معاون اول دستگاه قضایی،

وزیران دولت یازدهم لیست اموال را اعلام کرده اند

گیلان 24 و نشریه ی واکنش: سخنگوی دستگاه قضا درباره آخرین وضعیت پرونده های داغ قضایی که این روزها به نظر می رسد در ارتباط کاملی با انتخابات ریاست جمهوری تلقی شده، توضیح داد.

حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای در صدو دوازدهمین نشست خبری خود هفته وزارت اطلاعات را تبریک گفت و ضمن آرزوی توفیق برای سربازان گمنام امام زمان اظهار کرد: درطول مدتی که مسئله انتخابات مطرح بود در سراسر دادگستری‌ها، ۱۹۶ پرونده تا الان به دستگاه قضایی رسیده است که بیشترین آنها مربوط به شورای حل اختلاف است. از مجموعه ۱۹۶ پرونده سهم موضوعات مربوط به انتخابات شورا بیشتر است.
 
۸۰۰ مورد تذکر به نامزدها و ستادهای انتخاباتی
 
معاون اول قوه قضاییه خاطرنشان کرد: ستاد پیشگیری از تخلفات انتخاباتی نیز بیش از ۸۰۰ مورد تذکر به صورت تلفنی یا حضوری به ستادها، نامزدها و افراد متفرقه در مسئله انتخابات داده است. از جمله به حدود ۱۰۰ مورد افرادی که در کانال‌های تلگرامی فعالیت می‌کنند تذکر داده است که از این ۱۰۰ مورد ۵۷ مورد مربوط به جریانات اصولگرا و مابقی مربوط به جریان اصلاح‌طلب است.
 
سخنگوی قوه قضائیه افزود: در  ۱۸ مورد هم از آنها دعوت حضوری به عمل آمد و مطالبی را به آنها یادآور شدند که همه اینها در مرحله پیشگیری می‌باشد. از این ۱۸ مورد ۸ مورد مربوط به اصولگرایان، ۲ یا ۳ مورد مربوط به افراد متفرقه و باقی مربوط به اصلاح‌طلبان است.
 
صدور کیفرخواست برای ۴۶ متهم پرونده ریخته‌گران
 
او در ادامه تاکید کرد: در پرونده ریخته‌گران هم ۴۶ متهم کیفرخواست به آنها داده شد که باید در این مورد از خود دفاع کنند.
 
تعیین تکلیف بیش از یک میلیون پرونده موسسه ثامن‌الحجج
 
محسنی‌اژه‌ای در توضیح آخرین وضعیت پرونده موسسه مالی و اعتباری ثامن‌الحجج اعلام کرد: در آخرین گزارشات مربوط به این پرونده یک میلیون و ۲۴۴ هزار حساب تعیین تکلیف شد و رقمی بالغ بر ۹هزار و ۳۰۰ میلیارد پرداخت شده و ۳۵۰۰ میلیارد تومان دیگر باقی مانده است.
 
سخنگوی دستگاه قضایی ادامه داد: کسانی که تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان در نزد این موسسه داشته‌اند با توجه به اسنادی که به امضا رسانده‌اند در مرحله اول ۳۵ میلیون تومان دریافت کردند و مابقی آن طی روند قانونی پرداخت خواهد شد که البته تمامی املاک شناسایی و فوراً به مزایده گذاشته شده است.
 
او با اشاره به حجم مراجعات مردمی به قوه قضائیه اعلام کرد: در فروردین ماه امسال بیش از ۱۶هزار و ۱۱۰ مورد پرونده از طریق سامانه گویا و سامانه وب به ما ارجاع داده شده است که بیشترین آن مربوط به مهریه است.
 
توضیحات درباره پرونده البسه کشف شده در منزل وزیر آموزش و پرورش
 
اژه‌ای درباره پرونده‌ کشف البسه در منزل وزیر آموزش و پرورش و جنجال‌های رسانه‌ای آنها اظهار کرد: در مورد پرونده شرکت آمیتیس طراوت کودکی که مربوط به وزیر محترم آموزش و پرورش بوده در هفته گذشته توضیحاتی داده شد. اصل ماجرا این است که گزارشی از سوی نیروی انتظامی که به عنوان ضابط قوه قضائیه شناخته می‌شود به مقام قضایی حوزه مربوطه داده شده و موضوع آن وجود مقادیر زیادی البسه در خانه وزیر محترم آموزش و پرورش بوده است. پس از آن مقام قضایی دستور بررسی منزل را صادر می‌کند و ضابطان پس از ورود به منزل با محافظان وزیر روبرو می‌شوند و آنها اعلام می‌کنند که تمامی اجناس مربوط به دختر وزیر مربوطه بوده و تمامی آنها با اخذ مجوز قانونی وارد و در اینجا انبار شده است.
 
او ادامه داد: محل مربوطه پس از بازرسی پلمپ می‌شود و گزارش به دلیل اینکه مربوط به جرائم سازمان یافته نبوده و بحث قاچاق در آن مطرح بوده به صورت ذاتی به تعزیرات ارجاع داده می شود. در این بین چند روز تعطیلات رسمی وجود داشته که در نهایت پرونده به تعزیرات منتقل شده و در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ماه و بعد از ۴۸ ساعت بعد حکم مربوطه صادر می‌شود.
 
محسنی‌اژه‌‌ای افزود: بنده در جلسه گذشته هیچ گونه توضیحی در مورد صاحب این اقلام ندادم و متاسفانه سخنان من توسط دولت مورد انتقاد قرار گرفت و در نهایت آقای پورمحمدی به عنوان وزیر دادگستری مصاحبه‌ای در این خصوص انجام داده و اعلام کردند که پرونده با فوت وقت به دست ما رسیده است اما در نهایت شبعه ۲۷ تعزیرات رای پرونده را صادر و اعلام می‌کند که کالای مربوطه قاچاق به حساب نمی‌آید.
 
سخنگوی قوه قضائیه در تشریح مشخصات شرکت مذکور اظهار کرد: این شرکت با نام تجاری آمیتیس طراوت کودکی در سال ۹۳ به ثبت رسیده است و مالکیت آن مربوط به وزیر محترم آموزش و پرورش جناب آقای فخرالدین دانش‌آشتیانی و خانواده ایشان می‌باشد. از تاریخ ثبت این شرکت جناب آقای آشتیانی به عنوان رئیس هیات مدیره و دختر ایشان به عنوان مدیرعامل این شرکت منصوب و تمامی صورتجلسات در این مدت به امضا ایشان رسیده است.
 
او افزود: حوزه فعالیت این شرکت مربوط به نمایندگی یک شرکت ایتالیایی می‌باشد که اقدام به واردات و صادرات منسوجات داشتند.
 
سخنگوی قوه‌قضاییه افزود: نکته‌ای که در مورد این پرونده باید مورد اشاره قرار گیرد این است که تمامی اجناس مذکور با کارت بازرگانی مربوط به شرکت تولیدی بازرگانی راتین گستران طبرستان وارد شده که حوزه فعالیت این شرکت فنی مهندسی بوده و در فریدون کنار واقع شده است. در اینجا باید بگوییم که این شرکت با توجه به ماهیت فنی و مهندسی خود نمی‌تواند دخالتی در امر واردات و صادرات کشور داشته باشد اما حداقل دو محموله نامربوط به فعالیت این حوزه وارد کشور شده و سوابق آن در گمرک وجود دارد.
 
او با اشاره به مقررات صادرات و واردات کشورمان یادآور شد: در تبصره ۳ مقررات صادرات و واردات آمده است که شرکت واردکننده حتماً می‌بایست در حوزه فعالت مشخص شده خود و همچنین حوزه فعالیت مشخص شده در کارت بازرگانی اقدام به صادرات و واردات کند و همچنین در تبصره ۴ همین مقررات آمده است که دارنده یک کارت بازرگانی حق واگذاری آن را به شرکت و شخص حقیقی دیگر ندارد و نمی‌تواند آن را برای استفاده در اختیار اشخاص دیگر قرار دهد.
 
محسنی اژه‌ای افزود: اگر کسی اتهامی متوجه او باشد رسیدگی و رفع اتهام شود قوه قضائیه خوشحال می‌شود. ما دوست نداریم که افراد محکوم شوند بلکه دوست داریم با دفاع از خود رفع تعقیب شوند. از این جهت که سازمان تعزیرات بتواند  ظرف کمتر از ۴۸ ساعت به همکار خود وزیر آموزش و پرورش کمک کند و حکم برائت صادر کند خوشحال و امیدواریم که همه پرونده‌ها کمتر از ۴۸ ساعت بررسی شود.
 
  
نمی‌توانم جزئیات پرونده فرار قائم مقام آستان قدس را بگویم
 
سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی در رابطه با فرار قائم مقام آستان قدس رضوی و اختلاف صورت گرفته در این نهاد گفت: پرونده‌ای در این خصوص تشکیل شده است و نمی‌توانیم فعلاً جزئیات آن را بگوییم. داستان تهران هم این موضوع را اشاره کردند که با جدیت به دنبال آن هستیم.
 
وزرای دولت یازدهم لیست اموال خود را اعلام کرده‌اند
 
اژه‌ای در پاسخ به این سوال درباره اینکه آیا همه مسولان و وزرای دولت یازدهم لیست اموال خود را داده‌اند گفت: هرکس که منصوب بشود دفترچه‌ای برای او فرستاده می‌شود تا طبق آن دفترچه لیست اموال خود را در ابتدای شروع به خدمت و انتهای شروع به خدمت اعلام کند. تاکنون تمام وزرای دولت یازدهم لیست اموال خود را اعلام کرده‌اند. فقط یک مورد نقص در مورد فرزند یکی از وزرا وجود داشت که در حال رفع است.
 
او در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا به مسائل حقوقی کارمندان موسسه ثامن‌الحجج رسیدگی می‌شود یا نه گفت: هیات تسویه شروع به کار کرده است. این موسسه نزدیک به ۵۰۰ شعبه داشت و ۱۵۰۰ کارمند. فعلاً اطلاع ندارم که مسائل مربوط به آنها در کدام مرحله رسیدگی وجود دارد.
 
سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی در مورد خبرهایی که در مورد شکایت برخی از نامزدها از مباحث مطروحه در مناظره کرده‌اند گفت: در مورد انتخابات ریاست جمهوری کمیسیون خاصی راجع به این موضوع رسیدگی می‌کند و تا آنجا که می‌دانم تذکراتی حتی به صورت کتبی هم شده است. اینکه از کمیسیون شکایتی به قوه قضائیه و دادستانی انتقال داده شده است تا کنون گزارشی به من نرسیده و اطلاع ندارم.
 
محسنی اژه ای در پاسخ به سوالی مبنی براینکه چرا قوه قضائیه در مورد نشر اکاذیب و گاهاً افتراهایی که زده می‌شود راساً شکایت نمی‌کند گفت: مواردی که قوه می‌تواند وارد عمل شود پیش‌بینی شده. برخی جاها شاکی خصوصی لازم دارد و یا اینکه اولاً دروغ بودن اظهارات باید ثابت شود و شخص یا دستگاه مورد نظر باید شکایت کند تا قوه رسیدگی کند.
 
اگر از سامانه کارانه ملی شکایت شود بررسی می‌کنیم
 
معاون اول قوه قضائیه در پاسخ به سوالی در رابطه با اینکه یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سایتی برای ثبت نام دریافت کارانه راه‌اندازی کرده است که ممکن است باعث ایجاد شبهه در خرید رای شود گفت: فعلا شکایتی در مورد این مسئله نشده است و اگر شکایتی شود بررسی می‌کنیم.

منبع : گیلان 24

برچسب ها : معاون اول، قوه قضاییه، لیست اموال، دولت یازدهم، وزیران،

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است