آمار تکان‌دهنده تولید زباله در روستاهای گیلان

گیلان 24 و نشریه واکنش: مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری گیلان گفت: روزانه 600تن زباله در روستاهای گیلان تولید می‌شود.

 مازیار سیدنژاد  با بیان اینکه سرانه تولید روستایی هر نفر در گیلان روزانه 650گرم است،گفت: با توجه جمعیت 930هزار نفری روستاهای گیلان به طور میانگین در مجموع روزانه 600تن زباله در روستاهای گیلان تولید می‌شود.
 
وی افزود: برای جمع آوری روستاهها روشهای مختلفی اجرا می‌شود و برای روستاهای کم جمعیت به طور معمول یک روز در هفته جمع‌ آوری زباله‌ها انجام می‌شود و در روستاهای با جمعیت بیشتر جمع‌آوری پسماندها در دفعات بیشتری در هفته صورت می‌گیرد.
 
سیدنژاد ادامه‌داد: برای مدیریت پسماند روستایی اقدامات خوبی به صورت مقطعی و پایلوت در روستاهای استان انجام شد، اما به دلیل عدم استمرار و عدم پایش نظارت لازم نتایج مطلوب بدست نیامد.
 
مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری گیلان با اشاره به وجود 750دهیاری در 2هزار و 500روستای استان اظهارکرد: برنامه‌ریزی‌های مختلفی برای بهره‌گیری لازم از ظرفیتها انجام شده است و راهبرد اصلی ما در این برنامه‌ریزی‌ها توسعه تفکیک زباله از مبداء است.
 
وی با بیان اینکه عدم خروج زباله‌تر از روستاها و اجرای کمپوست خانگی به عنوان یک راه حل پایدار در نظر گرفته شده است، از آموزش دهیاران، مردم روستا، معلمین روستاها و ... به کمک سازمان‌های مردم نهاد خبرداد و گفت: توانسته‌ایم حلقه‌های مدیریت پسماند محلی را در برخی از روستاها تشکیل دهیم.
 
سیدنژاد تاکید کرد: همکاری و پیگیری بخشداری‌‌ها، فرمانداری‌ها و مشارکت روستاییان کلید اصلی حل مشکلات پسماند برای رسیدن به نقطه مطلوب مدیریت پسماند روستایی است

منبع : گیلان 24

برچسب ها : گیلان روستاها زباله استانداری مدیر کل سید نژاد بحران جمعیت

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است