شریعت نژاد: ۲۰اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۷:۳۱

اراده‌ای برای آزادسازی سواحل وجود ندارد

نماینده مردم تنکابن، رامسر و عباس‌آباد در مجلس با انتقاد از اینکه دولت نمی‌خواهد برای آزادسازی سواحل هزینه کند، تشکیل سازمان عمران ساحل و دریا را تنها راه ساماندهی سواحل خواند.

شمس‌الله شریعت نژاد درباره دلایل اجرایی نشدن قانون آزادسازی سواحل، گفت: پیشروی دریا در سال‌های گذشته سبب شده تا بخشی از سواحل را اراضی مردم تشکیل دهند به نوعی که در برخی نقاط پیشروی آب دریا سبب زیر آب رفتن اراضی مردم هم شده بنابراین آزادسازی این اراضی نیازمند هزینه بسیار است.

نماینده مردم تنکابن، رامسر و عباس‌آباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت باید اراضی مردم که ساخت ‌و سازهایی هم در آن نقاط صورت گرفته را خریداری کند، افزود: در هر حال دولت باید برای آزاد سازی سواحل رضایت مردم را جلب کند اما متاسفانه دولت نمی‌خواهد برای آزادسازی سواحل هزینه کند.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون افراد با داشتن سند مالکیت اراضی ساحلی را در اختیار دارند، افزود: مردم به تنهایی و بدون کمک دولت نمی‌توانند اقدام به آزادسازی سواحل کنند، بنابراین باید اعتباراتی برای آزادسازی سواحل در نظر گرفته شود تا 60 متر حریم دریا آزاد شود.

شریعت‌نژاد یادآور شد: دولت بدون تامین اعتبار جهت آزادسازی سواحل نمی‌تواند این قانون را اجرایی کند، متاسفانه دولت مناطق تصاحب شده توسط ارگان‌های خود را هم نتوانسته آزاد کند، مباحث مختلفی مبنی بر رانت و عدم اراده دولت برای آزادسازی سواحل مطرح است اما به نظر می رسد اراده ای برای تامین منابع و اعتبارات وجود ندارد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با یادآوری مساحت بسیار سواحلی که باید آزاد شود، افزود: علاوه بر دولت یازدهم، دولت‌های قبل هم اقدامی جهت تامین منابع برای خریداری و آزادسازی سواحل نکردند، دولت‌ها حتی نسبت به تشکیل سازمان عمران دریا و ساحل نیز توجهی ندارند.

نماینده مردم تنکابن، رامسر و عباس‌اباد در مجلس شورای اسلامی افزود: سازمان عمران دریا و ساحل می‌تواند روی موضوع آزادسازی سواحل متمرکز شود، در حقیقت این سازمان در ساماندهی سواحل، مدیریت غریق‌نژادها، آزادسازی سواحل و تعیین تکلیف مالکان تاثیر مثبتی خواهد داشت اما متاسفانه مسئولان اجرایی از تشکیل این سازمان به دلیل بار مالی امتناع می‌کنند./خانه ملت

منبع : Gilan24.ir

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است