وزیر خارجه آمریکا، ۳۱فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۶:۳۷

برجام به نفع ایران تمام شد – باید کاری کرد

وزیر خارجه آمریکا در آخرین اظهارات خود گفته است، اگرایران مهارنشود به کره شمالی دیگری تبدیل خواهد شد.


تیلرسون درعین حال گفت ، ایران در جریان مذاکرات برجام برنده میدان بود و این توافق برای منافع ایالات متحده آمریکا یک توافق بد بود، سخنی که بارها ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ازدوره قبل از انتخابات تا امروز آن را تکرار می کند. این مقام آمریکایی در عین حال تصریح کرد: باید اذعان کنم که ایران به تعهداتش در مورد برجام کاملا پای بند بوده است.
در همین حال محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در صفحه توئیتری خود در واکنش به اتهامات بی پایه و اساس رکس تیلرسون همتای آمریکایی‌اش نوشت: اتهامات نخ نمای آمریکا نمی‌تواند اعتراف آن کشور به اجرای تعهدات برجامی توسط ایران را بپوشاند. آمریکا موظف است که مسیر خود را تغییر داده و به تعهدات خود عمل کند.  
 
وزیر خارجه آمریکا یک بار دیگر ادعاهای ضدایرانی مقامات آمریکایی را تکرارو ضمن ایراد بیانیه‌ای گفت که «برجام وسیله مناسبی برای مقابله با بلندپروازی‌های هسته‌ای ایران نیست».  
 
وی افزود: «ایران پیشتاز حمایت از تروریسم در جهان است و مسئول تشدید درگیری‌های متعدد و تضعیف منافع ایالات متحده در کشورهایی مانند سوریه، یمن، عراق، و لبنان است و همچنان از حملات علیه اسرائیل حمایت می‌کند. یک سیاست جامع در قبال ایران نیاز است تا ما به همه تهدیدات ایران بپردازیم و مشخص است که تهدیدات بسیاری وجود دارد.»  
 
تیلرسون اظهارکرد: برجام در دستیابی به هدف یک ایران غیرهسته ای ناکام می‌ماند؛ برجام تنها هدف آنها را برای اتمی شدن به تاخیر می‌اندازد. این توافق نمایانگر همان روش شکست خورده گذشته است که ما را به تهدید کنونی قریب الوقوعی که از سوی کره شمالی که با آن روبرو هستیم، رسانده است. دولت ترامپ در نظر ندارد که مسئولیت خود در قبال ایران را به دوش دولت بعدی بسپارد. شواهد روشن هستند. اقدامات تحریک آمیز ایران ایالات متحده، منطقه و دنیا را تهدید می کنند.  
 
وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی درباره برجام گفت: مهم است که در هر صحبت از برجام این را متوجه باشیم که به نظر من، یکی از اشتباهات نحوه حصول به این توافق است چرا که کاملا همه دیگر تهدیدات جدی ایران را نادیده گرفت. باید به ایران از منظری فراگیر که همه تهدیدات را در بر می‌گیرد، نگاه کرد. برجام فقط یک عامل(در تهدیدات ایران) است البته همانطور که گفتم به این هدف خود هم دست نمی‌یابد. این مثالی دیگر از این است که با پول از شر اهداف و جاه طلبی‌های هسته‌ای خلاص شویم. ما برای زمانی کوتاه آنها را می‌خریم و کسی باید بعدا بیاید و با آنها مواجه شود. ما این را روشی محتاطانه و معقول برای مواجه شدن با ایران نمی‌دانیم
تیلرسون می گوید: ایران بزرگترین حامی تروریست در جهان است و به منافع آمریکا درلبنان، سوریه، سمن و عراق لطمه زده است.
تناقض در سخنان سخنگوی کاخ سفید هم در این خصوص قابل دریافت است. او هم از سو پایبند بودن ایران به تعهدات برجامی را مورد تایید قرار می دهد و از سوی دیگر تهدید می کند که به علت درخطر قرار گرفتن منافع آمریکا در منطقه خاورمیانه از سوی ایران ، کاخ سفید هرگز سکوت نخواهد کرد.
اعترافی ناخوشایند – اما واقعیتی شفاف
 
تردیدی نیست که مقام های آمریکایی از تعهد ایران به  قرار داد ها  که ناشی از اقتدار نظام اسلامی است،در حیرت مانده اند و به شفافیت این رفتار آگاهند و بی تردید چنانچه به  توافق برجام  تعدی کنند در جهان بایکوت شده و مورد انتقاد قرار می گیرند،از سوی دیگر ایران مانند استخوانی درگلو برای منافع واشنگتن در بسیاری از نقاط جهان به خصوص در کشورهای همسایه نقش آفرین است.
کاخ سفید اعتقاد دارد ،  ایران درصورت خارج شدن از سوریه و دست کشیدن از  حمایت از مظلومان و مسلمانان محروم در جهان و البته برقراری ارتباط حتی محدود با اسراییل کشوری قابل اتکا برای برقراری ارتباط هست.
درنهایت اینکه ایران اسلامی با حمایت از مظلومان و ایستادگی مقابل مطامع آمریکا  مسیر انقلاب را به درستی طی می کند و این روند می تواند در آینده بر منافع واشنگتن اثار منفی بیشتری بگذارد.
دولت  ایران از یک سو به تعهدات خود پا یبند است و از سوی دیگر منافع استکباری را به خطر انداخته و این سیاست تنها ازیک کشور مستقل و یک حاکمیت مقتدر ساخته است.
به  اعتفاد نگارنده ، مسئولان نظام در درون نظام باید این مفاهیم و با توجه کامل به اظهارات مقام های آمریکایی شرایطرا به درستی درک کنند و به خصوص در جریان انتخابات برای حفقظ منافع جناحی کشور را به سمت و سوی دیگری نکشانند.
                     مجید محمد پور – مدیر مسئول – اول اردیبهشت 1396
 
 
 

منبع : گیلان 24

برچسب ها : ایران،آمریکا،وزیر خارجه، سوریه،لبنان،یمن،عراق، واشنگتن، کاخ سفید،ظزیف،تیلرسون

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است