مدیر جهاد کشاورزی خبر داد:

نشای برنج در 100 هکتار شالیزارهای رودسر

گیلان 24: مدیر جهاد کشاوزی رودسر با بیان اینکه فصل نشای برنج از اول اردیبهشت ماه در این شهرستان آغاز شده است گفت: تاکنون 100 هکتار از اراضی شالیزاری رودسر نشاکاری شده است.

 

احسان‌الله مشتاق با اشاره به وضعیت شالیزارهای این شهرستان اظهار کرد: 10 هزار و 700 هکتار اراضی شالیزاری در رودسر وجود دارد.
 
وی 80 درصد اراضی شالیزاری رودسر را دارای قابلیت طرح تجهیز و یکپارچه‌سازی دانست و افزود: تاکنون کار تجهیز بیش از 7 هزار هکتار اراضی شالیزاری این شهرستان به پایان رسیده است.
 
مدیر جهاد کشاورزی رودسر با اشاره به اینکه از اول اردیبهشت ماه کار نشاکاری در این شهرستان آغاز شده است، تصریح کرد: تاکنون بیش از 100 هکتار اراضی شالیزاری رودسر نشاکاری شده است.  
وی با بیان اینکه سال گذشته دو هزار 500 هکتار اراضی شالیزاری رودسر زیر کشت مکانیزه برنج رفته بود، گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال بیش از 4 هزار هکتار اراضی شالیزاری رودسر به صورت مکانیزه نشاکاری شود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 40 درصد پیشرفت داشته است.
مشتاق کاهش هزینه‌های تولید و سختی کار، صرفه‌جویی در وقت و مصرف آب، افزایش تولید محصول و انجام به موقع محصول را از مزایای کشت مکانیزه اعلام کرد و یادآور شد: در رودسر 40 واحد تولید و پرورش نشا مکانیزه وجود دارد که چهار مورد آن دارای مجوز 100 درصد مکانیزه بوده و بقیه به صورت نیمه مکانیزه است.
 
وی از  پرداخت دو میلیارد و 400 میلیون  تومان تسهیلات بانکی برای خرید ماشین‌آلات مکانیزه به کشاوزران رودسر خبر داد و افزود: عمده ابن ماشین‌آلات شامل کمباین، دروگر برنج و بسته‌بندی کاه، ماشین‌های نشاکاری، ماشین‌آلات آماده‌سازی زمین مانند تیلر و تراکتور و... است.
این مسؤول به توزیع سه هزار و 500 تن کود شیمیایی از نوع فسفاته، ازته و پتاسه در بین کشاورزان رودسری اشاره کرد و یادآور شد: کشاوزران به منظور جلوگیری از کودهای تقلبی، کود مورد نیاز خود را از مراکز معتبر خریداری کنند ضمن اینکه بالغ بر 13 هزار بهره‌بردار در کشت انواع ارقام محلی مانند هاشمی، علی کاظمی رضاجو در رودسر فعالیت دارند.
محمود رضایی
منبع: فارس

منبع : گیلان 24

برچسب ها : رودسر،جهاد کشاورزی،

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است