لاهیجان کارفرهنگی وحمایت می خواهد

گيلان 24: بی تردید لاهیجان را می توان مهمترین شهرستان گیلان بعداز رشت ناميد و دلیل این جایگاه را به لحاظ وسعت، موقعيت راهبردي، فرهنگی ،علمی ،مذهبی ،وتاریخی است.

این شهرستان برای مردم گیلان با القاب بسياري از  جمله عروس گیلان،شهر نمونه گردشگری و امثالهم معرفي شده ، اما هرگز در اين اندازه ظاهر نشده است. به عنوان مثال به اظهار مسئولان لاهيجاني اگر مهماني از تهران يا خارج از كشور به لاهيجان بيايد بايد شب را  در يكي از هتل هاي منطقه چمخاله لنگرود به صبح برساند.

شهرستان لاهیجان با توجه به پتانسیل های فراوانی که از نظر نیروی انسانی و موقعیت اقتصادی در منطقه می تواند داشته باشد در حال حاضر به روایت فرماندار شهرستان به لحاظ آماری دچار مشکلات بیکاری ،اعتیاد و حجاب است که به جرات می توان ریشه این مشکلات را در عدم کار و برنامه ریزی در حوزه فرهنگ جست وجو کرد.

 شهرستان لاهیجان در مناسبت ها و ایام مختلف که ریشه های فرهنگی و اعتقادی کشور را نشان می دهد، همواره حضوری پرشور و مفید و خلاقانه به صورت خودجوش داشته و نمونه  اين ويژگي را  می توان سنت های عاشورا ،حضور در روز قدس ،دهه فجر وسیزده آبان غیره  دانست.شهري با چنين ويژگي  در گذر زمان به خصوص در سه دهه اخير در مسير ي قرار گرفته است كه در برخی موارد جای نگرانی را برای شهروندانایجاد کرده است، گر چه مسئولان آمارهاي رنگارنگي ارائه مي كنند .از جمله نگرانی ها این است که چرا شهری که داعیه گردشگری و فرهنگی را با خود یدک می کشد، در آن شغلی بهتر از کافه و قلیان سراهای پر ازدحام که هر روز به  تعداد آنها نیز اضافه می شود، نمی تواند  يافت.د؟.چرا و چه علتی باعث سرازیر شدن جوانان که عمده آنها تحصیل کرده نیز هستند به تفریح و کسب درآمد از این راه که هیچ وقت جایگاهی در فرهنگ غنی ما نداشته است و در غرب  مورد توجه است ،روی آورده اند.

شهری که مردمش همواره در بینش علمی وسیاسی در جهت پیشرفت کشور صاحب اندیشه وبرنامه هستند ودر زمینه های بسیاری که از موهبت های الهی و انقلاب اسلامی می توان بهره گرفت و باعث پیشرفت صحیح شود ،نباید قطب تفریح های مخرب و خطرناک برای جوانان مانند قلیان کشی باشد. مسئولان استان و مديران اين شهر زيباي خدادادي بايد همت كنند و اجاره ندهند لاهيجان بيش از اين در مسير عدم توسعه در جا بزند. لاهيجان سراپا استعداد، شور و زندگي در حوزه هاي سلامت، گردشگري، علم آموزي و نظاير آن است و بي ترديد گردشگري آن به لحاظ زيبايي هايش اولويت دارد،‌اگر برنامه ريزي، اطلاع رساني و سرمايه گذاري لازم صورت گيرد. اگر....


یکی از مهمترین مسائلی که در این راه وامر کار گشا خواهد بود ارتباط نزدیکتر مسئولین و مردم است.یکی از ضعف های اساسی شهرستان با توجه به وسعت و جمعیت و موقعیت خاصی که دارد عدم وجود کار گروه های اطلاع رسانی و حمایت از فعالان عرصه فرهنگی است. اکنون در لاهیجان این نقیصه باعث حرکت کند و ضعیف کار فرهنگی شده است.شهرستان لاهیجان نیاز مبرم به رسانه هایی دارد که به دور از تعصبات و با رویکرد ملی و مذهبی وبا برنامه ریزی در امر فرهنگ فعالیت كند وحمایت شود و مسئولان شهر مي توانند با دعوت از صاحب نظران در اين حوزه پايه گذاري چنين حركت ماندگار و موثري باشند. مسئولان شهرستان آگاه باشند با استفاده از رسانه ها، آگاهی جوانان  نوجوانان افزايش مي يابد و  شهرستان دستخوش تحولات اساسي مي شود.

 مهرداد عوض محمدی

منبع : گيلان 24

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است