دیدگاه سیاسی،

کی به نفع چه کسی کنار می رود

دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران با برگزاری اولین مناظره وارد مرحله تازه ای شده است.

آنچه در این مناظره تاکنون رخ داد،  اکنون در فضای مجازی به شکلی فزاینده و گسترده ای در داخل و خارج از کشور بازتاب دارد و دامنه گمان زنی ها و پیش بینی ها نه تنها قطع نشده که هر روز بر میزان آن افزوده می شود. در واقع این همان خواست به حق و دور اندیشانه مقام معظم رهبری است که تنور انتخابات و حضور مردم برای حضور در این حماسه ملی پررنگ باشد و حتی کسانی که با نظام اسلامی زاویه دارند ، شایسته است در سرنوشت سرزمین شان مشارکتی فعال داشته باشند.
 صادق خرازی سفیر سابق ایران در  فرانسه به تازگی اعلام کرده است که مشخص نیست در جناح اصلاح طلب ها و اعتدال گرایان " تیم دولت" چه کسی به نفع چه کسی کنار می رود و باید منتظر بود  و دید، دیدگاه های مردم در روزهای آینده به کدام سمت می رود.  
حبیبی دبیر کل حزب موتلفه  نیز که اقا میرسلیم  از سوی این حزب قدیمی و استخوان دار  در  کارزار انتخابات ریاست جمهوری معرفی شدده است هم گفته، این نامزد انتخاباتی تا آخرین مرحله در صحنه خواهد بود و آن زمان در باره سرنوشت انتخابات و تداوم حضورشان تصمیم گیری می شود .
در میان مردم هم گمان زنی ها با نقش پر رنگ صدا و سیما، فضای مجازی و رسانه های مکتوب و خبرگزاری ها  قوت گرفته است که در تیم دولت احتمال آنکه جهانگیری بماند ، بسیار زیاد است. " به خصوص آنکه خودش روز یکشنبه دهم اردیبهشت ماه برای دومین بار کنار رفتنش را از چرخه رقابت ها نپذیرفته و به اما و اگر ها  مرتبط می داند.
کاربران در فضای مجازی هر گروه و فردی بنا به خواسته خود اظهار نظرهایی می کند، اما به نظر می رسد که در روز 28 اردیبهشت ماه اسحاق جهانگیری با همین ورود پر مخاطب و صحنه گردانی مناسب که موجب توجه افکار عمومی به او شد به نفع دکتر روحانی کنار برود و در همین پست معاونت اول ریاست جمهوری باقی می ماند تا به کمک رئیس جمهوری برنامه های ناتمام چهار سال اول را کامل کنند. آنچه هم اکنون در حال اجرا است، یک برنامه ریزی دقیق و مدبرانه است که به نظر می رسد از قبل بر روی آن اندیشه شده باشد.
نگارنده اعتقاد دارد، جهانگیری با این آرایی که از مردم به خود اختصاص داده و نظرها را جلب کرده است، تلاش می کند خود را برای دوره سیزدهم انتخابات ریاست جمهوری آماده کند، ضمن آنکه چهار سال فرصت طلایی دارد که بیش از پیش خود را اثبات کند.
در نقطه مقابل هم به نظر می رسد که  محمد باقر قالیباف که با شمشیر از رو بسته وارد میدان شده  و قصد کوتاه آمدن را هم ندارد ، آقا میرسلیم  که با آرامش و متانت بیشتری حضورش را مدیریت می کند، هر دو به نفع ابراهیم رئیسی کنار می روند و به نظر نمی رسد که هاشمی طبا براساس نظر سنجی ها و مواضع اش در جریان رقابت های انتخاباتی رای چندانی را کسب کند.
در حقیقت از هم اکنون باید رقابت اصلی انتخابات 29 اردیبهشت ماه را بین روحانی و رئیسی تعریف کرد " احتمال ضعیفی دارد که قالیباف در صحنه باقی بماند" که تا اینجای کار روحانی براساس نظر سنجی ها و نظر خواهی دست بالاتری دارد.
از سوی دیگر به نظر می رسد با موضع گیری شفاف  و محکم ملت آگاه ایران که همیشه زمان " کلید واژه " دقیقی برای پیروزی و تداوم انقلاب اسلامی بوده اند، دولت یازدهم در دوره دوازدهم با برنامه ریزی های دقیق تر و پر شتاب برای توسعه و رونق اقتصادی، ایجاد اشتغال و رسیدگی به قشرهای محروم جامعه اقدامات وسیعی را به مورد اجرا بگذارد.
                 مدیر مسئول – 11 اردیبهشت ماه 1396
 
.

منبع : گیلان 24

برچسب ها : انتخابات،ریاست جمهوری،روحانی، جهانگیری،قالیباف، میرسلیم،رئیسی ، هاشمی طبا، مردم، فضای مجازی، دیدگاه ها،

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است