گيلانيها و مازنيها دقت كنند ۱۷دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۵

بازار عرضه مرغ زنده محلي داغ شد !

در شرايطي كه آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان در چندين استان به خصوص در گيلان و مازندران تلفاتي در سطح پرندگان داشته و مسئولان امر ازجمله دامپزشكي گيلان مكرر نسبت به تماس با پرنده زنده هشدار مي دهند،‌ بازار خريد و فروش مرغ زنده در بازارها و معابر گيلان افزايش يافته است.

.

براي نمونه اگر سري به بازار خيابان هاي سردار جنگل و بيستون رشت بزنيد متوجه خواهيد شد، بسياري از روستائيان از ترس الوده شدن مرغ و اردك هايشان آنها را در سطح وسيع وارد بازار كرده اند. به دنبال عرضه زيادتر مرغ خانگي زنده قيمت ها هم تا حدي كاهش يافته است واين كاهش قيمت موجب شده تا خانواده هايي كه  با رسانه هاي استاني و محلي ارتباط نداشته و آگاهي لازم را ندارند از اين مرغ و اردك ها خريداري و مصرف كنند.

نشريه واكنش،  كانال تلگرامي واكنشي ها و پايگاه خبري گيلان 24 به همه دستگاه هاي مسئول توصيه دارند  با اين روند مقابله كنند و اجازه ندهند  اين بيماري به افراد هم سرايت كند.

در همين ارتباط سهراب عاقبتی مدير كل دامپزشكي گيلان با اشاره به شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در گیلان اظهار کرد: آنفلوآنزا در فصل سرد سال مانند پاییز و زمستان مشاهده می‌شود و امسال اين امر با ورود رسانه ها براي آگاهي دادن به مردم شرايط مطلوب تري پيدا كرده است. .

وی با بیان اینکه ايران به علت قرار گرفتن در مسير مهاجرت پرندگان در گير اين بيماري است  افزود:

هم اكنون 10 يا 11 استان مشمول آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان هستند و بايد مراقبت هاي خاص دراين مناطق اعمال شود.

مدیر کل دامپزشکی گیلان علایم بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را مبتلا شدن دستگاه تنفسی پرندگان عنوان کرد و ادامه داد: پیچش گردن، آبریزش بینی و چشم، خونریزی پا، سیاه شدن تاج و ریش و... از جمله علایم بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان است.

با توجه به اين شرايط حاد لازم است كه دستگاه هاي مسئول و رسانه ها  نسبت به اين بيماري حساسيت بيشتري نشان داده و افكار عمومي را بيش از پيش آگاه سازند.  ابتلاي يك يا چند نفر به اين بيماري در صورتي كه به هنگام شناساي و تحت كنترل قرار نگيرند مي تواند يك جامعه بزرگ  را در گير كند.

در بسياري از خانواده ها كودكان با پرندگان بازي مي كنند و براي بسياري از بزرگتر ها سرگرمي روزانه شده است كه بايد اين خانواده ها نسبت به خطر ابتلاي به بيماري  مطلع شده و از پرنده دوري كنند

      .                                                                           مدير مسئول  -  17 دي ماه 95

منبع : گيلان 24

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است