با حضور معاون امور اجتماعی دادگستری گیلان،

اولین موسسه داوری وابسته به اصناف در رشت افتتاح شد

نشریه ی منطقه ای واکنش و شبکه خبری گیلان 24: اولین موسسه حقوقی و داوری وابسته به اصناف تحت عنوان " دادوران پیک عدل و گسترش عدالت " با حضور معاون امور اجتماعی و پیشگیری از جرم دادگستری کل استان گیلان در فاز 2 بلوارمعلم رشت افتتاح شد.

.

این موسسه با مجوز و تحت نظارت معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان به ریاست آقای جلال الدین محمد شکریه " رئیس اتاق اصناف مرکز گیلان و نایب رئیس اول اتاق اصناف کشور،  نایب رئیسی اقای علی حامی احمدی و " رئیس اتحادیه مشاوران املاک شهرستان رشت و حومه و عضو هیات مدیره اتاق اصناف گیلان و مدیر عاملی آقای محمد رضا ره پیک شاهسون " نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک مرکز استان ، فعالیت رسمی خود را از نیمه دوم اسفند ماه 1395 آغاز کرد.
محمدرضا شهبازی مدیر اجرایی اتاق اصناف و وکیل دادگستری و حسن رئیس منصوری عضو موسسه هستند که از این به بعد به دعاوی مردم در حوزه وظایف محوله براساس قانون عمل می کنند

معاون امور اجتماعی و پیشگیری از جرم دادگستری استان گیلان  در مراسم افتتاح  با اشاره با اثار و برکات داوری در دعاوی در دین مبین اسلام و ریشه دار بودن این فعالیت ها درتاریخ  ایران اظهار کرد: در موسسه هایی مانند این موسسه دعاوی و مشکلات مردم به صورت ریشه حل می شود و حکم قطعیت کامل دارد .
دکتر آقایی  اعلام کرد: د ر دستگاه قضایی با آن همه حجم پرونده فرصت آنچنانی برای حل ریشه ای دعاوی وجود ندارد و با این هدف به موسسه هایی مانند این موسسه روی آورده شد که کار مردم توسط خود مردم حل شود.
وی  تصریح کرد: در گیلان این ششمین موسسه داوری است که برای کمک به مردم چه از منظر صرفه جویی وقت و چه کاهش هزینه های دادرسی تاسیس شده  و تلاش هم این است که اختلاف ها ریشه های حل شوند.
آقایی گفت: در دادگاه  ها چه بسا خصومت هایی دربرخی پرونده ها بروز کند که ما اطلاعی نداریم اما این موسسات فرصتی برای دستگاه قضایی است ، ضمن آنکه احکام این موسسه و نظیر آن به علت توافق طرفین قطعی ، نافذ و غیر قابل تجدید نظر است، علاوه بر آنکه مردم از پرداخت هزینه های سنگین در دادگاه ها معاف می شوند.
معاون امور اجتماعی و پیشگیری از جرم دادگستری گیلان با تاکید بر ضرورت اطلاع رسانی و تبلیغ برای فعالیت  این موسسه ها و آثاری که می تواند بر جلوگیری از اطاله دادرسی در دادگاه ها داشته باشد و مردم متحمل هزینه های زیاد نمی شوند،  افزود: انتظار این است با حضور آقای شکریه که از صاحبان نفوذ در استان و کشور از چهره های ملی و غنیمت برای گیلان به شمار می رود، این موسسه  فعالیت های خوبی ا ز خود نشان دهد و اثار آن را مردم و مسئولان شاهد باشند.
وی این نکته را نیز متذکر شد که از موسسه حقوقی و داوری ، دادوران پیک عدل و گسترش عدالت  به خاطر حضور شخصیت های موثر و با تجربه و با نفوذ انتظار زیادی داریم و با لطف الهی و در سایه ی قانون و اخلاق آنچه درتوان شما برای حل مشکلات مردم وجود دارد،  به کار ببندید
در مراسم افتتاح این موسسه حجت الاسلام والمسلمین حسین پور مسئول حقوقی معاونت اجتماعی دادگستری گیلان اعلام کرد: تا کنون 10 موسسه داوری در حوزه های مختلف در استان افتتاح و 25 موسسه نیز در شرف افتتاح هستند.
وی تصریح کرد: موسسه " دادوران پیک عدل و گسترش عدالت " با توجه به جایگاه حقیقی و حقوقی موسسان آن می تواند در دعاوی مراجعه کنندگان بسیار موثر و مفید عمل کند.
حسین پور، هدف از تاسیس این موسسه و نظایر آن را سهولت رسیدگی به دعاوی و اختلافات مردم و حکمیت براساس قانون توصیف کرد و متذکر شد: در این موسسه در وقت و هزینه های مردم برای حل دعاوی بسیارصرفه جویی خواهد شد.
مسئول حقوقی معاونت اجتماعی دادگستری گیلان گفت: این موسسه در تمام امور مدنی و حقوقی به جز مواردی که قانون منع کرده است ، ورود می کند و حکم موسسه نیز نافذ و احکام غیر قابل تجدید نظر خواهد بود.
رئیس این موسسه هم در مراسم افتتاح اظهار کرد: سالهای زیادی است که به کمک همکاران از جمله آقای حامی نایب رئیس موسسه به دعاوی اصناف و مردم رسیدگی می کنیم و در  این باب تجربیات ارزشمندی اندوخته شده است.
جلال الدین محمد شکریه یاد آور شد: صدها و هزارها پرونده در اتاق اصناف با داوری به صلح و سازش منتهی شده است و اکنون در قالب این موسسه اقدام هایی در حال انجام بوده و  زیر نظر معاونت امور اجتماعی دادگستری استان و براساس قانون قضایی دنبال می شود

علی حامی احمدی نایب رئیس دادوران  پیک عدل و  گسترش عدالت با تاکید بر اینکه در سالهای قبل کار دادوری و حل مشکلات مردم از طریق کدخدا منشی حل و فصل می شد، تاسیس این موسسه و نظیر آن را به فال نیک گرفت و اظهار کرد:  دستگاه قضایی با این اقدام شایسته  علاوه بر کم کردن از هزینه های دعاوی و صرفه جویی در وقت مردم ، کار را برای مردم ساده تر و سریع تر کرده است.
وی با  اشاره به نمونه هایی از حل دعاوی حقوقی  مراجعه کنندگان عنوان کرد: هدف همه ما خدمت به مردم است و این موسسه می تواند به نحو شایسته تری مشکلات مردم را در درون خودشان حل و فصل کند..
محمد رضا ره پیک شاهسون مدیر عامل موسسه هم در این نشست در باره روند شکل گیری و استقرار و کارهای قانونی فعالیت این موسسه گزارش کوتاهی را ارایه کرد.
مدیر عامل این موسسه یاد آور شد: همه تلاش ما این خواهد بود تا اعتماد صد در صد مراجعه کنندگان تامین شود و در  این راه از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد.
.

منبع : گیلان 24

برچسب ها : موسسه، داوری، عدل، عدالت، مشاوران، گیلان، رشت، معاون اجتماعی، دادگستری،

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است