۲۴فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۹:۳۴

منطقه آزاد انزلی هوشمند می شود

گیلان 24: در راستای انجام اقدامات عملیاتی بمنظور اجرای طرح پایلوت منطقه آزاد هوشمند ، پروژه شهر هوشمند منطقه آزاد انزلی در حال پیاده سازی و اجرا است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد انزلی،  وجود ظرفیت ها و زیرساختهای مناسب نرم افزاری، سخت افزاری و بهره گیری از درگاه خدمات الکترونیک و راه اندازی سامانه های متعدد هوشمند از مهمترین دلایل انتخاب منطقه آزاد انزلی به عنوان پایلوت اجرای این طرح در سطح کشور بوده که با همکاری مرکز فاوا ریاست جمهوری، سازمان فناوری اطلاعات، بانک مرکزی، دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد کشور و سازمان منطقه آزاد انزلی در حال اجرا است .
سامانه جامع شهر هوشمند که برای اولین بار در کشور بر بستر شبکه ارتباطی ایرانسل در منطقه آزاد انزلی راه اندازی شده، از انواع فناوری های نوین به ویژه خدمات اینترنت اشیاء (IoT)بهره می گیرد که در فاز اول خدماتی مانند مدیریت هوشمند پسماند، آبیاری هوشمند فضاهای سبز، مدیریت هوشمند روشنایی معابر، مدیریت هوشمند پارکینگ های شهری، اندازه گیری سطح آب مخازن و پایش کیفیت هوا و سرعت وزش باد  و ... را در این منطقه ارائه می دهد.  
لازم به ذکر است خدمت دیگری که در راستای اجرایی شدن شهر هوشمند منطقه آزاد انزلی ارائه می گردد، خدمات هوشمند شهروندی مبتنی بر راهکار جامع NFC بر بستر شبکه ایرانسل، مجموعه فراهم آورنده خدمات نوین NFC و مرکز گسترش فناوری اطلاعات بعنوان عاملیت چهارم دولت هوشمند است که این راهکار فضای امن و قابل اطمینانی را برای ارائه خدمت هویت موبایلی (mID)، انواع خدمات پرداخت از طریق سیم کارت NFC و گوشی هایی که از این فناوری پشتیبانی می کنند را با موافقت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در مناطق آزاد کشور را فراهم می کند.  
گفتنی است شهروندان منطقه آزاد انزلی از طریق این فناوری می‌توانند به جای استفاده از کارت‌های بانکی متعدد از سیم‌کارت خود برای پرداخت انواع خدمات شهری مانند خدمات حمل‌ونقل استفاده کنند و در این راستا کلیه‌ی درگاه‌های پرداخت منطقه‌ی آزاد به این فناوری مجهز خواهند شد که با  ارائه این  خدمت الکترونیک گام مثبتی در جهت افزایش رفاه ساکنین، گردشگران و تجار منطقه برداشته می‌شود.   
سامانه صدور کارت هوشمند شهروندی، نصب دستگاه پرداخت خرد و آنلاین روی تاکسی های منطقه ، تعریف دستگاهها برای استقرار در مکانهای مورد نظر(ازجمله مکانهای دریافت دریافت عوارض، اطلاعات ورودی و خروجی منطقه آزاد انزلی، استخرها و اماکن تفریحی و . . . ) و انتخاب چند مرکز فروش بعنوان پایلوت جهت راه اندازی این فناوری انجام پذیرفته و در آینده های نزدیک برای کل منطقه فناوری پرداخت از طریق NFC اجرایی گردد.  
در پایان این گزارش آمده است : باتوجه به سیاستهای دولت در ایجاد عدالت در دسترسی به خدمات بخشهای دولتی و متعاقب آن افزایش رضایتمندی و کاهش هزینه های دولت و مردم هم راستا با اقتصاد مقاومتی، پلتفرم یکپارچه دولت همراه در منطقه آزاد انزلی بر روی سرشماره *4*133#راه اندازی گردید و از طریق آن شهروندان و گردشگران قادر خواهند بود به برخی از اطلاعات و خدمات منطقه آزاد انزلی دسترسی داشته و بدون واسطه، نظرات خود را در ارتباط با کیفیت خدمات دریافتی به اطلاع مسوولان سازمان منطقه آزاد انزلی برسانند

منبع : گیلان 24

برچسب ها : منطقه آزاد،بندر انزلی،هوشمند سازی،

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است