دکتر روحانی در اولین نشست خبری، ۱خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۶:۵۹

انتخابات در تراز بالاترین دمکراسی های جهان بود

نشریه واکنش و شبکه خبری گیلان 24: رئیس جمهوری تاکید کرد:مردم در انتخابات در تراز بالاترین دمکراسی های جهان حضور پیدا کردند ، مردمی که دارای مشکلات اقتصادی هستند اما به پول «نه» گفتند و به خوبی اعلام کردند که می فهمیم آب شور عطش را کم نمی کند.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز دوشنبه در نخستین نشست خبری خود پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری اظهارکرد: بسیار خوشحالم که امروز از طریق رسانه های جمعی می توانم با ملت بزرگ ایران صحبت کنم، ملت بزرگی که بزرگ ترین حضور خود را به نمایش گذاشت، 42 میلیون جمعیت که اگر می توانستند همه آنهایی که در صف بودند رای آنها را اخذ کنند، انتخابات ما به 45 میلیون رای می رسید.
روحانی با بیان این که حضور 45 میلیونی ملت ایران پای صندوق آرا یک حضور بی نظیر در تاریخ ایران بود، اظهار داشت: مردم با این حضور و با این انتخاب خواستند بگویند که در کشور ما تکثر به رسمیت شناخته شده است و هیچ گروه، هیچ جناح، هیچ تفکری وهیچ ایده ای قابل حذف نیست، همه هستند، همه حضور دارند و از همه باید برای ساختن ایران پرآوازه بهره بگیریم.
وی اضافه کرد: در این انتخابات مردم در تراز بالاترین دموکراسی های جهان حضور پیدا کردند،مردمی که دارای مشکلات اقتصادی هستند و مردمی که در روستاها با مشکلات زندگی می کنند اما به پول «نه» گفتند.
روحانی اضافه کرد: مردم به خوبی اعلام کردند که ما می فهمیم آب شور عطش را کم نمی کند، مردمی که به فکر اقتصاد بزرگ تر هستند به درآمد ملی 2.5برابری تخیلی «نه» گفتند ، نه مردم به فریبکاران مهم ترین بخش آن بود.
وی ادامه داد: تلاش کردند به مردم بگویند دین مردم در خطر است، تلاش کردند بگویند سند 2030 که این سند ریشه آن مربوط به سال 1990می شود، علیه دین مردم است، سندی که «نه» ما هیچ کشوری آن را امضا نکرده است.
رئیس جمهوری منتخب افزود: سندی که به عنوان اقدام عمل و یک توصیه است، سندی که دولت یازدهم به صراحت نوشته است آنهایی که با قانون، دین، اخلاق و فرهنگ ما سازگار نیست، نمی پذیریم و کان لم یکن است.
روحانی افزود: مردم ما متدین هستند به دین و فرهنگ خود بسیار حساس هستند اما این دروغ ها کارگر نیفتاد، مردم به تخریب نه گفتند، نه به سخنان غیر دقیق گفتند ، مردم «آری» به اتحاد، تعامل ، اعتدال وعقلانیت گفتند.
وی خاطرنشان کرد: بسیار مهم بود که مردم ما در این انتخابات به همه نهادها و ارگان ها گفتند هر کس به جای خود، هرکس به کار خود، مردم به نیروهای مسلح ما ازعمق جان عشق می ورزند.
رئیس جمهوری اضافه کرد: مردم ما به رسانه ها هم علاقمند هستند، به قوای دیگر هم علاقمند هستند اما نمی پذیرند که یک نهاد ملی یا حتی به یک معنا فراملی به فروملی تبدیل شود.
روحانی ادامه داد: مردم به یک جناح گفتند ما احترام نهادهای خود را حفظ خواهیم کرد و اجازه نخواهیم داد یک گروه اندک از نهادی که متعلق به کل مردم است ...، ولایت فقیه رهبر معظم انقلاب متعلق به کل ملت ایران، تعلق به گروه یا جناح خاص ندارد.
وی تصریح کرد: مردم به پایین آوردن مقام رهبری و سپاه نه گفتند. مردم به پایین آوردن مقام سپاه، بسیج، ارتش ونیروهای مسلح نه گفتند، سپاه متعلق به کل ملت ایران است.
 
**پیام انقلاب ما همبستگی ملی و گفت و گوی بین المللی است
رئیس جمهوری همچنین با بیان این که مردم خواستند اعلام کنند که یک ملت هستیم و صدای ما باید شنیده شود، گفت: ترانه همه مردم و صدای موسیقی وحدتشان یکسان بود. همه اقوام و همه مذاهب، روستایی و شهری و همه، مثل هم رای دادند و همه گفتند ما یک مسیر را انتخاب کرده ایم. چرا وحدت، چرا اعتدال، چرا عقلانیت،برای پیشرفت و اقتصاد کشورمان، مردم می دانند اقتصاد ما بدون وحدت و اتحاد پیشرفت نخواهد کرد.
وی تصریح کرد: مردم می دانند اقتصاد ما بدون رقابت معقولی که رقابت بر مبنای کیفیت محصول باشد نه برمبنای قدرت سیاسی یا امنیتی و آنگاه است که اقتصاد ما پیشرفت می کند.
وی با بیان این که مردم ما به برنامه رای دادند و می دانستند که اقتصاد و اشتغال با سرمایه گذاری امکان پذیر است، افزود: سرمایه گذاری نیز در سایه امنیت و آرامش، آزادی و تعامل سازمنده با جهان امکان پذیر است.
رئیس جمهوری مننتخب دوازدهم همچنین گفت: مردم ما خواستند بگویند هیچ کس حق ندارد سلیقه خود را به دیگران تحمیل کند و همه باید تابع قانون باشیم و هیچ فرد و نهادی، فرای قانون نمی شناسیم و سلیقه ها بجای خود محترم است اما تحمیل سلیقه معنا و مفهوم ندارد.
روحانی همچنین اظهار داشت: مردم ما می خواهد طبق دین و فرهنگ و انقلابشان باشد و مردم بهتر از همه معنای انقلاب را می فهمند و این مردم بودند که در انقلاب، همه در کنار هم در خیابان گفتند استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی و انقلاب بجز این سه کلمه نیست.
وی تصریح کرد: همه مردم ما رای دادند و هیچ کس حق ندارد انقلاب را به درون خیمه خود بکشاند. انقلاب ،دین و اعتقادات آسمانی بر سر مااست. همه مردم ما نسبت به دین و انقلاب خود حساس هستند.
دوازدهمین رئیس جمهوری منتخب همچنین گفت: انتخابات ما یک پیام داشت و مردم ما خواستند بگویند، ای همه مسئولین مردم را باور کنید و مردم یعنی قدرت ملی، فرهنگ ایرانی و اسلامیت، انقلاب اسلامی، دموکراسی و باید جوانان، زنان، اقوام و مرزنشینان را باور کنیم و رای مرزنشیان، روستاییان، حاشیه نشین های کلان شهرها را ببیند، با آن که در فشار و رحمت هستند ولی برای آرامش و سرنوشت خود پای صندوق های رای آمدند.
وی افزود: مردم خواستند بگویند پیشاپیش 40 سالگی انقلاب را جشن گرفته ایم و بگویند برای قرن آینده یعنی سال 1400 خود را آماده کرده ایم و به ملت های منطقه بگویند ما در کنار شما هستیم و دولت دوازدهم و ملت ایران در کنار شما است و به حول و قوه الهی تروریسم را ریشه کن و در طول چهار سال آینده ثبات را به منطقه بر می گردانیم.
وی اظهار داشت: ما خواستیم به دنیا بگوییم که ما با احترام متقابل و منافع مشترک، با هم تعامل و همکاری می کنیم و خواستیم به دنیا بگوییم پیشرفت جهان بدون وحدت و هماهنگی و بدون همزیستی مسالمت آمیز امکان پذیر نیست و خلاصه پیام انتخابات ما هبستگی ملی و گفت وگوی بین المللی بود


 رئیس‌جمهور منتخب با بیان اینکه ملت ایران بزرگترین حضور خود را به نمایش گذاشت، گفت: ۴۲ میلیون نفر جمعیت در پای صندوق‌های رأی حاضر شدند که اگر می‌توانستند رأی همه آنهایی را که در صف بودند، اخذ کنند، آمار به ۴۵ میلیون نفر می‌رسید.
 
وی ادامه داد: مردم با این حضور خواستند بگویند که در کشور ما تکثر به رسمیت شناخته شده و هیچ‌ گروه و هیچ جناحی قابل حذف نیست؛ مردم حضور دارند و از همه باید برای ساختن ایران پرآوازه بهره بگیریم.
 
سند ۲۰۳۰ آنجا که با دین و اخلاق ما سازگار نیست، کان لم یکن است
 
رئیس‌جمهور اظهار داشت: در این انتخابات مردم در تراز بالاترین دموکراسی‌های جهان حضور یافتند؛ مردمی که دارای مشکلات اقتصادی هستند و در روستاها با مشکلات مواجه هستند، اما به پول «نه» گفتند؛ مردمی که به فکر اقتصاد بزرگتر هستند، به درآمد میلیونی ۲.۵ برابری تخیلی «نه» گفتند.
 
روحانی مدعی شد: «نه» مردم به فریبکاران بزرگتر بود؛ کسانی که تلاش کردند به مردم بگویند که دین آنها در خطر است؛ می‌خواستند بگویند که سند ۲۰۳۰ علیه دین آنها است؛ سندی که نه ما بلکه هیچ کشوری امضا نکرده و فقط یک توصیه است و دولت یازدهم هم با صراحت نوشته که آنجا که با دین و اخلاق ما سازگار نیست، کان لم یکن است.
 
وی با ادعای اینکه این دروغ‌ها کارگر نیفتاد، ادامه داد: مردم به تخریب و سخنان غیردقیق «نه» گفتند و به وحدت، اتحاد، تعامل و تعادل «آری» گفتند.
 
رئیس‌ دولت تصریح کرد: بسیار مهم بود که مردم در این انتخابات به همه نهادها و ارگان‌ها گفتند که هر کسی در جای خود و کار خود؛ مردم به نیروهای مسلح از عمق جان عشق می‌ورزند و به رسانه‌ها علاقه‌مند هستند، اما نمی‌پذیرند که یک نهاد ملی یا فراملی تبدیل شود به فروملی.
 
اقتصاد بدون وحدت و اتحاد پیشرفت نخواهد کرد
 
روحانی عنوان کرد: ولایت‌فقیه متعلق به ملت ایران است و تعلق به گروه خاصی ندارد؛ مردم به پایین آوردن مقام رهبری و سپاه و بسیج و نیروهای مسلح نه گفتند؛ مردم خواستند اعلام کنند که ما یک ملت مستقیم هستیم و باید صدای ما شنیده شود.
 
وی ادامه داد: مردم ما می‌دانند که اقتصاد بدون وحدت و اتحاد پیشرفت نخواهد کرد و بدون رقابت معقول اقتصادی که رقابت بر مبنای کیفیت محصول باشد، نه بر مبنای قدرت سیاسی، اقتصاد پیشرفت نمی‌کند.
 
رئیس‌جمهور با بیان اینکه اشتغال در سایه سرمایه‌گذاری امکانپذیر و سرمایه‌گذاری نیز در سایه آزادی و تعامل سازنده با جهان امکانپذیر است، گفت: مردم می‌خواستند بگویند که هیچ‌کس حق ندارد سلیقه خود را به دیگران تحمیل کند و همه باید تابع قانون باشند.
 
وی تصریح کرد: همه مردم ما انقلابی هستند و هیچ‌کسی حق ندارد انقلاب را به درون خانه خود بکشد؛ همه مردم نسبت به دین و فرهنگ خود حساس هستند.
 
روحانی اظهار داشت: انتخابات ما یک پیامی داشت که «ای همه مسئولان، مردم را باور کنید؛ مردم یعنی انقلاب اسلامی و دموکراسی». زنان و جوانان‌هایمان را باور کنیم، اقوام و مرزنشینان خود را باور کنیم و رأی حاشیه‌نشین‌های کلانشهرها را ببینیم که با آنکه در فشار و زحمت‌ هستند، برای سرنوشت خود پای صندوق‌های رأی آمدند.
 
پیام انتخابات ما به جهان همزیستی مسالمت آمیز و تعامل سازنده است
 
رئیس‌جمهور افزود: مردم خواستند که پیشاپیش ۴۰ سالگی انقلاب را جشن بگیرند و بگویند که برای قرن آینده یعنی سال ۱۴۰۰ آماده‌ایم.
 
وی در ادامه گفت: مردم خواستند به ملت های منطقه بگویند دولت دوازدهم و ملت در کنار شما هستند و تروریسم را ملت ایران ریشه کن خواهند کرد و ثبات را به منطقه بر می گردانند. ملت ما در این انتخابات به جهانیان گفتند با احترام متقابل حاضر هستیم تعامل کنیم و صلح در جهان بدون احترام و همزیستی متقابل امکانپذیر نیست؛ پیام انتخابات ما به جهان همزیستی مسالمت آمیز و تعامل سازنده است.
 
روحانی در پاسخ به سئوال خبرنگار ایسنا مبنی بر اینکه شما ۴ سال پیش خود را حقوقدان نامیدید و در اولین صحبت هایتان بعد از پیروزی در انتخابات از تعبیر «وکیل ملت» استفاده کردید؛ منظور شما از این عبارت چیست و آیا می توان نماد این تعبیر را احقاق کامل حقوق مردم در قانون بدانیم، گفت: یکی از اهداف ما در گذشته و امروز احقاق حقوق مردم در همه زمینه هاست.
 
رئیس جمهور ادامه داد: احقاق حقوق ملت در سایه انسجام ملی و اقتدار بدست می آید. اگر در زمینه هسته ای توانستیم موفق شویم به دلیل این بود که مردم پشت سر رهبری یک انسجام ملی و اتحاد ملی ایجاد کردند و دولت با استفاده از این قدرت در صحنه ملی توانست از تحریم ها عبور کند.
 
روحانی افزود: برای اینکه سایر حقوق ملت را احقاق کنیم راه آن همان انسجام ملی و اجماع هم قوای داخلی کشور پشت سر رهبری است که انشاالله بتوانیم به آن دست پیدا کنیم
 
اجتماع در عربستان یک اجتماع نمایشی بود
 
روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه المنار لبنان در خصوص دیدار ترامپ و سران کشورهای اسلامی و امکان زمینه سازی برای بحران جدید در منطقه، گفت: این اجتماع در عربستان یک اجتماع نمایشی بود و ارزش سیاسی و عملی نداشت؛ از این نمایش ها قبلا هم عربستان درست کرده بود.
 
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه مبارزه با تروریسم با جلسه و دادن پول ملت به ابرقدرت ها امکان پذیر نیست، اظهار داشت:  آنکه در منطقه در مقابل تروریست ها ایستاده ملت عراق، سوریه و ملت لبنان است. ملت ایران هم از طریق دیپلمات ها و مستشاران نظامی اش به این ملت ها کمک کرده است.
 
وی ادامه داد: چه کسی باعث شد امروز داعش در شهرهای بزرگ عراق مستقر نباشد؟  جز ملت عراق، جز ملت سوریه؟ ملت ایران هم در کنار آنها بوده و خواهد بود.
 
روحانی تصریح کرد: چه کسی می تواند در این منطقه ادعا کند که بدون ایران ثبات منطقه حفظ خواهد شد و امنیت کامل مستقر می شود؟ چه کسانی به تروریست ها پول داده و می دهند و از آنها حمایت کردند؟ دولت هایی که از تروریست ها حمایت کرده اند نمی توانند ادعای مبارزه با تروریست ها را مطرح کنند.
 
دولت آمریکا هیچ وقت با تروریست ها مبارزه نکرده است
 
رئیس جمهور گفت: دولت آمریکا هیچ وقت با تروریست ها مبارزه نکرده، اما مردم آمریکا حتما با تروریست ها مخالف هستند و خون کشته شدگان در ۱۱ سپتامبر با دادن پول پاک نمی شود.
 
وی افزود: حزب الله لبنان  در مجلس و دولت لبنان با رای مردم حضور دارد و مورد اعتماد همه مردم لبنان است. باید صادقانه با تروریست مبارزه کرد.
 
روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم که وعده های روحانی در انتخابات را برشمرد در خصوص پایبندی به این وعده ها، گفت: من وعده هایی در انتخابات دادم و همه تلاشم عمل به وعده هاست. در دولت یازدهم تلاش کردم به همه وعده هایم عمل کنم و تا حدود زیادی موفق بودم.
 
رئیس جمهور ادامه داد: در آن دوره با مشکل کاهش قیمت نفت روبرو شدیم. در دولت دوازدهم حتما تلاش می کنیم که صادرات غیر نفتی ما به دو برابر برسد.
 
وی ایجاد ۹۵۰ هزار شغل در سال را مشروط به سرمایه گذاری خواند و گفت: ما دنبال اشتغال هستیم، اما ایجاد ۹۵۰ هزار شغل در سال به شرط و شروطی است که در برنامه ششم نیز ذکر شده است. برای تحقق این وعده باید ۷۷۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری خارجی صورت گیرد.
 
خود را متعهد به اجرای برنامه هایم می دانم
 
رئیس جمهور تاکید کرد: تلاش ما این است که روابط مان با جهان به گونه ای باشد که سرمایه داخلی و خارجی را جذب کنیم. نسبت به افرادی که در فشار اقتصادی هستند تلاش داریم مستمری آنها را به سه برابر افزایش دهیم. هدف ما این است که در سال ۱۴۰۰ فقر مطلق را از بین ببریم. همه این وعده ها بر اساس برنامه های دقیق بود که در کتاب برنامه های دولت دوازدهم نیز ذکر کردیم.
 
وی تصریح کرد: خود را متعهد به اجرای برنامه هایی می دانم که اعلام کردم و از همه رقبایم تشکر می کنم و کمک می خواهم؛ اگر کسی این دولت را قبول ندارد بخاطر مردم و ملتش کمک کند.
 
روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار آسوشیتدپرس در خصوص اظهارات ترامپ در عربستان و همچنین احتمال گفتگوی بین ایران و امریکا گفت: ایران و امریکا در طی ۴۰ سال گذشته مسیر پرپیچ خمی را با هم طی کردند. امریکایی ها از انواع شیوه ها علیه ملت ایران استفاده کردند و همواره شکست خوردند. از داستان طبس تا جنگ هشت ساله و فشار تحریم ها.
 
رئیس جمهور تصریح کرد: شاید تنها یک جا امریکایی ها توانستند موفقیت نسبی به دست آوردند آنجا هم زمانی بود که در مقابل ملت ایران سر فرود آوردند و پای میز مذاکره با ملت ایران با احترام حرف زدند که هم به نفع امریکایی ها بود و هم ایران و برد- برد بود.
 
امریکایی ها نسبت به منطقه ما همیشه اشتباه کردند
 
وی گفت: امریکا اگر راه دیگری را انتخاب کند مجددا شکست خواهد خورد.
 
روحانی ادامه داد: ما منتظریم دولت جدید امریکا استقرار فکری و موضع گیری پیدا کند تا ما بتوانیم قضاوت دقیق تری داشته باشیم.

... متن فوق بخشی از مصاحبه دکتر روحانی است.

منبع : گیلان 24

برچسب ها : روحانی،مردم،انتخابات،فرهنگ،انقلاب اسلامی، دیپلماسی،

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است