تحلیل سیاسی روز،

انتخابات شوراها و ثروتی که بر باد می رود!؟

پنجمین دوره انتخابات شوراهای شهرو روستا جمعه 29 اردیبهشت ماه همزمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود.شرکت در هر دو انتخابات و ثبت یک حماسه ی دیگر برای هر ایرانی در هر کجای جهان که باشد، یک فرض است چرا که مردم سرنوشت خود را با این حضور پر شور به رخ جهانیان می کشانند. با مشارکت حداکثری بی تردید پایه های نظام اسلامی مستحکم می شود و امکان گفتمان و چانه زنی ها ایران با جهان به شدت تقویت خواهد شد. ملت ها و دولت ها با حضور حماسی مردم در پای صندوق های رای ایران را به گونه ای متفاوت تحلیل می کنند به خصوص آنکه رهبر معظم انقلاب اسلامی همچون بنیان گذار نظام جمهوری اسلامی  بر این حضور تاکید موکد دارند.
در انتخابات این دوره ریاست جمهوری گرچه باز هم هزینه ها کم نبود، اما الحق و والانصاف صدا و سیمای ایران جور همه را به درستی کشید . به نظر می رسد شایسته تر آن است که از دوره های آینده رقابت های ریاست جمهوری چندان نیازی به تبلیغات نامزدها نباشد و هر نامزد در مرکز هر استان و هر شهرستان فقط یک ستاد برای ارتباط با مردم " پایگاه ارتباط مردمی " تشکیل دهند و از چاپ حجم بالای پوستر و بنر و کارت خودداری شود. مردم و نامزدها می دانند که پوسترها و بنرها دیگر تاثیر چندانی ندارند ، زیرا فضای مجازی و رسانه ملی به قدر کافی درشناسایی نامزدها نقش آفرینی دارند.
شوراها و پولهای بی حسابی که دور ریخته می شود
.... اما بیشتر سخن نویسنده با نامزدهای انتخابات و مجریان این صحنه است که هر دو در اشتباه به سر می برند و به جز دور ریختن پول و ثروت شخصی و شبه دولتی و گاه دولتی کار دیگری در عرصه انتخابات شوراهای شهرو روستا صورت نمی گیرد.
چندین هزار نفر برای انتخابات شوراها نامزد شده اند و هر کدام جداگان کارت، پوستر، بنر چاپ کرده ، به رسانه ها سفارش داده اند، سفره پهن کرده و وعده های عجیب به مردم داده اند که این ها فقط بخشی از هزینه ها به شمار می رود. قول و قرار های پشت پرده و جا به جا شدن مسئولان و انتقال پولهای میلیونی در حساب ها " به قول یکی از کارکنان بانکی اگر به بانک ها سری بزنید این روز این موضوع را به شفاف مشاهده خواهید کرد" همه و همه برای ورود به شورای شهر و شهرستان است.
به راستی در شوراها چه خبر است و چرا این همه دست و پا می شکنند و خود زنی می کنند و شب و روز ندارند – به راستی همه می خواهند به مردم خدمت کنند که اگر خدمت می کردند در این چند دوره قبل مردم باید شاهد خدمات گذشتگانی بودند که همین قولها را دادند.!
به نظر نویسنده خیلی شایسته خواهد بود که رادیو ها، رادیو نماها، تلویزیون های سراسری " شبکه های مختلف" و استانی و شهرستانی بیایند قبل از انتخابات به موازات مناظره های نامزدهای ریاست جمهوری به شوراها هم زمانی بدهند و بابت پخش هم پولی دریافت کنند که هم کسری بودجه صدا و سیما جبران می شوند، نامزدها کلی کیف خواهند کرد و مردم هم مستقیم می بینند و می شنوند که فلان نامزد چند مرده حلاج است و چه میزان تخصص، دانش و تجربه دارد.
یک نمونه از خروار
در شهر رشت مرکز استان گیلان بیش از 300 نامزد تایید صلاحیت شدند " اساسا چرا این همه و با چه هدفی شرکت کرده اند!"  و براساس بررسی های نویسنده به جز کم تر از 10 نفربقیه تا آنجا که تلاش و توان جسمی و مالی و فامیلی و رانتی داشتند برای چاپ پوستر و بندر سعی کردند. این همه تلاش و امید به ورود در شورا " البته برای خدمت !!"  فقط  برای انتخاب 11 نفر از میان 300 نفر است.!؟
برخی از نامزدها  علاوه بر کارهای تبلیغاتی وسیع ، ضمن به راه انداختن کارناوال، دادن شام و نهار و حتی صبح های گسترده ، برگزاری برنامه های موسیقی و نمایش و امثال آن تلاش کردند تا نظر  شهروندان را به سوی خود جلب کنند.  
گفته می شود بعضی از آنها تا 500 میلیون تومان هزینه کرده اند که اگر در شورا ماهی 2 میلیون تومان دریافت کنند در چهار سال می شود به عبارتی " کم تر از 100 میلیون تومان – بقیه این هزینه ها باید از کجا کسب شود.  باز هم گفته می شود یکی از راه ها شناسایی منابع در آمد و زد و بندهای پشت پرده املاک و اخذ امتیازها و امثال آن است که آن هزینه ی 500 میلیون تومانی را پوشش می دهد.
اقایان و خانم های آگاه باشند که مردم حتی آن روستایی هم  با همه مشکلات زندگی و عدم ارتباط کافی با جهانی بیرونی دیگر این ها را می داند و شما به خودتان زحمت ندهید.
 
چه کسانی در این کشاکش بردند....
در جریان انتخابات شورا ها شهر و روستا  "  داربستی های ، چاپخانه های بزرگ و کوچک ، کانون های تبلیغاتی ، پرده نویسی ها ، فروشندگان رنگ و ابزار فروشان،  خطاط های محلی ،  برخی گروه های نمایشی طنز و موسیقی،  اجاره دهندگان زمین و ساختمان برای ستاد ها ، و مهم تر از همه بنر نویس ها خوب بردند و خوردند " نوش جان شان " ما بخیل نیستیم .
پرسش ما این است ، فردی که می داند حتی یک درصد هم امکان رای آوری ندارد و حتی بستگانش هم به او رای نمی دهند برای چه در این کارزار پر هزینه شرکت می کند.
از سوی دیگر چرا حاکمیت و دولت برای دور ریختن این همه پول که ثروت و سرمایه کشور است چاره اندیشی نمی کند و به گونه ای برنامه ریزی ندارد که افراد با هزینه های بالا از شکم زن و فرزندشان بزنند که مثلا می خواهند وارد شورا شده و به قول خودشان قصد خدمت دارند.!
نیتجه:  
بیاییم برای یک بار هم که شده " آنهایی که شرکت می کنند ، عاقل تر باشند و بی جهت درآمد خود و حق زن و فرزندشان را بر باد ندهند مگر آنکه تا حد زیادی امید به رای آوری در مقیاس شهر و روستا داشته باشند. دولت و حاکمیت هم تدبیری کند که چنین پولهایی دور ریخته نشود و از طریق رسانه ملی و فضای مجازی امکان معرفی افراد میسر و شناخت ها نسبت به هر نامزدی که انتظار موفقیت در انتخاب شدن را دارد، مدیریت شود.     

                        مجید محمدپور
                                                     مدیر مسئول  -  27 اردیبهشت ماه 1396    

منبع : گیلان 24

برچسب ها : انتخابات، شوراها،ثروت،هزینه کرد، نامزدها،دولت،ریاست جمهوری،صدا و سیما، فضای مجازی، تبلیغات،

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است