در سالروز امضاي برجام، ۲۶دی ۱۳۹۵ ساعت ۸:۵۴

برجام، فرجام خردورزی ملی است

گيلان 24 و نشريه ي واكنش: استاندار گیلان گفت: برجام که به همت دولتمردان تدبیر و امید و با هدایت های رهبر معظم انقلاب به ثمر نشست، فرجام خردورزی، پیروزی منطق و اندیشه و تجلی استقلال ملی است.

 دکتر محمدعلی نجفی افزود: 26 دی ماه، در تقویم کشورمان، به عنوان روز نمایان شدن عزت و استقلال کشور و گسسته شدن زنجیرهای تحریم از پای اقتصاد ایران است که با برجام به دست آمده است. 

وی با یادآوری اینکه پیروزی در مذاکرات هسته ای یکی از وعده های دکتر روحانی در انتخابات بود، اظهار کرد: این موفقیت، همانگونه که رئیس جمهوری تاکید دارد، پیروزی جناحی نیست بلکه سرآغاز ساختن و بالیدن ایران اسلامی به همت ملت سربلندی است که با ابتکار خویش و بهره گیری از فرصت های جدید، در اندیشه آبادانی ایران عزیز است. 

استاندار گیلان گشوده شدن فضاهای اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و بین المللی را یکی از نتایج برجام عنوان و خاطرنشان کرد: کوشیده ایم در دوران گذار از تحریم به توسعه ایران، در سایه همت و تلاش همه مردم ، زمینه تقویت سرمایه گذاری برای شتاب بخشی به قطار پیشرفت کشور را فراهم سازیم. 

وی افزود : طی یک سال اخیر بیش از 24 شرکت خارجی برای سرمایه گذاری در پرژه های مختلف استان از جمله در حوزه های پسماند، ساماندهی رودخانه ها، صنایع، هتل ها، پرورش ماهی در قفس و ماهیان خاویاری، راه و راه آهن، سدها، صنایع کشتی سازی، نیروگاه های بادی و خورشیدی، دامپروری و کشاورزی حضور یافته اند.

استاندار گیلان ادامه داد: این شرکت ها که به طور عمده اروپایی هستند، ضمن حضور در استان و مذاکره با مقامات استانی، آمادگی خود را برای سرمایه گذاری با برآورد اولیه 621 میلیون دلار و نیز 500 میلیون یورو اعلام کرده و تا پایان دی ماه جاری، حداقل 16 میلیون دلار نیز در سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران به ثبت رسیده است.

وی گفت: بیشتر این شرکت ها از فرانسه، بلژیک، روسیه، ایتالیا، ترکیه، چین، آلمان، سوئیس، کره جنوبی ، چین، نروژ و آذربایجان هستند .

دکترنجفی با اشاره به اینکه برخی سوال می کنند برجام چه کرده؟ گفت: از نظر مالی ارتباطات مان بسته بود و امکان ارتباطات بین المللی وجود نداشت که مشکلات بسیاری به همین دلیل بوجود می آمد. 

وی افزود: سهولت صادرات و کاهش هزینه های مربوطه پس از برجام باعث رشد 14 درصدی صادرات غیرنفتی استان در 9 ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل و از 204 به 234 میلیون دلار بالغ شده است. 

استاندار گیلان ادامه داد: کاهش قابل ملاحظه در هزینه های نقل و انتقال وجوه مالی و کاهش زمان مورد نیاز جهت تبادلات مالی نیز باعث کاهش حداقل پنج درصدی در هزینه های تولید شده است. 

وی افزایش حجم تجارت خارجی گیلان را از دیگر دستاوردهای برجام عنوان کرد و گفت: در یکسال پس از برجام حجم تجارت خارجی استان با رشد 130 درصدی نسبت به مدت مشابه قبل از آن، از 912 میلیون دلار به دو هزار و 98 میلیون دلار بالغ شده و همچنین ارزش کالاهای ترانزیت شده از استان با رشد 66 درصدی از 54 میلیون دلار به بیش از 90 میلیون دلار افزایش یافته است.

دکتر نجفی رشد سرمایه گذاری داخلی را از دیگر دستاوردهای برجام دانست و گفت: تقویت روحیه و افزایش نشاط اجتماعی از زمستان سال گذشته تا زمستان امسال، زمینه ساز انجام چهار هزار و 900 میلیارد تومان سرمایه گذاری در گیلان شد که 35 درصد بیشتر از مدت مشابه آن است.

منبع: ايرنا

منبع : گيلان 24

برچسب ها : استناندار،‌برجام، خردورزي، توسعه،‌سرمايه گذاري ، مناسبات،‌ بين المللي،

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است