معاون فرهنگی جهاددانشگاهی گیلان ۳۱فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۲:۵۴

سواد رسانه ای سلاح آگاهی بخش است

گیلان 24 و نشریه واکنش: معاون فرهنگی جهاددانشگاهی گیلان با بیان اینکه دانش سواد رسانه ای یک سلاح آگاهی بخش برای مخاطب خواهد بود، گفت: سواد رسانه ای به مخاطب بینش و قدرتی می دهد .

 وی تصریح کرد: این بینش موجب می شود تا مخاطب در ابعاد شناختی،احساسی،اخلاق و زیبا شناسی بعنوان چهار پیام رسانه ای بتواند درست تصمیم سازی کند.
 دکترمعصومه نیک کار در نشست کتابخوان ویژه اصحاب رسانه که امروز برگزار شد، اظهار کرد:جامعه امروز نسلی در حال دگرگونی مداوم است که در صد ساله اخیر تغییرات زیادی در رسانه های ارتباطی را تجربه کرده است.
 
معاون فرهنگی جهاددانشگاهی گیلان افزود:تلگراف، انتشار اعلامیه های فردی و گروهی، جریده های عمومی، چاپ کتاب، دستگاه های رواج نوارهای صوتی و سرانجام راه اندازی رادیو، تلوزیون، ویدئو و شبکه های جهانی، ماهواره و اینترنت و دنیای دیجیتال صفر و یک ها نمونه هایی از این تغییرات است.
 
نیک کار با بیان اینکه سواد رسانه ای به معنای کلی برخورد هدفمند با رسانه است،ادامه داد:این برخورد هدفمند باعث بالا رفتن سطح آگاهی در تمامی اقشار جامعه بعنوان مخاطبین در لایه های مختلف خواهد شد که این خود بستری سازنده خواهد بود.
 
مدیر مسئول خبرگزاری های ایسنا و ایکنا در گیلان افزود:برای مشارکت جویی و افزایش ارتباط دو سویه، رشد و ارتقای توسعه همه جانبه در جامعه لازم است و برای رسیدن به این مهم علاوه بر آگاهی و شناخت درست از ابزارهای رسانه ای،مهارت آموزی و ارتباط آگاهانه نیاز می باشد.
 
در واقع سواد رسانه ای ابزاری خواهد بود که مخاطبان را در برابر هجوم پیام های مخرب رسانه ای مایه کوبی می کند.
 
نیک کار با بیان اینکه دانش سواد رسانه ای یک سلاح آگاهی بخش برای مخاطب خواهد بود،تصریح کرد:سواد رسانه ای به مخاطب بینش و قدرتی می دهد که در ابعاد شناختی،احساسی،اخلاق و زیبا شناسی بعنوان چهار پیام،رسانه ای بتوانند درست تصمیم سازی کند.
 
معاون فرهنگی جهاددانشگاهی گیلان یادآور شد:امروزه آغاز این مهارت آموزی در مرحله اول با نقطه توانایی خواندن و نوشتن بعنوان ابزار اولیه شروع و درک و شناخت درست فضای اطلاعاتی با تنوع و تکثر و حجم اطلاعات و ایجاد ارتباط مناسب و تعامل با این دو نوع ابزار نرم و سخت ادامه خواهد یافت.
 
وی در پایان خاطرنشان کرد:سواد رسانه ای در دو بخش شناخت نسبت به همه ابعاد مرتبط با موضوع و چگونگی بکارگیری این شناخت در بهره مندی بهینه از رسانه ها کاربرد دارد
.

منبع : گیلان 24

برچسب ها : جهاد دانشگاهی،گیلان، معاون فرهنگی، سواد رسانه ای، دانش، اگاهی،مخاطبان،نیک کار،رشت، نشست کتابخوان،اصحاب رسانه،

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است