نشست معاونان استانداریهای گیلان و قزوین، ۷خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۸:۲۹

بندرانزلی سکوی صادرات استان‌های شمالی به روسیه

گیلان 24 و نشریه واکنش: در نشست معاونین استاندار ی گیلان و قزوین و اعضای اتاق بازرگانی استان قزوین و گیلان بر ظرفیت‌های مختلف اقتصادی بندرانزلی به عنوان سکوی صادرات استان‌های شمالی به روسیه تأکید شد.

 


به گزارش نشریه ی منطقه ای واکنش و شبکه خبری گیلان 24 به نقل از روابط عمومی بنادر و دریانوردی استان گیلان، معاون هماهنگی و امور اقتصادی استاندار گیلان در نشست مشترک با معاون استاندار و اعضای اتاق بازرگانی استان قزوین بابیان اینکه بندرانزلی به‌عنوان سکوی صادرات استان‌های شمالی ایران به روسیه به شمار می‌رود اظهار کرد: استان گیلان یکی از استان‌های مهم در حوزه مبادلات تجاری با کشورهای خارجی ازجمله کشورهای حاشیه دریای خزر و روسیه است.
 
محمدحسین اصغریان با تأکید بر اینکه توسعه زیرساخت‌های بندری طی چند سال اخیر به‌شدت رو به افزایش است گفت: با تکمیل راه‌آهن سراسری، تجارت ایران با تحول اقتصادی بزرگی روبرو می‌شود که در این راستا گیلان می‌تواند به‌عنوان مرکز ثقل تجارت استان‌های شمالی و قزوین با کشورهای همسایه ایران تلقی شود.
 
وی با اشاره به اینکه استان قزوین با پتانسیل مهمی که در زمینه صنعت و کشاورزی دارد می‌تواند از مزایای زیرساخت‌های گیلان در حوزه حمل‌ونقل دریایی استفاده کند یادآور شد: با راه‌اندازی راه‌آهن قزوین – رشت، میزان حمل کالا تا سقف ۱۰ میلیون تن و ۴ میلیون مسافر در سال صورت پذیرد.
 
 
معاون هماهنگی و امور اقتصادی استانداری قزوین نیز در این نشست با اشاره به اینکه در راستای ارتقای مبادلات تجاری همکاری بسیار خوبی بین دو اتاق قزوین و گیلان وجود دارد اظهار کرد: اداره کل بندرها و دریانوردی گیلان هم در چند مدت اخیر به‌شدت در راستای افزایش سطح این مبادلات که موجب رونق فعالیت‌های اقتصادی دو استان می‌شود، تلاش مؤثری را دنبال کرده است.
 
حبیبی با اشاره به اینکه استان قزوین به لحاظ قرار گرفتن در ترافیک جمعیتی ۴۰ میلیونی و هم‌جواری با ۱۲ استان در غرب،‌ شرق و پایتخت به‌عنوان یک بارانداز ملی ایفاء نقش می‌کند گفت: قزوین در زمینه صنعت و کشاورزی دارای ظرفیت‌های بسیار مهمی در صادرات کالا است.
 
وی افزود: دسترسی به بازارهای دنیا از طریق مسیری که بتواند تجارت این استان را تسهیل کند بسیار مهم بوده و گیلان با داشتن شبکه حمل‌ونقل قوی همانند استان قزوین می‌تواند با کاهش زمان و قیمت تمام‌شده بستر فعالیت‌های اقتصادی مؤثری را برای تجار و بازرگانان و تولیدکنندگان فراهم کند.
 
معاون استاندار قزوین با قدردانی از همکاری مشترک و دوسویه معاونت‌های دو استانداری از فعالیت‌های دو اتاق بازرگانی و اداره کل بندرها گیلان که با رویکرد جدید موجب افزایش سطح همکاری‌های دو استان در حوزه اقتصاد شده است قدردانی کرد.
 
بندرانزلی بزرگ‌ترین و پر سابقه ترین بندر شمال کشور است
 
مدیرکل بندرها و دریانوردی گیلان نیز در این نشست با اشاره به اینکه بندرانزلی بزرگ‌ترین و پر سابقه ترین بندر شمال کشور است اظهار کرد: بندرانزلی به دلیل هم‌جواری گیلان با هشت استان کشور و همچنین دسترسی به دریا و تأسیسات و امکانات بندری، می‌تواند بارانداز فعالیت‌های تجاری و صادراتی این استان‌ها به کشورهای روسیه و CIS باشد.
 
حسین چراغی با اشاره به برگزاری جلسات متعدد با استان‌های زنجان و قزوین و سایر استان‌ها افزود: بخشی از تجار و فعالان اقتصادی این استان‌ها که درگذشته از طریق دیگر بندرها، کالای خویش را ترخیص و یا صادرات می‌کردند، به جهت تسهیل و بهینه بودن مبادلات تجاری و بازاریابی‌های پیوسته‌ای که از درگاه‌های تجاری استان در کشورهای هدف صورت می‌گیرد، امروز بندرانزلی را به‌عنوان محور اصلی فعالیت‌های بازرگانی تجار این استان‌ها می‌شناسند.
 
وی توسعه صادرات و ارتقای مبادلات تجاری را از مهم‌ترین اهداف و محور تحرکات اقتصادی اخیر اداره کل بندرها و دریانوردی گیلان با استان قزوین دانست و خاطرنشان کرد: فرآیندهای صادرات در انزلی برای تجار تسهیل شده است

منبع : گیلان 24

برچسب ها : گیلان،قزوین،اقتصاد، منطقه آزاد، انزلی،سکوی صادرات،

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است