۲۹فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۲

برداشت گل گاوزبان در رودسر شروع شد

گیلان 24 و نشریه واکنش: جهاد کشاورزی اعلام کرد: کار برداشت گل گاوزبان در شهرتسان رودسر در شرق استان گیلان شروع شد.


مدیر جهاد کشاورزی رودسر با اشاره به اینکه اشکورات رودسر به عنوان پایتخت تولید گل گاوزبان ایران است، اظهار کرد: مساحت زیر کشت گل گاوزبان ایران حدود یک هزار و ۳۵۰ هکتار و سهم گیلان بیش از ۶۴۰ هکتار و رودسر ۴۷۰ هکتار با ۴ هزار نفر بهره‌بردار است.
وی با اشاره به اینکه اشکورات رودسر به عنوان پایتخت تولید گل گاوزبان ایران است، اظهار کرد: مساحت زیر کشت گل گاوزبان ایران حدود یک هزار و ۳۵۰ هکتار و سهم گیلان بیش از ۶۴۰ هکتار و رودسر ۴۷۰ هکتار با ۴ هزار نفر بهره‌بردار است.
وی متوسط عملکرد کشور در هر هکتار را تولید ۲۶۵ کیلوگرم گل گاوزبان عنوان کرد و افزود: به طور متوسط تولید سالانه گل گاوزبان در اشکورات رودسر حدود ۲۰۰ تا ۲۲۰ تن با توجه به شرایط آب و هوایی در نوسان است.
احسان‌الله مشتاق  گفت: این شهرستان به لحاظ سطح زیرکشت و میزان تولید گل گاوزبان در کشور مقام نخست را به خود اختصاص داده است.
وی با اشاره به اینکه درصد سطح زیر کشت گل گاوزبان گیلان نسبت به کل کشور حدود ۵۰ درصد و مساحت زیر کشت رودسر نسبت به استان حدود ۷۵ درصد است، تصریح کرد: رودسر، املش، سیاهکل، رضوانشهر، رودبار و آستارا از شهرستان‌های تولید گل گاوزبان در گیلان هستند.
مشتاق با اشاره به اینکه برداشت گل گاوزبان از ۲۵ فروردین ماه آغاز شده و تا نیمه مرداد ماه امسال ادامه دارد، گفت: خانواده گل گاوزبان جزو گیاهان علفی، درختچه و یا درختی است که از قدیم در مناطق اشکورات رودسر در ارتفاعات ۳۰۰ تا ۲ هزار و ۵۰۰ متر از سطح دریای آزاد در قطعات چند صد تا چند هزار متر برای هر خانوار بهره‌بردار به صورت زراعی کشت و کار می‌شود.
گل گاوزبان گیاه به رنگ بنفش و بسیاز زیباست که همان رنگ انتخابی دولت یازدهم هم محسوب می شود..

منبع : گیلان 24

برچسب ها : گل گاوزبان،رودسر،جهادکشاورزی،برداشت،

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است