند تورمی 2 تا 3 میلیون دریافتی داشته باشند ، اما عدالت به معنای واقعی رعایت و جاری شود  و تلاش شود قیمت ها تثبیت شده و همه امکان برنامه ریزی برای زندگی خود را داشته باشند.  این ها چیزهایی که  خواسته به حق همه مردم است و ما بعنوان آیینه ی جامعه آن ها را بازتاب می دهیم، تحقق آنها حتما و قطعا شدنی است ، اگر  مدیران کشور جوان و تازه ، دارای تفکر و برنامه و دور اندیشی و البته وفادار به نظام و ایضا لایق باشند و دلشان فقط برای سرزمین شان و مردم شان بتپد.                                            یا علی مدد.
             م/ محمدپور ، مدیر مسئول  - 20 مهر 1396
 

منبع : گیلان 24

برچسب ها : مدیران تازه شدن استانداران دولت وزیران نمایندگان مجلس اقتصادی اشتغال

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است