به همت اداره کل کتابخانه ها، ۳۰فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۲

اولین نشست کتابخوان اصحاب رسانه گیلان برگزار شد

گیلان 24 و نشریه واکنش: اصحاب رسانه بازوان قدرتمند در ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی هستند و با حضور در این عرصه می توانند فرهنگ مطالعه را در جامعه ارتقاء بخشند.


به  نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان، زهرا بدن آرا امروز(۳۰ فروردین) در نخستین نشست کتاب خوان اصحاب رسانه استان گیلان که با حضور فعالین عرصه خبر و رسانه استان گیلان، کتاب خوانان و کتابداران شهر رشت و در سالن جلسات این اداره کل برگزار شد، با تاکید بر اهمیت موضوع کتاب و کتابخوانی در فرهنگ غنی ایران اسلامی، اظهار کرد: ذوق و خرد ایرانیان همواره در جهت اهمیت دادن به فرهنگ کتاب و کتابخوانی بوده است.
سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان افزود: اگر برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی همت همگانی و سنجیده وجود نداشته باشد، این امر در میان نسل جوان جای خود را به سرگرمی ها و دلخوشی های نامناسب می دهد.
 
جامعه ای که کتابخوان نباشد پویا نخواهد بود
بدن آرا تصریح کرد: اگر به دنبال داشتن فرزندانی با ثبات، پویا و دارای قدرت حل مشکلات هستیم، باید از تمام ظرفیت ها برای گسترش فرهنگ کتابخوانی استفاده کنیم چرا که جامعه ای که کتابخوان نباشد پویا نخواهد بود.
وی در ادامه از اصحاب رسانه به  عنوان بازوان قدرتمند در ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی یاد کرد و گفت: رسانه وظیفه ذاتی یاددهی، یادگیری و اندیشه پروری را برعهده دارد.
بسترسازی در حوزه فرهنگی دشوارتر از سایر حوزها است
بدن آرا با تاکید بر  اینکه بسترسازی در حوزه فرهنگی دشوارتر از سایر حوزها است به برگزاری ۲۰ هزار نشست کتاب خوان در سطح کشور اشاره و ادامه داد: در نشست های کتابخوان که از مرداد سال ۹۴ در کشور آغاز شده، تاکنون۹۰ هزار نفر کتاب های خوانده شده خود را به اشتراک گذاشتند.
وی همچنین یادآور شد: از سال گذشته تا کنون دو هزار و 673 نشست کتاب خوان در حوزه های کتابخانه ای، تخصصی، پویش کتابخانه مجازی و مدرسه ای برگزار شده است.
معرفی کتاب توسط فعالین رسانه ای
در ادامه پنج تن از اصحاب رسانه استان کتاب‌های خوانده شده خود را برای حاضران به اشتراک گذاشتند.
 
دکتر رضا سیف پور، تهیه کننده تلویزیون و مدرس دانشگاه با معرفی کتاب« شبکه های ماهواره ای افول فرهنگ، ظهور سلطه » که از پژوهش های خود اوست، اظهار کرد:دنیا در تلاش است تا تصویر نرمی از خود نمایش دهد.
وی ابزار رسانه ای را چیزی جز انتقال فرهنگ دانست و بیان کرد: امروز غرب به لحاظ در اختیار داشتن رسانه های قوی در دنیا سلطه می کند.
 
دکتر معصومه نیک کار، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی گیلان و مسئول خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) در گیلان نیز با معرفی کتاب «سواد رسانه ای» از حسن گل احمدی که در شش فصل مختلف منتشر شده است، گفت: این کتاب در واقع تمرین سواد آموزی در حوزه رسانه است.
وی بر تاکید این کتاب بر ضرورت شناخت ابزارهای رسانه ای، اظهار کرد: این کتاب به مخاطب برخورد صحیح و هدفمند با رسانه را یادآور می شود.
 
مجید محمدپور، روزنامه نگار و مدرس دانشگاه نیز با معرفی کتاب «روزنامه نگاری علمی و کاربردی» در پنج فصل که ششمین تالیف این فعال رسانه ای است، بیان کرد: این کتاب،کتاب مرجع برای آموزش بحث خبرنگاری و روزنامه نگاری، گزارشگری  و یا گزارش نویسی است.
وی افزود: این کتاب تاریخچه ای از مطبوعات ایران از پیداش تا انقلاب را بخصوص بهره مندی از مساجد در امر اطلاع رسانی در زمان انقلاب را مطرح کرده است که متاسفانه در دو دهه گذشته نتوانستیم آن طور که باید این حوزه را حفظ کنیم.
این نویسنده و روزنامه از عدم شرکت مدیران رسانه های استنان " با وجود جمعا 400 نشریه مکتوب و فضای مجازی در گیلان" در این نشست هم خانواده ابراز تاسف کرد. استاد روزنامه نگاری و نمونه دانشگاه  تصریح کرد: مدیران و اصحاب رسانه در استان فرهنگی گیلان پیش از هر کاری ابتدا باید با هم همدلی و همکاری و همزبانی را تمرین کنند، زیرا فرهنگ سازی از همین مسیر قابل تعریف و انتقال به افکار عمومی است.
 
مریم ساحلی، نویسنده و خبرنگار روزنامه همشهری نیز در این نشست کتاب« روزنامه نگاری در عمل چگونه خبر بنویسیم» که توسط محمد تقی زاده مطلق ترجمه شده است را برای حاضران به اشتراک گذاشت.
وی اذعان کرد: این کتاب اشتیاق و میل به اطلاع یافتن از رویدادها و اتفاق ها با شعاع متفاوت را که همگی در پی کسب آنها هستیم را بازگو می کند.
وی در ادامه تصریح کرد: در این کتاب تاکید شده است که چگونه رسانه ای که قادر به رقابت با رسانه های دیگر نباشد، عقب می ماند.
 
نوشین کریمی، فعال رسانه ای وخبرنگار ارشد خبرگزاری شبستان نیز با اشتراک گذاری کتاب«روابط عمومی و رسانه» به نویسندگی دکتر فیروز دیندار فرکوش و حسین صدری نیا، گفت: این کتاب در۱۲فصل با موضوعات روابط عمومی، رسانه های گروهی و خدمات اطلاع رسانی منتشر شده است که تعاریف روابط عمومی، رسانه و انواع آن را به همراه شناخت تحریریه ها و انواع مطبوعات ارایه می کند.
وی با بیان اینکه نوع تعامل رسانه و روابط‌ عمومی در عملکرد بهتر کارها و اهداف سازمان ها نقش موثری دارد، افزود: روابط عمومی نیازمند رسانه است و از این رو تبعات تبعیض رسانه ای از سوی روابط عمومی ها می تواند دلایل ضعف آن روابط عمومی را به همراه داشته باشد.
نشست کتاب خوان ویژه اصحاب رسانه نخستین نشست کتاب خوان استانی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان سال 96است

.

منبع : گیلان 24

برچسب ها : گیلان،کتابخانه ها، اصحاب رسانه، نشست کتابخوانی،رشت،

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است